Ogólne warunki umów sprzedaży zbóż, ziarna roślin oleistych i strączkowych oraz ich przetworów między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 maja 1976 r.
w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży i umów dostawy zbóż, ziarna roślin oleistych i strączkowych oraz ich przetworów między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego oraz § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) i ust. 2 uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (Monitor Polski Nr 36, poz. 219) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się ogólne warunki umów sprzedaży i umów dostawy zbóż, ziarna roślin oleistych i strączkowych oraz ich przetworów między jednostkami gospodarki uspołecznionej, stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Ilekroć w załączniku do zarządzenia jest mowa o:
1)
towarze - rozumie się przez to zboża i przetwory zbożowe, groch i przetwory z grochu, fasolę oraz łubin słodki, bobik, mieszanki strączkowe i zbożowo-strączkowe, rzepak, rzepik i ich przetwory,
2)
zbożu - rozumie się przez to żyto, pszenicę, jęczmień, owies, mieszankę zbożową, grykę, proso, kukurydzę i sorgo,
3)
przetworach - rozumie się przez to mąki i kasze, śruty zbożowe i strączkowe, płatki zbożowe, zarodki żytnie i pszenne, groch obłuskany, otręby, kasze i płatki ryżowe, ryż obłuszczony i preparowany, makaron, mączki pastewne, łuski, przemysłowe mieszanki i koncentraty paszowe oraz śrutę poekstrakcyjną ziarna roślin oleistych.
§  3.
W sprawach nie uregulowanych zarządzeniem do umów sprzedaży i umów dostawy zbóż, ziarna roślin oleistych i strączkowych oraz ich przetworów stosuje się przepisy uchwały nr 192 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1973 r. Nr 36, poz. 218 i z 1974 r. Nr 9, poz. 65).
§  4.
1.
Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się jednak do umów zawartych przed dniem jego wejścia w życie, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu jego wejścia w życie.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 23 września 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży zbóż, grochu i ich przetworów oraz fasoli w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 55, poz. 271).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1976 r.

ZAŁĄCZNIK

OGÓLNE WARUNKI UMÓW SPRZEDAŻY I UMÓW DOSTAWY ZBÓŻ, ZIARNA ROŚLIN OLEISTYCH I STRĄCZKOWYCH ORAZ ICH PRZETWORÓW MIĘDZY JEDNOSTKAMI GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ.

Rozdział  1

Zawieranie umów.

§  1.
Jeżeli kupującym jest jednostka handlu lub przedsiębiorstwo przemysłu piekarskiego, umowa powinna być zawarta w zasadzie na okres nie krótszy niż kwartał.
§  2.
Nie należy odmawiać przyjęcia zamówienia tylko z tego powodu, że żądany termin dostarczenia towaru jest zbyt krótki, jeżeli zamówienie przewiduje wykonanie dostawy po upływie 30 dni od dnia jego doręczenia.
§  3.
1.
Jeżeli w umowie zawartej na okres kwartalny lub dłuższy zastrzeżono, że rozmiar świadczeń częściowych, terminy ich spełnienia, jakość i asortyment towaru oraz miejsce, do którego towar ma być dostarczony, zostaną określone w terminie późniejszym, kupujący jest obowiązany złożyć sprzedawcy dyspozycję w tym zakresie nie później niż na 15 dni przed miesiącem, w którym towar ma być dostarczony, chyba że umowa przewiduje inny termin złożenia dyspozycji.
2.
Jeżeli w dyspozycji nie określono terminu wysyłki, sprzedawca wysyła towar sukcesywnie w ciągu miesiąca objętego dyspozycją.

Rozdział  2

Wykonywanie umów.

