Środki aktywizacji skupu żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego.

UCHWAŁA Nr 229
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 października 1981 r.
w sprawie środków aktywizacji skupu żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego.

W celu pobudzenia produkcji i skupu żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego na potrzeby związane z zaopatrzeniem ludności w mięso i jego przetwory Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług wprowadzi niezwłocznie na okres do dnia 31 grudnia 1981 r. sprzedaż nieżywnościowych towarów konsumpcyjnych oraz niektórych towarów niekonsumpcyjnych, objętych załącznikiem do uchwały, wyłącznie rolnikom indywidualnym dostarczającym żywiec rzeźny wieprzowy i wołowy do uspołecznionych punktów skupu.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług spowoduje przesunięcie towarów, o których mowa w ust. 1, do sklepów wytypowanych zgodnie z § 3.
3.
Przepis ust. 1 nie dotyczy sprzedaży górnikom, objętej przepisami uchwały nr 199 Rady Ministrów z dnia 11 września 1981 r. w sprawie środków zapewniających zwiększenie wydobycia węgla kamiennego oraz innych surowców, wydobywanych w kopalniach głębinowych, oraz sprzedaży towarów dla młodych małżeństw w ramach udzielanych im kredytów.
4.
Wstrzymuje się do dnia 31 stycznia 1982 r. wykonanie umów sprzedaży w trybie przedpłat na towary nieżywnościowe konsumpcyjne objęte załącznikiem do uchwały.
5.
Osobom, którym w ramach przedpłat przesunięto termin realizacji na okres po dniu 31 stycznia 1982 r., w razie zmiany cen przysługuje prawo nabycia towaru po cenie obowiązującej zgodnie z pierwotnie określonym terminem odbioru.
§  2.
Ministrowie nadzorujący zakłady dostarczające towary, o których mowa w § 1 ust. 1, ustalą z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług rozdzielniki dostaw tych towarów do województw na potrzeby związane ze skupem żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego.
§  3.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego wstrzymają niezwłocznie sprzedaż towarów, o których mowa w § 1 ust. 1, oraz wytypują na terenach miejskich i wiejskich sklepy uprawnione wyłącznie do sprzedaży tych towarów rolnikom indywidualnym w zamian za dostarczony żywiec rzeźny wieprzowy i wołowy.
§  4. 1
(uchylony).
§  5.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ustali w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług, oraz Prezesem Zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej relacje wartości towarów w stosunku do wartości skupionego żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego, zasady ich sprzedaży i rozliczeń.
§  6.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" współdziałanie w wykonaniu uchwały z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług, Ministrem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Prezesem Zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 listopada 1981 r.

ZAŁĄCZNIK

LISTA

ARTYKUŁÓW PRZEZNACZONYCH DO WYŁĄCZNEJ SPRZEDAŻY ROLNIKOM INDYWIDUALNYM DOSTARCZAJĄCYM ŻYWIEC RZEŹNY WIEPRZOWY i WOŁOWY DO USPOŁECZNIONYCH PUNKTÓW SKUPU

1. Automaty pralnicze

2. Pralki wirnikowe i wirówki

3. Zamrażarki

4. Chłodziarki

5. Maszyny do szycia

6. Odbiorniki radiowe ogółem

7. Odbiorniki telewizyjne do odbioru w kolorze

8. Odbiorniki telewizyjne czarno-białe

9. Zestawy radio-magnetofon

10. Meble ogółem

w tym:

komplety stołowe,

komplety kombinowane,

segmenty mieszkalne,

segmenty kuchenne,

komplety kuchenne

11. Rowery

12. Motocykle

13. Motorowery

14. Samochody osobowe Fiat 126p

15. Opony traktorowe

16. Opony do maszyn rolniczych

17. Materiały budowlane

w tym:

cement,

elementy ścienne,

eternit,

papa,

tarcica iglasta,

wyroby hutnicze.

18. Maszyny, narzędzia i urządzenia rolnicze

w tym:

ciągniki T-25,

ciągniki C-330,

ciągniki C-360.

wiązałki ciągnikowe

rozsiewacze wapna RCW

roztrząsacze obornika 1-osiowe

roztrząsacze obornika 2-osiowe

siewniki zbożowe zawieszane

kopaczki elewatorowe

kosiarki listwowe zawieszane

kosiarki rotacyjne

przetrząsaczo-zgrabiarki ciągnikowe

przyczepy ciągnikowe "Sanok"

sadzarki ciągnikowe do ziemniaków

ścinacze zielonek "Orkan"

grabie konne

przetrząsacze widłowe

przetrząsaczo-zgrabiarki konne

młocarnie MZC-4

młocarnie MSC-7B

pługi dwuskibowe

pługi trzyskibowe

brony trzy- i pięciopolowe

kultywatory zawieszane

rozsiewacze "Kos"

śrutowniki SD-1

parniki

rozdrabniacze uniwersalne

silniki elektryczne trójfazowe

silniki elektryczne jednofazowe

sieczkarnie

kopaczki konne

siewniki konne

wialnie

brony talerzowe

beczki rolnicze

kosiarki konne

pługi konne

silniki spalinowe

wentylatory

wozy gumowe

obsypniki P-431

1 § 4 uchylony przez § 6 uchwały nr 257 z dnia 7 grudnia 1981 r. w sprawie dopłaty do środków pieniężnych uzyskiwanych ze sprzedaży produktów rolniczych jednostkom gospodarki uspołecznionej (M.P.81.31.282) z dniem 23 grudnia 1981 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024