Przyjmowanie do sprzedaży przez uspołecznione jednostki handlu wewnętrznego przemysłowych towarów rynkowych dostarczanych przez producentów niezgodnie z umową.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG ORAZ FINANSÓW
z dnia 12 marca 1977 r.
w sprawie przyjmowania do sprzedaży przez uspołecznione jednostki handlu wewnętrznego przemysłowych towarów rynkowych dostarczanych przez producentów niezgodnie z umową.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 listopada 1976 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług (Dz. U. Nr 38, poz. 222) oraz § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (Monitor Polski Nr 36, poz. 219) zarządza się, co następuje:
§  1.
W razie dostarczenia przez producenta towarów rynkowych niezgodnych z umową lub z Polską Normą bądź normą branżową na skutek zmian surowców, materiałów, podzespołów, wzorów, numeracji, gatunków itp., obniżających w sposób istotny wartość handlową towarów, jednostka handlu wewnętrznego, która wykonując uprawnienia z tytułu rękojmi za wady odstąpiła od umowy sprzedaży lub dostawy stosownie do § 52 załącznika do uchwały nr 192 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1973 r. Nr 36, poz. 218, z 1974 r. Nr 9, poz. 65 i z 1976 r. Nr 29, poz. 128), może przyjąć te towary do sprzedaży jedynie na warunkach komisu.
§  2.
Towary przyjęte na warunkach komisu oferowane są do sprzedaży po cenach odpowiadających ich gatunkowi i jakości przez okres 3 miesięcy, a towary sezonowe w okresie sezonu nie dłużej niż przez 3 miesiące.
§  3.
Jednostce handlu wewnętrznego przysługują za towary sprzedane na warunkach komisu marże handlowe obowiązujące przy sprzedaży tych towarów oraz prowizja obciążająca koszty producenta. Wysokość prowizji ustalają strony w umowie komisu.
§  4.
Towary przyjęte na warunkach komisu nie są zaliczane u producenta do wartości sprzedaży, zarówno w ewidencji, jak i sprawozdawczości z wykonania planu, lecz traktuje się je jako wyroby poza przedsiębiorstwem.
§  5.
1.
Jeżeli w okresach ustalonych w § 2 towary przyjęte na warunkach komisu, mimo ich oferowania nabywcom, nie będą przedmiotem bieżącej sprzedaży, jednostka handlu wewnętrznego traktuje je jak towary trudno zbywalne i stawia do dyspozycji producenta lub w uzgodnieniu z nim poddaje obniżkom cen, które obciążają producenta.
2.
Jeżeli towary przyjęte na warunkach komisu, mimo dwukrotnej obniżki cen, nie zostaną sprzedane w ciągu 3 miesięcy od ostatniej obniżki, jednostka handlu wewnętrznego powinna niezwłocznie wezwać producenta do odebrania tych towarów, określając termin odbioru oraz termin dokonania rozliczenia.
§  6.
W każdym wypadku obniżenia ceny towarów przyjętych do sprzedaży na warunkach komisu należy nową cenę uwidocznić w sposób trwały na towarze.
§  7.
1.
Rozliczenie z producentem z tytułu sprzedaży dostarczonej partii towarów lub jej części następuje w terminach określonych w umowie, a jeżeli terminów takich nie określono - w terminie jednego miesiąca od daty sprzedaży dostarczonej partii towarów lub jej części.
2.
Jeżeli jednostka handlu wewnętrznego w wyniku obserwacji w wytypowanych placówkach sprzedaży detalicznej stwierdzi, że sprzedaż towarów nie stwarza trudności, może rozliczyć się z producentem za część lub całą partię tych towarów w terminach wcześniejszych niż określone w ust. 1.
3.
Rozliczenia wymienione w ust. 1 i 2 następują według cen sprzedaży pomniejszonych o przysługujące marże handlowe i umowną prowizję, o których mowa w § 3.
4.
W terminach, o których mowa w ust. 1 i 2, jednostka handlu wewnętrznego sporządza dla producenta dokument określający ilość, cenę i wartość sprzedanych towarów w cenach detalicznych pomniejszoną o marże handlowe i określoną w umowie prowizję. Dokument ten stanowi dla producenta podstawę do zarachowania tych towarów do sprzedaży.
§  8.
Producent może wycofać towary przyjęte przez jednostkę handlu wewnętrznego na warunkach komisu przed upływem terminów określonych w § 2 i § 5. W razie wycofania tych towarów w okresie 1 miesiąca od daty dostawy producent obowiązany jest zapłacić tytułem odszkodowania prowizję odpowiadającą 30% marży handlowej, a w okresie ponad 1 miesiąc 50% marży handlowej należnej jednostce handlu wewnętrznego; prowizja ta obciąża koszty producenta.
§  9.
Jednostka handlu wewnętrznego, która przyjęła w charakterze kupującego (odbiorcy) przemysłowe towary rynkowe dostarczone przez producenta - niezgodne z umową lub Polską Normą bądź normą branżową, o obniżonej wartości handlowej, kwalifikujące się do przyjęcia na warunkach komisu stosownie do niniejszego zarządzenia, a towary te okazały się trudno zbywalne - obowiązana jest odprowadzić do budżetu centralnego karę w wysokości 10% wartości fakturowej tych towarów. W razie stwierdzenia przez organy kontroli zewnętrznej, w tym również oddziały banku, że obowiązek ten nie został dopełniony, kara ta podlega podwyższeniu do 12% wartości fakturowej towarów.
§  10.
W sprawach nie uregulowanych w zarządzeniu do umowy komisu mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024