§  4.
1.
Sprzedawca nie jest obowiązany zawiadamiać kupującego o wysyłce zboża, chyba że strony umówią się inaczej.
2.
W razie ustalenia w umowie lub określenia w dyspozycji terminów dostarczania towaru w formie harmonogramu sprzedawca jest obowiązany zawiadomić kupującego o wysłaniu towaru tylko jeden raz przed terminem wydania pierwszej partii.
3.
Jeżeli w dyspozycji ustalono dni wysyłki towaru, sprzedawca jest obowiązany zawiadomić kupującego o wysyłce tylko wówczas, gdy nie następuje ona w ustalonym terminie.
4.
Jeżeli towar ma być dostarczony w określonym dniu, umowę uważa się za wykonaną należycie również wówczas, gdy sprzedawca wydał towar przewoźnikowi na jeden dzień przed terminem lub następnego dnia po terminie, jeśli nie zostały przekroczone dzienne ilości załadunkowe.
5.
Jeżeli sprzedawca dostarcza kupującemu towar z opóźnieniem przekraczającym jeden dzień, jest obowiązany uzgodnić z kupującym nowy termin dostarczenia towaru.
6.
Gdy przewoźnik nie podstawił w terminie zamówionego środka transportowego, sprzedawca jest wolny od odpowiedzialności za niedotrzymanie terminu wydania towaru, pod warunkiem niezwłocznego uzgodnienia z kupującym nowego terminu.
§  5.
Jeżeli towar ma być wydany z magazynu (składu) sprzedawcy, sprzedawca jest obowiązany zawiadomić kupującego o przygotowaniu towaru do wydania co najmniej na 3 dni przed ustalonym terminem wydania, wskazując jednocześnie magazyn, z którego nastąpi wydanie. Przepis § 4 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Towary, z wyjątkiem wymienionych w ust. 2, kupujący jest obowiązany zamawiać u sprzedawcy w ilości odpowiadającej przynajmniej przesyłce pełnowagonowej.
2.
Następujące przetwory mogą być zamawiane w ilościach mniejszych niż określone w ust. 1, nie mniejszych jednak niż:
1)
0,5 tony - kasza krakowska, mąka i kasza kukurydziana, mąka i kasza grochowa, płatki owsiane, jęczmienne i ryżowe oraz kasza jaglana,
2)
2 tony - mąka żytnia typu 2000, 1850, 1400 i 580, mąka pszenna typu 2000 i typu 1850, mąka pszenna tortowa, kasza manna, gryczana i jęczmienna, pęczak obtaczany, groch zwykły i obłuskany, fasola, otręby na podsypkę oraz makaron,
3)
5 ton - mąka pszenna krupczatka i mazowiecka.
3.
Jeżeli kupujący zamówił mniejsze ilości towaru niż określone w ust. 1, sprzedawca powinien uzupełnić przesyłkę innymi gatunkami towaru. W razie niemożności skompletowania przesyłki sprzedawca może obciążyć kupującego różnicą kosztów przewozu.
4.
Przepisy ust. 1-3 nie mają zastosowania w razie zakupu towaru w jednostce handlu hurtowego.
§  7.
1.
Przetwory, z wyjątkiem dostarczanych luzem w samochodach-cysternach, oraz groch i fasola dla jednostek handlu hurtowego, z przeznaczeniem na zaopatrzenie rynku wewnętrznego i dla jednostek handlu detalicznego - dostarczane są w opakowaniach odpowiadających właściwości towaru.
2.
Worki tkane oraz skrzynki są opakowaniami sprzedawanymi fakturowanymi.
3.
Cena opakowań jednostkowych i opakowań transportowych, z wyjątkiem worków tkanych i skrzynek, jest wliczona w cenę towaru.
