Gospodarka formularzami i Komisja Racjonalizacji Druków.

ZARZĄDZENIE Nr 2
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 21 stycznia 1981 r.
w sprawie gospodarki formularzami i Komisji Racjonalizacji Druków. *

Zarządza się, co następuje:
§  1.
Naczelne, centralne i terenowe organy administracji państwowej, instytucje oraz inne państwowe jednostki organizacyjne są obowiązane do prowadzenia racjonalnej gospodarki formularzami drukowanymi i powielanymi oraz do organizowania i stałego prowadzenia systematycznych prac nad ujednoliceniem i racjonalizacją formularzy używanych w zakresie ich właściwości.
§  2.
Formularze powinny być projektowane w sposób zapewniający:
1)
niezbędny, z punktu widzenia ich funkcji, zakres informacji,
2)
oszczędny i właściwy dobór rodzajów, klas, gramatur, gatunków i formatów papieru,
3)
oszczędne i racjonalne zadrukowanie powierzchni,
4)
organizacyjnie i ekonomicznie uzasadnioną wysokość nakładu.
§  3.
1. 1
Wzory formularzy powszechnego użytku oraz wzory formularzy o nakładzie przekraczającym zużycie papieru w ilości 500 kg w skali rocznej zatwierdza Prezes Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości po zasięgnięciu opinii Komisji Racjonalizacji Druków, działającej przy tym Komitecie.
2.
Wzory formularzy stanowiących załączniki do projektów aktów prawnych, które mają być ogłoszone w dziennikach urzędowych, ministerstw i urzędów centralnych, powinny być uzgodnione z Polskim Komitetem Normalizacji, Miar i Jakości.
3.
Wzory formularzy nie wymienione w ust. 1 i 2, zatwierdza kierownik właściwej jednostki organizacyjnej.
4.
Prezes Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości może ustalić dla poszczególnych wzorów formularzy wysokość zużycia papieru inną niż określona w ust. 1, jeżeli zachodzi konieczność użycia do druku tych formularzy papieru w innym gatunku, niż było to przewidziane.
§  4.
1.
Przy Polskim Komitecie Normalizacji, Miar i Jakości działa Komisja Racjonalizacji Druków, zwana dalej "Komisją".
2.
W skład Komisji wchodzą:
1)
przewodniczący powoływany przez Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości,
2)
sekretarz powoływany przez Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości na wniosek przewodniczącego Komisji,
3) 2
członkowie: wyznaczeni przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministra - Szefa Urzędu Rady Ministrów, Ministrów: Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, Gospodarki Materiałowej i Paliwowej, Finansów, Handlu Zagranicznego, Kultury i Sztuki, Komunikacji, Obrony Narodowej, Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, Przemysłu Chemicznego i Lekkiego, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Spraw Wewnętrznych oraz przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - ich przedstawiciele.
3.
Do udziału w pracach Komisji mogą być zapraszani specjaliści.
4.
Prezes Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości może zlecać specjalistom i instytucjom opracowanie zagadnień dotyczących gospodarki formularzami.
§  5.
1.
Komisja jest organem doradczym i opiniodawczym Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości w zakresie optymalnego ograniczania różnorodności formularzy i wprowadzania do użytku wzorów formularzy, których racjonalne opracowanie wpłynie na usprawnienie działalności organów administracji państwowej, instytucji i innych jednostek organizacyjnych oraz przyczyni się do oszczędności papieru.
2.
Szczegółowy zakres i tryb działania Komisji określi regulamin ustalony przez Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości.
§  6.
Wydatki Komisji objęte są budżetem centralnym, w części dotyczącej Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości.
§  7.
1. 3
Naczelne i centralne organy administracji państwowej, terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, instytucje oraz inne państwowe jednostki organizacyjne:
1)
dokonywać będą weryfikacji stosowanych formularzy w celu:
a)
wyeliminowania formularzy nieaktualnych,
b)
zmniejszenia formatów formularzy przez racjonalne wykorzystanie powierzchni papieru i w miarę możliwości dwustronny druk,
c)
ograniczenia nakładów,
d)
zastosowania jak najbardziej oszczędnych rodzajów, klas i gramatur papieru,
2)
uaktualniać będą ewidencję stosowanych formularzy i wzorników formularzy,
3)
dostarczać będą Polskiemu Komitetowi Normalizacji, Miar i Jakości do zatwierdzenia wzory stosowanych formularzy o nakładach przekraczających zużycie papieru w ilości 500 kg w skali rocznej.
2.
Naczelne i centralne organy administracji państwowej oraz terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego są zobowiązane do współpracy z Polskim Komitetem Normalizacji, Miar i Jakości w zakresie prowadzonych przez te organy prac nad ujednoliceniem formularzy.
§  8.
Przepisy § 3 ust. 1 i § 7 ust. 1 pkt 3 nie dotyczą:
1)
Prokuratury Generalnej,
2)
jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej,
3)
jednostek podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z wyjątkiem Komendy Głównej Straży Pożarnych,
4)
jednostek podległych Ministrowi Sprawiedliwości - w zakresie formularzy dotyczących więziennictwa,
5)
Głównego Urzędu Statystycznego - w zakresie wydawanych i zatwierdzanych formularzy sprawozdawczo-statystycznych.
§  9.
Zaleca się organizacjom spółdzielczym i społecznym odpowiednie stosowanie przepisów zarządzenia.
§  10.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 205 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 października 1961 r. w sprawie gospodarki formularzami (Monitor Polski z 1961 r. Nr 79, poz. 330 i z 1970 r. Nr 34, poz. 267),
2)
zarządzenie nr 77 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 września 1970 r. w sprawie Komisji Racjonalizacji Druków (Monitor Polski Nr 34, poz. 267).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1981 r.
*Z dniem 1 stycznia 1994 r. sprawy należące do właściwości Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości i do Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości przechodzą do właściwości Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Prezesa Głównego Urzędu Miar i Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji odpowiednio do zakresu ich działalności, zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o utworzeniu Głównego Urzędu Miar (Dz.U.93.55.247).
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 12 z dnia 14 lipca 1986 r. (M.P.86.22.162) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1986 r.
2 § 4 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 12 z dnia 14 lipca 1986 r. (M.P.86.22.162) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1986 r.
3 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 12 z dnia 14 lipca 1986 r. (M.P.86.22.162) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1986 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024