Pomoc Państwa na rzecz budownictwa mieszkalno-pensjonatowego.

UCHWAŁA Nr 32
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 lutego 1975 r.
w sprawie pomocy Państwa na rzecz budownictwa mieszkalno-pensjonatowego.

W celu stworzenia szerszych możliwości turystyki i wypoczynku dla ludności pracującej oraz dalszej aktywizacji miejscowości turystyczno-wypoczynkowych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Osoby fizyczne, budujące, adaptujące, odbudowujące lub remontujące budynki z przeznaczeniem ich na cele mieszkalno-pensjonatowe w miejscowościach turystyczno-wypoczynkowych oraz uzdrowiskach, mogą korzystać z pomocy Państwa na zasadach określonych uchwałą.
§  2.
1.
W miejscowościach, w których wprowadzono najem lokali i budynków na podstawie decyzji administracyjnej o ich przydziale, przepisy uchwały stosuje się do budynków mieszkalno-pensjonatowych, określonych w art. 3 ust. 3 Prawa lokalowego, o powierzchni użytkowej nie przekraczającej 220 m2.
2.
W miejscowościach, w których nie wprowadzono najmu lokali i budynków na podstawie decyzji administracyjnej o ich przydziale, przepisy uchwały stosuje się także do innych budynków adaptowanych, odbudowywanych lub remontowanych na cele noclegowe, niezależnie od ich powierzchni użytkowej.
§  3.
Pomoc Państwa dla osób fizycznych budujących, adaptujących, odbudowujących lub remontujących budynki mieszkalno-pensjonatowe polega na:
1)
ułatwianiu zaopatrzenia materiałowego,
2)
udzielaniu długoterminowego kredytu.
§  4.
Osobom fizycznym, które zamierzają wybudować budynki, o których mowa w § 2, a nie posiadają działek budowlanych, terenowe organy administracji państwowej odstępują w miarę możliwości działki budowlane na podstawie przepisów:
1)
ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1969 r. Nr 22, poz. 159 i z 1972 r. Nr 27, poz. 193) lub
2)
ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o terenach budowlanych na obszarach wsi (Dz. U. z 1969 r. Nr 27, poz. 216 i z 1972 r. Nr 49, poz. 312).
§  5.
1.
Zaopatrzenie materiałowe budownictwa, o którym mowa w § 1, jest pokrywane z puli materiałów przeznaczonych na rynek wewnętrzny.
2.
Wojewodowie i prezydenci miast wyłączonych z województw zapewnią objęcie rocznymi planami remontów i budownictwa indywidualnego potrzeb materiałowych na cele, o których mowa w § 1.
§  6.
1.
Wysokość kredytu na budowę, adaptację lub odbudowę budynku mieszkalno-pensjonatowego nie może przekraczać 50% normatywnego kosztu budowy ustalonego dla budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych, a wyliczonego w odniesieniu do powierzchni obiektu mieszkalno-pensjonatowego.
2.
Jeżeli rzeczywisty koszt budowy jest niższy od kosztu normatywnego, wysokość kredytu nie może przekraczać 50% kosztu rzeczywistego.
3.
Warunkiem udzielenia kredytu na budownictwo, o którym mowa w uchwale, jest posiadanie przez ubiegającego się o kredyt zgromadzonych środków własnych w wysokości co najmniej 40% kosztów budowy.
4.
Okres spłaty kredytu jest uzależniony od czasu trwania sezonu wypoczynkowo-turystycznego i nie może przekraczać w miejscowościach, w których sezon trwa:
1)
do 5 miesięcy w ciągu roku - 20 lat,
2)
do 10 miesięcy w ciągu roku - 12 lat,
3)
przez cały rok - 10 lat.
5.
Oprocentowanie kredytu wynosi 6% rocznie.
6.
W razie zwłoki w spłacie kredytu nalicza się dodatkowo odsetki w wysokości 6% w stosunku rocznym od przeterminowanych należności.
§  7.
1.
Kredyt na budowę, adaptację, odbudowę lub kapitalny remont obiektu mieszkalno-pensjonatowego jest przyznawany ze środków kredytowych przeznaczonych na indywidualne budownictwo mieszkaniowe i kapitalne remonty budynków.
2.
Kredyt na remont obiektu mieszkalno-pensjonatowego jest udzielany na zasadach stosowanych przy udzielaniu kredytów na kapitalne remonty domów jednorodzinnych, z tym że przy udzielaniu tego kredytu nie bierze się pod uwagę kryterium dochodu miesięcznego na członka rodziny, a oprocentowanie ustala się w wysokości przewidzianej w § 6 ust. 5.
§  8.
1.
Kredyty są udzielane na podstawie pozytywnej opinii naczelnika miasta lub naczelnika gminy (miasta i gminy) przez:
1)
Powszechną Kasę Oszczędności - ludności nierolniczej,
2)
spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe - ludności rolniczej.
2.
W zakresie szczegółowych zasad i trybu udzielania, zabezpieczania i spłaty kredytów stosuje się odpowiednio przepisy o pomocy kredytowej Państwa dla budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych.
§  9.
W razie niepodjęcia przewidzianej działalności usługowej mimo zakończenia budowy lub odbudowy obiektu mieszkalno-pensjonatowego, przerwania takiej działalności w okresie sezonu na czas dłuższy niż 2 miesiące wskutek przeznaczenia budynku na inne cele bez uzasadnionej przyczyny albo w razie nieuzasadnionej odmowy wynajęcia części pomieszczeń noclegowych w czasie trwania sezonu - cały kredyt staje się natychmiast wymagalny.
§  10.
Terenowe organy administracji państwowej kontrolują użytkowanie budynków mieszkalno-pensjonatowych, w szczególności w zakresie:
1)
zgodności pobieranych opłat za świadczone usługi z obowiązującymi cennikami,
2)
wykorzystywania powierzchni obiektu mieszkalno-pensjonatowego zgodnie z jej przeznaczeniem przez okres całego sezonu.
§  11.
Traci moc uchwała nr 348 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 4 października 1960 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkalno-pensjonatowego.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024