§  8.
1.
Jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej, zboża, łubin, bobik, rzepak, rzepik oraz groch i fasola, z wyjątkiem przeznaczonych dla jednostek wymienionych w § 7 ust. 1, są dostarczane luzem.
2.
Otręby, śruty, mączki pastewne, łuski i odpady mogą być dostarczane luzem, jeżeli tak postanowiono w umowie.
§  9.
1.
Opakowania powinny być czyste, całe, suche, dostatecznie wytrzymałe oraz bez obcych zapachów. Worki z towarem powinny być związane lub zeszyte, a ponadto wolne od szkodników zbożowo-mącznych i innych. Worki tkane i torby papierowe, z wyjątkiem opakowań ryżu, powinny być zaopatrzone w plomby lub w plombozawieszki. Worki tkane, torby papierowe i opakowania transportowe powinny być oznaczone lub zaopatrzone w zawieszki albo w etykiety, zawierające następujące dane:
1)
nazwę towaru według nomenklatury przyjętej w obowiązujących normach jakościowych,
2)
wagę netto towaru,
3)
nazwę i adres zakładu produkcyjnego lub sprzedawcy,
4)
datę wyprodukowania towaru,
5)
numer raportu przemiałowego.
2.
Na zawieszce (etykiecie) przetworów przeznaczonych na paszę nie podaje się numeru raportu przemiałowego, a na zawieszce (etykiecie) grochu i fasoli nie podaje się daty wyprodukowania towaru i numeru raportu przemiałowego.
§  10.
Worki tkane powinny być oznaczone w sposób trwały i czytelny znakiem sprzedawcy lub producenta oraz symbolami "odp" lub "O". Worki stanowiące opakowania łubinu słodkiego i bobiku, otrąb i śruty lub innych przetworów pastewnych powinny być ponadto oznaczone literą "p" (pasza), a worki stanowiące opakowanie zbóż, rzepaku, rzepiku, grochu lub fasoli - literą "z" (ziarno). Napisy powinny być wykonane trwałą farbą, nierozpuszczalną w wodzie i nieszkodliwą dla zdrowia.
§  11.
1.
Kupujący jest obowiązany odprzedać sprzedawcy opakowanie fakturowane niezwłocznie po opróżnieniu go z towaru.
2.
Sprzedawca może w fakturze lub w odrębnej pisemnej dyspozycji wskazać kupującemu inną jednostkę, której kupujący powinien odprzedać opakowania.
3.
Worki próżne powinny być pakowane w paczki po 20 sztuk, przeszywane przez środek i plombowane w sposób umożliwiający przeliczenie i zbadanie stanu worków bez ich rozpakowywania.
§  12.
Sprzedawca lub jednostka przez niego wskazana obowiązani są odkupić opakowania fakturowane, odpowiadające warunkom określonym w § 9 i 10, z wyjątkiem:
1)
opakowań użytych przez kupującego przed odprzedażą do innych celów aniżeli wyznaczony przez sprzedawcę,
2)
worków podartych, nie nadających się do naprawy, w ilościach większych niż określone w § 13.
§  13.
1.
W dostarczonej lub zgłoszonej do sprzedaży partii worków po przetworach konsumpcyjnych liczba worków podartych, nie nadających się do naprawy, nie powinna przekraczać 2%, a liczba tak zniszczonych worków po paszach - 6% ogólnej liczby partii worków.
2.
Za worek podarty nie nadający się do naprawy uważa się worek, w którym dziury przekraczają 1/4 powierzchni worka. Powiększenia światła między nitkami tkaniny worka, spowodowanego zgłębnikiem przy pobieraniu próbki towaru, nie uważa się za dziurę.
