Główne problemy polityczno-społeczne i gospodarcze kraju.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 25 września 1981 r.
w sprawie głównych problemów polityczno-społecznych i gospodarczych kraju.

I.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przyjmuje do wiadomości informację przedstawioną przez Prezesa Rady Ministrów w sprawie głównych problemów polityczno-społecznych i gospodarczych kraju.

Sejm stwierdza z niepokojem, że sytuacja społeczno-gospodarcza w Polsce nadal się pogarsza. Wysiłki podejmowane przez rząd i poszczególne organy administracji państwowej w celu lepszej organizacji życia gospodarczego i lepszego zaspokajania codziennych potrzeb obywateli nie przynoszą zadowalających efektów. Wysiłki te nie znajdują należytego poparcia ze strony części związków zawodowych; w życiu społecznym ciągle dominuje nurt krytyki lub wręcz negacji, zbyt mało jest działań, które by w sposób konstruktywny przyczyniały się do rozwiązywania trudności. Należy dążyć, aby wysiłki te zyskały poparcie i akceptację żywotnych sił skupionych w związkach zawodowych.

Sejm daje wyraz szczególnemu zaniepokojeniu usiłowaniami skrajnych sił w NSZZ "Solidarność", podejmujących próby narzucenia tej organizacji pozastatutowych celów i działań wymierzonych w socjalistyczne zasady ustrojowe, jak i wszelkimi poczynaniami, które stanowią podłoże dla nastrojów konfrontacyjnych, jakiekolwiek byłyby ich przyczyny. Sejm wyraża opinię, że takie tendencje i poczynania pozostają w sprzeczności z porozumieniami społecznymi oraz z żywotnymi interesami narodu i państwa.

Sejm oczekuje, że Zjazd NSZZ "Solidarność" sformułuje zasady programowe i cele działania Związku zgodnie z duchem i literą porozumień ze Szczecina, Gdańska i Jastrzębia oraz stanie na platformie konstruktywnego udziału tej wielomilionowej organizacji ludzi pracy w przezwyciężaniu kryzysu, w zgodnym współdziałaniu z władzami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej dla rozwiązania najpilniejszych problemów, w obliczu których stoi nasz kraj.

Sejm oczekuje od rządu i całej administracji państwowej energicznych działań na rzecz przezwyciężania trudności i poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej.

Sejm podziela stanowisko Prezesa Rady Ministrów w sprawie podejmowania wszystkich niezbędnych i prawem przewidzianych kroków w walce o przezwyciężanie kryzysu, w obronie ładu społecznego i żywotnych interesów kraju.

II.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej potwierdza swą zdecydowaną wolę kontynuowania socjalistycznej odnowy naszego życia społecznego. Podstawą tej polityki stać się powinna reforma gospodarcza, której celem jest przeobrażanie stosunków społeczno-ekonomicznych w kierunku zgodnym z interesami, potrzebami, ambicjami i wolą ludzi pracy.

Sejm przywiązuje wielką wagę do idei samorządności w życiu społecznym oraz coraz pełniejszego wcielania tej idei w życie.

Sejm wyraża przekonanie, że nadając samodzielnemu, samorządnemu i samofinansującemu się przedsiębiorstwu rangę podstawowego ogniwa gospodarki, proponowana reforma doprowadzi do zasadniczej przebudowy funkcji i znacznego ograniczenia rozmiarów administracji gospodarczej oraz uruchomi silne bodźce do podnoszenia efektywności gospodarowania.

Uchwalając dzisiaj ustawy o przedsiębiorstwie państwowym i samorządzie załogi, Sejm podkreśla konieczność i zwraca się do rządu o terminowe wniesienie projektów dalszych ustaw, warunkujących nowe, zgodne z założeniami reformy uregulowanie ekonomiczno-finansowych zasad funkcjonowania przedsiębiorstw. W przekonaniu, że wprowadzenie reformy gospodarczej przyniesie pozytywne skutki gospodarcze, Sejm zwraca uwagę na potrzebę przygotowania odpowiednich rozwiązań zapobiegających takim ewentualnym ujemnym zjawiskom jak przejściowe obniżenie poziomu życia najsłabszych ekonomicznie grup ludności oraz możliwym niekorzystnym skutkom zmiany struktury zatrudnienia.

Akceptując podstawowe zasady reformy gospodarczej Sejm będzie w trakcie dalszych nad nią prac precyzował swe stanowisko w konkretnych sprawach, opierając się na dorobku szerokiej dyskusji społecznej i doświadczeniach praktycznych.

III.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z całą mocą potwierdza, że polityka zagraniczna naszego państwa służyć będzie żywotnym interesom narodu polskiego, sprawie zachowania pokoju, odprężenia i międzynarodowego bezpieczeństwa.

Dziś najważniejszą kwestią stojącą przed całą ludzkością jest zahamowanie niebezpiecznego wyścigu zbrojeń i podjęcie efektywnych rokowań rozbrojeniowych na zasadach wzajemności i równego bezpieczeństwa stron. Dlatego raz jeszcze wyrażamy swoje poparcie dla inicjatyw i propozycji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w sprawie redukcji zbrojeń i niedopuszczenia do zainstalowania w Europie Zachodniej nowych broni atomowych.

Wyciągając wszystkie wnioski z tragicznych dziejów naszego narodu czynić będziemy wszystko dla umocnienia niepodległości i bezpieczeństwa Polski. Suwerenna socjalistyczna Polska jest wielką historyczną zdobyczą narodu polskiego, a jej racje są wartością nadrzędną. Zasadniczą przesłanką i gwarancją nienaruszalności naszych granic, miejsca Polski w świecie jest i pozostanie sojusz i przyjaźń ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, aktywne uczestnictwo Polski we wspólnocie państw socjalistycznych.

W imię tych najwyższych racji Sejm opowiada się zdecydowanie przeciwko wszelkim działaniom wymierzonym w sojusz polsko-radziecki oraz wszelkim próbom szerzenia nastrojów antyradzieckich, przeciwko wszelkiej ingerencji w wewnętrzne sprawy innych państw socjalistycznych, co prowadzi do podważania naszej sojuszniczej wiarygodności i zakłóca stosunki między równoprawnymi państwami socjalistycznymi. Sejm podziela stanowisko rządu o konieczności stanowczego przeciwdziałania tego typu poczynaniom, jako godzącym w żywotne interesy naszego państwa i narodu. Sejm stoi na stanowisku, że wewnętrzne problemy naszego kraju rozwiąże sam naród.

Sejm zwraca się do wszystkich obywateli o aktywną obronę nadrzędnych wartości, na jakich opiera się nasz byt niepodległy, nasze państwo i nienaruszalność naszych granic, o zdecydowane przeciwstawianie się wszelkiej demagogii.

***

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wzywa do położenia kresu sianiu niepokoju i wszelkim działaniom naruszającym porządek i ład społeczny. Najważniejszą sprawą, wokół której musimy skupić wysiłek całego narodu, jest utrzymanie pokoju wewnętrznego i praworządności, osiągnięcie stabilizacji społeczno-politycznej i stopniowa odbudowa równowagi gospodarczej. Uczyńmy także wszystko dla złagodzenia trudności, którymi grozi zbliżająca się zima, dla poprawy sytuacji żywnościowej miast, dla zapewnienia niezbędnego opału i energii. Sejm liczy na świadomą i obywatelską postawę polskiej klasy robotniczej, rolników i inteligencji, na zgodne współdziałanie władz i organizacji społecznych.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024