Wzmocnienie dyscypliny rozliczania kosztów narad oraz kosztów podróży służbowych na wezwanie (zaproszenie).

ZARZĄDZENIE Nr 33
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 16 maja 1975 r.
w sprawie wzmocnienia dyscypliny rozliczania kosztów narad oraz kosztów podróży służbowych na wezwanie (zaproszenie).

Zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o "uchwale" - należy przez to rozumieć uchwałę nr 90 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1973 r. w sprawie diet i innych należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju (Monitor Polski Nr 22, poz. 127),
2)
o "wezwaniu", o którym mowa w § 14 ust. 1 uchwały - należy przez to rozumieć pisemne, telefoniczne, ustne bądź w inny sposób wydane polecenie (zaproszenie) do osobistego stawienia się przedstawiciela zakładu pracy w miejscu i czasie określonych przez wzywającego (zapraszającego),
3)
o "naradzie" - należy przez to rozumieć także kongres, zjazd, seminarium, sympozjum, konferencję, odprawę roboczą, uroczystość zakładową, branżową, posiedzenie organu doradczego (np. kolegium ministerstwa bądź zjednoczenia, komisję lub radę programową i naukową) oraz inne tego typu spotkania,
4)
o "organizatorze" - należy przez to rozumieć jednostki organizacyjne objęte przepisami uchwały.
§  2.
1.
W rozumieniu § 14 uchwały nie są wyjazdami służbowymi na wezwanie wyjazdy pracowników:
1)
naczelnych i nadrzędnych jednostek organizacyjnych na zaproszenie jednostek podległych,
2)
wezwanych do niesienia pomocy w razie klęski żywiołowej lub epidemii,
3)
zaproszonych do odebrania przyznanego odznaczenia lub wyróżnienia,
4)
w innych wypadkach określonych przepisami szczególnymi albo decyzjami Prezesa Rady Ministrów.
2.
W razie stwierdzenia, że pod nazwą "kursokonferencja" została zorganizowana narada, stosuje się przepisy uchwały, a wobec osób winnych naruszenia przepisów - sankcje przewidziane w § 14 ust. 3 uchwały.
§  3.
1.
Wezwania (zaproszenia), o których mowa w § 14 ust. 1 uchwały, powinny być dokonywane na piśmie. Wezwania telefoniczne lub ustne powinny być potwierdzone pisemnie.
2.
Zakład pracy nie może wystawić pracownikowi polecenia wyjazdu służbowego w celu wzięcia udziału w naradzie, jeżeli organizator narady nie nadesłał pisemnego (również teleksem) wezwania (zaproszenia) imiennego lub określającego liczbę osób, którym zostaną zwrócone koszty podróży.
§  4.
1.
W razie przyjazdu na wezwanie (zaproszenie) samochodem służbowym koszty tego przejazdu pokrywa z własnego osobowego funduszu płac jednostka wzywająca według zasad obowiązujących przy zwrocie kosztów używania samochodów prywatnych do celów służbowych.
2.
Pokrycie kosztów przejazdu samochodem służbowym może nastąpić pod warunkiem, że:
1)
użycie do przejazdu samochodu jest dozwolone według odrębnych przepisów, dotyczących racjonalnego wykorzystywania samochodów osobowych do celów służbowych,
2)
jednostka wzywająca zobowiązała się pokryć koszty przejazdu.
§  5.
1.
W razie podróży służbowej na wezwanie zakład pracy wysyłający pracownika wpisuje na formularzu "polecenie wyjazdu służbowego", że wyjazd następuje "na wezwanie" ("na zaproszenie"), nazwę i adres jednostki wzywającej i numer oraz datę pisma tej jednostki lub nazwisko i stanowisko służbowe zapraszającego telefonicznie lub ustnie. Jeżeli wyjazd następuje w celu wzięcia udziału w naradzie, w pozycji "cel wyjazdu" należy wpisać "udział w naradzie".
2.
Jeżeli w czasie podróży służbowej na wezwanie (zaproszenie) pracownikowi zlecono załatwienie spraw dla zakładu pracy, wówczas zakład pracy wystawia dwa odrębne polecenia wyjazdu służbowego; jedno na wezwanie, stanowiące podstawę rozliczenia pełnych kosztów z jednostką wzywającą za czas trwania podróży służbowej na wezwanie (zaproszenie), i drugie, dotyczące załatwienia dodatkowo zleconych spraw, które stanowi podstawę rozliczenia dodatkowych kosztów diet, noclegów i ewentualnie dodatkowych dojazdów i innych kosztów obciążających zakład pracy, wystawiający polecenie wyjazdu służbowego.