3.
Jeżeli liczba worków podartych (ust. 2) nadesłanych przez kupującego przekracza liczby podane w ust. 1, sprzedawca po przeprowadzeniu postępowania reklamacyjnego sprzeda nadwyżkę worków na rachunek kupującego w najbliższej placówce skupu surowców wtórnych.
§  14.
1.
Jeżeli strony nie ustaliły w umowie inaczej, kupujący jest obowiązany zapłacić sprzedawcy od każdego odprzedanego worka:
1)
0,15 zł jako zryczałtowaną opłatę przeznaczoną na koszty reperacji worków,
2)
0,15 zł jako zryczałtowaną opłatę przeznaczoną na częściowe pokrycie kosztów dezynsekcji.
2.
Odprzedaż worków jest dokonywana:
1)
w razie transportu kolejowego - franco wagon stacja przeznaczenia, gdy dostawa jest dokonywana przesyłką zwykłą; sprzedawca, który żąda innego rodzaju przesyłki kolejowej (np. ekspresowej), ponosi różnicę kosztów przewozu,
2)
w razie transportu wodnego - franco port wskazany przez sprzedawcę,
3)
w razie innego rodzaju transportu - franco skład sprzedawcy; jeżeli sprzedawca dostarcza towar własnym lub najętym środkiem transportowym, jest on obowiązany odebrać jednocześnie na własny koszt przygotowane przez kupującego opróżnione opakowania.
§  15.
1.
Jeżeli sprzedaż ma być dokonana w opakowaniu kupującego, jest on obowiązany wysłać worki w takim terminie, aby sprzedawca otrzymał je najpóźniej na 3 dni przed ustalonym terminem wysyłki towaru.
2.
Najpóźniej na drugi dzień po wysłaniu opakowań kupujący zawiadomi o tym sprzedawcę telegraficznie lub telefonicznie, potwierdzając zawiadomienie na piśmie.
3.
Jeżeli opakowanie nie nadejdzie na 3 dni przed ustalonym terminem wysyłki towaru lub nadejdzie w stanie nie nadającym się do użytku, sprzedawca może załadować towar luzem. Jeżeli właściwość towaru wymaga wysyłki w opakowaniu, sprzedawca wyśle towar w opakowaniu własnym, a kosztami powstałymi z tego tytułu obciąży kupującego.
§  16.
1.
Sprzedawca dołącza do przesyłki świadectwo jakości (atest).
2.
Sprzedawca jest obowiązany przy wysyłce zbóż, grochu, fasoli, rzepaku, rzepiku, łubinu, bobiku, mieszanki strączkowej i zbożowo-strączkowej podać w dokumencie przewozowym lub w dołączonej do niego specyfikacji nazwę i cechy jakościowe wysyłanego towaru, umożliwiające stosowanie właściwej ceny. W odniesieniu do przetworów, z wyjątkiem wymienionych w ust. 3, sprzedawca jest obowiązany wskazać ich nazwę i stopień wilgotności, a ponadto dla mąki - zawartość popiołu, a dla mąki pszennej - również ilość i jakość glutenu.
3.
Jeżeli przepisy nie stanowią inaczej, przy wysyłce makaronu, płatków zbożowych, ryżu obłuszczonego i preparowanego oraz przetworów paszowych sprzedawca jest obowiązany wskazać symbol normy, określającej właściwości dostarczanego towaru.
4.
Sprzedawca, który dostarcza towar w opakowaniu, jest obowiązany podać w dokumencie przewozowym ilość i rodzaj opakowania oraz jego stan użytkowy (np. worki nowe, używane, reperowane).

