Powołanie Konsultacyjnej Rady Gospodarczej.

UCHWAŁA Nr 65
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1982 r.
w sprawie powołania Konsultacyjnej Rady Gospodarczej.

W celu rozszerzenia zakresu konsultacji w węzłowych sprawach społecznych i gospodarczych kraju Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się Konsultacyjną Radę Gospodarczą.
2.
Konsultacyjna Rada Gospodarcza, zwana dalej "Radą", jest doradczym i opiniodawczym organem Rady Ministrów, Prezydium Rządu oraz Prezesa Rady Ministrów, działającym samodzielnie i niezależnie w zakresie spraw określonych w niniejszej uchwale.
§  2.
1.
Rada z inicjatywy własnej albo na wniosek Prezydium Rządu lub Prezesa Rady Ministrów przygotowuje i przedstawia stanowisko dotyczące węzłowych problemów społecznych i gospodarczych, stanowiących przedmiot pracy Rządu.
2.
Realizując zadania określone w ust. 1, Rada przedstawia opinie i wnioski w zakresie:
1)
węzłowych problemów polityki gospodarczej, w tym przede wszystkim założeń rozwoju gospodarczego i wykorzystania bogactw naturalnych kraju, zmian systemowych, polityki cen i płac, polityki finansowej i kredytowej, handlu zagranicznego i bilansu płatniczego oraz równowagi rynkowej,
2)
węzłowych problemów polityki społecznej, w tym przede wszystkim zmian w poziomie życia ludności, systemu opieki społecznej, kierunków rozwoju usług niematerialnych oraz innych spraw mających istotne znaczenie gospodarcze,
3)
innych spraw przekazanych przez Prezesa Rady Ministrów.
3.
Rada troszczy się o wzbogacanie społecznej wiedzy o motywach wyboru podejmowanych przez Rząd decyzji oraz prezentowanych przez Radę opiniach i wnioskach.
§  3.
1.
Rada inicjuje przeprowadzanie okresowych ocen stanu gospodarki oraz rozwoju sytuacji gospodarczej i wynikających stąd wniosków, funkcjonowania systemu planowania i zarządzania. Oceny te, noszące charakter samodzielnych opracowań lub też komentarzy do odpowiednich raportów rządowych, przedstawiane są Prezesowi Rady Ministrów.
2.
Rada inicjuje badania opinii społecznej oraz opracowywanie ekspertyz dotyczących szczególnie ważnych problemów społecznych i gospodarczych.
§  4.
1.
Kierownicy resortów gospodarczych, współdziałając z Radą w dziedzinach objętych jej zainteresowaniem, udzielają Radzie informacji o zamierzanych i prowadzonych pracach oraz udostępniają projekty ważniejszych planów, programów, aktów prawnych i decyzji gospodarczych, a także materiały informacyjne, analityczne, raporty i dokumenty niezbędne do opracowania opinii dla Rady Ministrów, Prezydium Rządu i Prezesa Rady Ministrów.
2.
Kierownicy resortowych instytutów naukowo-badawczych i komórek badawczych Głównego Urzędu Statystycznego opracowują analizy i ekspertyzy w zakresie uzgodnionym z Radą.
§  5.
1.
Rada może zwracać się do placówek naukowych, organizacji społecznych, związków zawodowych, organów samorządu społecznego, stowarzyszeń twórczych oraz innych organizacji z wnioskiem o przedstawienie opinii w sprawach objętych zakresem zainteresowania Rady.
2.
Rada może zwracać się do placówek naukowych, szkół wyższych, stowarzyszeń naukowych i ośrodków badania opinii społecznej z wnioskiem o przeprowadzenie badań, dokonanie ekspertyzy lub przedstawienie opinii w określonej sprawie.
§  6.
1.
Rada współdziała z organami doradczymi Rządu oraz wykorzystuje w swej pracy wyniki ich działalności.
2.
Organy doradcze Rządu zobowiązane są do udzielania Radzie niezbędnej pomocy oraz do podejmowania zgłaszanych przez Radę inicjatyw w zakresie spraw stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania.
§  7.
Rada może przeprowadzać analizę działań podjętych przez organy administracji państwowej w zakresie spraw opiniowanych, wnioskowanych albo inicjowanych przez Radę, a także oceniać efekty realizacji proponowanych przez nią rozwiązań.
§  8.
Rada - przestrzegając przepisów o tajemnicy państwowej i służbowej - informuje społeczeństwo o swej pracy, a w miarę potrzeby również o stanie realizacji opinii i wniosków zgłaszanych przez Radę.
§  9.
1.
W skład Rady wchodzą powołani przez Prezesa Rady Ministrów wybitni przedstawiciele nauki, środowisk intelektualnych i praktyki gospodarczej. Członkowie Rady powoływani są na okres jednego roku, z tym że za ich zgodą mandat może być przedłużony na następny rok.
2.
Członkowie Rady zajmują w pracach Rady stanowisko w swoim własnym imieniu.
3.
Rada może powoływać doradców i rzeczoznawców, określać zakres ich obowiązków i formy współpracy z Radą oraz określać placówki naukowo-badawcze, których kierownicy są doradcami z urzędu.
4.
Rada może powoływać zespoły złożone z członków Rady, jej doradców oraz osób zaproszonych. Opinie i propozycje sformułowane przez zespoły mogą być przedstawiane Rządowi jako opinie Rady, jeżeli prezydium Rady nie zgłosi zastrzeżeń.
5. 1
Przewodniczącego, wiceprzewodniczącego oraz sekretarza generalnego Rady powołuje Prezes Rady Ministrów spośród członków Rady. Skład i tryb powoływania prezydium Rady, tryb powoływania doradców i zakres ich działalności oraz tryb pracy Rady, a w tym uprawnienia jej członków do zgłaszania votum separatum, określone zostaną w regulaminie działania Rady. Regulamin ten uchwala Rada i przedstawia Prezesowi Rady Ministrów do zatwierdzenia.
§  10.
Obsługę organizacyjno-techniczną działalności Rady zapewnia Urząd Rady Ministrów.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 ust. 5 zmieniony przez § 1 uchwały nr 200 z dnia 16 grudnia 1985 r. (M.P.85.43.281) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 grudnia 1985 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024