3.
Nie wystawia się oddzielnego polecenia wyjazdu służbowego, jeżeli wezwany pracownik załatwia w dniu (dniach) wezwania inne dodatkowe sprawy dla swojego zakładu pracy. Całość kosztów podróży służbowej obciąża jednostkę wzywającą, z wyjątkiem kosztów dodatkowych obciążających macierzysty zakład pracy.
§  6.
1.
Organizatorzy narad są obowiązani do:
1)
sporządzania rocznych planów narad, a w razie potrzeby także planów narad na krótsze okresy, z uwzględnieniem miejsca i daty narady, czasu jej trwania, liczby osób biorących w niej udział oraz kosztów przygotowania i odbycia narady z wyodrębnieniem kosztów podróży służbowych; preliminarz kosztów narady podlega zatwierdzeniu przez kierownika jednostki organizującej naradę,
2)
prowadzenia ewidencji odbytych narad,
3)
sporządzania wykazów osób wezwanych (zaproszonych) uczestniczących w naradzie, z wyodrębnieniem osób wezwanych (zaproszonych), których koszty podróży podlegają pokryciu przez wzywającego,
4)
sprawdzania kompletności zgłoszeń do rozliczenia (refundacji) kosztów podróży służbowych na wezwanie (zaproszenie) przez wszystkie zakłady pracy; w razie stwierdzenia braku not obciążeniowych należy wezwać zakłady pracy do ich nadesłania.
2.
Organizatorzy narad lub inne jednostki wzywające (zapraszające) obowiązani są do rozliczenia w ciągu 15 dni od daty zakończenia miesiąca, w którym odbyła się narada lub podróż służbowa na wezwanie (zaproszenie) w innym celu, kosztów tej podróży, a także innych kosztów narady objętych preliminarzem (na przykład wynajmu sali, jednorazowych poczęstunków itp.).
§  7.
Pobyt pracownika przedstawiającego polecenie wyjazdu służbowego opatrzone adnotacją "na wezwanie" ("na zaproszenie") potwierdza kierownik jednostki wzywającej (zapraszającej) lub upoważniony przez niego pracownik komórki organizacyjnej.
§  8.
Jeżeli rozliczenie kosztów podróży nie nastąpi w jednostce wzywającej (zapraszającej), zakład pracy wysyłający pracownika na wezwanie (zaproszenie) sporządza i przesyła w ciągu 10 dni od daty zakończenia miesiąca, w którym nastąpił powrót pracownika z podróży służbowej na wezwanie (zaproszenie), organizatorowi narady lub innej jednostce wzywającej (zapraszającej) notę obciążeniową, podając w niej numer i datę pisma wzywającego, datę podróży służbowej na wezwanie (zaproszenie), nazwiska osób oraz łączną sumę kosztów ich podróży. Do noty tej dołącza się rozliczenia kosztów podróży wraz z ewentualnymi załącznikami. Koszty podróży służbowych na wezwanie (zaproszenie) poniesione przez zakład pracy, lecz nie objęte wystawionym przez pracownika rozliczeniem kosztów, ujmuje się oddzielnie w nocie.
§  9.
Kierownicy jednostek organizacyjnych są zobowiązani w terminie do dnia 31 sierpnia 1975 r. określić komórki organizacyjne lub osoby:
1)
odpowiedzialne za opracowanie preliminarza oraz realizację i rozliczenie kosztów narad,
2)
upoważnione do wzywania (zapraszania) pracowników,
3)
odpowiedzialne za oznaczanie poleceń wyjazdu służbowego adnotacją "na wezwanie" ("na zaproszenie") oraz za ewidencję wystawionych poleceń wyjazdu służbowego, z wyodrębnieniem wyjazdów na wezwanie (zaproszenie),
4)
odpowiedzialne za przechowywanie kompletnej dokumentacji, w tym także finansowej, planowanych i odbytych narad, jak również dokumentacji kosztów podróży służbowych osób wezwanych (zaproszonych) w innym celu.
§  10.
Ewidencja księgowa kosztów podróży służbowych prowadzona według ogólnych zasad powinna zapewnić podział kosztów tych podróży na:
1)
koszty podróży pracowników jednostki organizacyjnej,
2)
koszty podróży osób wezwanych (zaproszonych) na narady,
3)
koszty podróży osób wezwanych (zaproszonych) w innym celu.
§  11.
Zaleca się organizacjom spółdzielczym oraz społecznym stosowanie przepisów zarządzenia.
§  12.
Traci moc pismo okólne nr 76 Rady Ministrów z dnia 31 października 1967 r. w sprawie organizacji narad.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1975 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024