Rozdział  3

Rękojmia za wady fizyczne towaru.

§  17.
1.
Jeżeli wydanie towaru następuje w magazynie sprzedawcy lub w magazynie (na rampie magazynu) kupującego, badanie towaru pod względem ilościowym i jakościowym odbywa się przed potwierdzeniem odbioru.
2.
Jeżeli towar został dostarczony za pośrednictwem przewoźnika, kupujący jest obowiązany zbadać towar pod względem ilościowym i jakościowym przed wyładowaniem lub w czasie wyładowania towaru ze środka transportowego. Jeżeli jednak towar został dostarczony w opakowaniu, kupujący jest obowiązany zbadać go pod względem jakościowym (organoleptycznie lub laboratoryjnie) w ciągu 72 godzin po wyładowaniu towaru.
3.
Kupujący jest obowiązany zbadać towar na obecność szkodników zbożowo-mącznych przed wyładowaniem lub w czasie wyładowywania towaru ze środka transportowego.
§  18.
Jeżeli sprzedawca nie dołączył atestu lub nie podał danych, o których mowa w § 16 ust. 2, przy wysyłce zbóż, strączkowych, rzepaku i rzepiku kupujący powinien zbadać towar laboratoryjnie na podstawie prawidłowo pobranej próbki, a wynik tego badania będzie miarodajny dla określenia jakości. O ustalonej w ten sposób jakości kupujący jest obowiązany zawiadomić sprzedawcę.
§  19.
1.
Kupujący, który kwestionuje jakość towaru, jest obowiązany pod rygorem utraty uprawnień z tytułu rękojmi spowodować w terminach przewidzianych do zbadania towaru pobranie próbki przez uprawnionego próbobiorcę i przeprowadzić postępowanie reklamacyjne według zasad określonych w ust. 2-6.
2.
Kupujący jest obowiązany przekazać próbki w ciągu 4 dni roboczych, a w razie kwestionowania zdolności i energii kiełkowania jęczmienia browarnego w ciągu 6 dni roboczych od dnia ich pobrania, właściwemu organowi z wnioskiem o przeprowadzenie analizy i wydanie orzeczenia.
3.
Kupujący jest obowiązany zawiadomić telefonicznie lub telegraficznie sprzedawcę i przesłać mu jednocześnie potwierdzenie zawiadomienia na piśmie, a jeżeli towar wysłała inna jednostka - także tę jednostkę, o ujawnionych wadach, z podaniem ich rodzaju, nie później niż w ciągu 4 dni roboczych, a w odniesieniu do jęczmienia browarnego - 6 dni roboczych od pobrania próbki.
4.
Jeżeli sprzedawca zamierza dokonać oględzin zakwestionowanego towaru w opakowaniu, powinien zawiadomić o tym kupującego telefonicznie lub telegraficznie najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu zawiadomienia i podać termin swego przybycia. Termin ten nie powinien być dłuższy niż 3 dni robocze.
5.
Sprzedawca towarów w opakowaniu, który stawił się u kupującego, może zażądać pobrania w swej obecności ponownych próbek i przekazania ich w ciągu 2 dni właściwemu organowi. Analizy tych próbek lub orzeczenia wydane na podstawie tych analiz są miarodajne dla określenia jakości towaru. Przepis ten nie dotyczy towaru porażonego szkodnikami zbożowo-mącznymi.
6.
W razie dostawy towaru przesyłką marszrutową terminy określone w ust. 2 i 3 przedłuża się o dwa dni.
7.
Wtórniki prawidłowo pobranych próbek należy przechowywać do czasu całkowitego rozliczenia dostawy, lecz nie dłużej niż przez okres 2 miesięcy od dnia ich pobrania.
§  20.
Jeżeli przetwory lub ich opakowanie są porażone szkodnikami zbożowo-mącznymi, uważa się to za wadę towaru; w takim wypadku kupujący może odesłać towar sprzedawcy na jego koszt.
§  21.
Jeżeli przetwory zostały przeklasyfikowane, sprzedawca jest obowiązany na wezwanie kupującego zgłosić się w ciągu 3 dni w celu zmiany oznaczenia towaru na swój koszt.
§  22.
1.
W razie stwierdzenia, że towar ma wady, które uniemożliwiają zużycie go zgodnie z przeznaczeniem, kupujący stawia towar do dyspozycji sprzedawcy w ciągu 3 dni od dnia otrzymania wyników analizy (§ 19). Zakwestionowany towar, który kupujący ma zamiar postawić do dyspozycji sprzedawcy, powinien być oddzielony od innych towarów.
2.
Kupujący jest obowiązany przechowywać towar postawiony do dyspozycji przez okres nie dłuższy niż 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia o jego jakości i postąpić z tym towarem stosownie do poleceń sprzedawcy.
3.
Jeżeli sprzedawca nie rozporządził zdyskwalifikowanym towarem w ciągu 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, kupujący może sprzedać towar na rachunek sprzedawcy zgodnie z orzeczeniem. Kupujący może sprzedać towar również przed upływem 14 dni po uprzednim zawiadomieniu sprzedawcy, jeżeli zachodzi obawa pogorszenia jakości towaru lub kupujący nie ma możliwości jego przechowywania.
4.
W wypadku, o którym mowa w ust. 3, kupujący może odesłać towar po uprzednim porozumieniu się ze sprzedawcą.
§  23.
Jeżeli sprzedawca na opakowaniu oznaczył towar niezgodnie z obowiązującymi przepisami, kupujący powinien żądać niezwłocznie prawidłowego oznaczenia przez niego towaru, a gdy sprzedawca nie spełni tego żądania - kupujący dokona oznaczenia towaru na koszt sprzedawcy.
§  24.
1.
W razie stwierdzenia wad, które mimo zachowania należytej staranności nie mogły być ujawnione w terminie przewidzianym do zbadania towaru, kupujący jest obowiązany pod rygorem utraty uprawnień z tytułu rękojmi zawiadomić sprzedawcę w ciągu 3 dni od dnia ujawnienia wad.
2.
Kupującemu nie przysługują uprawnienia z tytułu rękojmi za wady towaru, stwierdzone po upływie 45 dni od daty otrzymania towaru, a jeżeli dla danego towaru ustalony jest okres przydatności do spożycia - po upływie tego okresu.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024