Nadanie statutu Głównemu Urzędowi Kontroli Publikacji i Widowisk oraz okręgowym urzędom kontroli publikacji i widowisk.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 17 września 1981 r.
w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Kontroli Publikacji i Widowisk oraz okręgowym urzędom kontroli publikacji i widowisk.

Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o kontroli publikacji i widowisk (Dz. U. Nr 20, poz. 99) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
Głównemu Urzędowi Kontroli Publikacji i Widowisk oraz okręgowym urzędom kontroli publikacji i widowisk nadaje się statut stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 października 1981 r.

ZAŁĄCZNIK

STATUT

GŁÓWNEGO URZĘDU KONTROLI PUBLIKACJI I WIDOWISK ORAZ OKRĘGOWYCH URZĘDÓW KONTROLI PUBLIKACJI I WIDOWISK

I.

Organizacja Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk.

§  1.
Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk, zwany dalej "Głównym Urzędem", działa jako centralny organ w sprawach kontroli publikacji i widowisk.
§  2.
1.
Prezes Głównego Urzędu kieruje działalnością Głównego Urzędu oraz nadzoruje działalność okręgowych urzędów kontroli publikacji i widowisk przy pomocy wiceprezesów.
2.
Wiceprezesi sprawują bieżący nadzór rzeczowy nad działalnością określonych przez Prezesa komórek organizacyjnych Głównego Urzędu oraz nad działalnością okręgowych urzędów kontroli publikacji i widowisk.
§  3.
1. 1
W skład Głównego Urzędu wchodzą:
1)
Gabinet Prezesa,
2)
Departament Informacji i Nadzoru,
3)
Departament Budżetowo-Administracyjny,
4) 2
Biuro Spraw Obronnych.
2.
Na czele gabinetu i departamentu stoi dyrektor, a samodzielnego wydziału - naczelnik, powoływany i odwoływany przez Prezesa Głównego Urzędu.
3.
Prezes Głównego Urzędu w zależności od potrzeb może powoływać i odwoływać wicedyrektorów gabinetu i departamentów.
4.
Prezes Głównego Urzędu określi szczegółowy podział zadań i zakres działania oraz wewnętrzną organizację komórek organizacyjnych wymienionych w ust. 1.
§  4.
W Głównym Urzędzie działa Kolegium Głównego Urzędu, którego przewodniczącym jest Prezes Głównego Urzędu.
§  5.
1.
Kolegium Głównego Urzędu spełnia swoje funkcje jako społeczny organ doradczy i opiniodawczy. Do zadań Kolegium - oprócz wymienionych w ustawie - należy:
1)
ocena raz na kwartał sprawozdania z działalności poszczególnych okręgowych urzędów,
2)
analiza dwa razy w roku sposobu załatwiania spraw w postępowaniu odwoławczym,
3)
rozpatrywanie dwa razy w roku wniosków wynikających z orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego,
4)
opiniowanie projektów budżetów Głównego Urzędu i okręgowych urzędów oraz ocena ich wykonania,
5)
opiniowanie rocznych planów szkolenia pracowników Głównego Urzędu i okręgowych urzędów.
2.
Na podstawie oceny rocznych sprawozdań z działalności Głównego Urzędu, okresowych sprawozdań z działalności poszczególnych okręgowych urzędów i sposobu załatwiania spraw w postępowaniu odwoławczym, jak też na podstawie wniosków wynikających z orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego, Kolegium rozpatruje ogólne zagadnienia i wnioski wynikające z tych ocen.
§  6.
1.
Prezes Głównego Urzędu zwołuje posiedzenie Kolegium z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej jednej trzeciej członków Kolegium oraz ustala porządek posiedzeń.
2.
W czasie nieobecności Prezesa Głównego Urzędu czynności określone w ust. 1 wykonuje wyznaczony wiceprezes.
3.
Z przebiegu posiedzenia Kolegium sporządza się protokół.
§  7.
Przewodniczący Kolegium może zapraszać do udziału w posiedzeniu osoby nie wchodzące w skład Kolegium.
§  8.
1.
Uchwały Kolegium zapadają zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej połowy składu Kolegium. Przy równej ilości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
2.
Osoby spoza Kolegium, zaproszone do udziału w posiedzeniu, nie biorą udziału w głosowaniu.
3.
Przewodniczący Kolegium może zarządzić tajność obrad.
§  9.
Członkowie Kolegium i osoby zaproszone na posiedzenie Kolegium otrzymują zwrot kosztów podróży oraz należności z tytułu udziału w posiedzeniu na zasadach ogólnych.

II.

Organizacja okręgowych urzędów kontroli publikacji i widowisk.

§  10.
Okręgowe urzędy kontroli publikacji i widowisk, zwane dalej "okręgowymi urzędami", działają jako organy pierwszej instancji, nadzorowane przez Prezesa Głównego Urzędu.
§  11.
1.
Na czele okręgowego urzędu stoi dyrektor, powoływany i odwoływany przez Prezesa Głównego Urzędu.
2.
Dyrektor okręgowego urzędu kieruje pracą urzędu osobiście lub przy pomocy wicedyrektora.
3.
Wicedyrektorów okręgowych urzędów powołuje i odwołuje Prezes Głównego Urzędu w zależności od potrzeb.
§  12.
1.
Struktura organizacyjna okręgowych urzędów jest bezwydziałowa, z wyjątkiem Okręgowego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w Warszawie.
2.
Prezes Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk może w miarę potrzeby tworzyć w ramach okręgowych urzędów wydzielone stanowiska pracy w miastach poza siedzibą okręgowego urzędu, zwane oddziałami i wchodzące w skład tego urzędu.
§  13.
1. 3
W skład Okręgowego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w Warszawie wchodzą:
1)
Zespół Prasy,
2)
Zespół Widowisk, Radia i Telewizji,
3)
Zespół Publikacji Nieperiodycznych,
4)
Wydział Kontroli Druków Akcydensowych.
2.
Na czele zespołu stoi dyrektor, a wydziału - naczelnik, powoływany i odwoływany przez Prezesa Głównego Urzędu.
3.
Dyrektor kieruje pracą zespołu oraz zapewnia warunki do realizacji zadań zespołu.
4.
Przepisy § 11 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do dyrektorów i wicedyrektorów zespołów.
§  14.
Szczegółowy zakres działania oraz wewnętrzną organizację okręgowych urzędów określi Prezes Głównego Urzędu.
1 Załącznik § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 7 kwietnia 1983 r. (M.P.83.16.89) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 maja 1983 r.
2 Załącznik § 3 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 11 czerwca 1987 r. (M.P.87.18.151) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 czerwca 1987 r.
3 Załącznik § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 7 kwietnia 1983 r. (M.P.83.16.89) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 maja 1983 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024