Zm.: uchwała w sprawie zasad i trybu ustalania oraz zasad stosowania cen artykułów i usług przeznaczonych na eksport i pochodzących z importu.

UCHWAŁA Nr 77
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 maja 1975 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie zasad i trybu ustalania oraz zasad stosowania cen artykułów i usług przeznaczonych na eksport i pochodzących z importu.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) oraz art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 267 Rady Ministrów z dnia 13 października 1972 r. w sprawie zasad i trybu ustalania oraz zasad stosowania cen artykułów i usług przeznaczonych na eksport i pochodzących z importu (Monitor Polski z 1972 r. Nr 52, poz. 274 i z 1973 r. Nr 27, poz. 168) dodaje się nowe § 19a-19f w brzmieniu:

"§ 19a. 1. Jeżeli dostawy artykułów pochodzących z produkcji krajowej uzupełniane są dostawami identycznych lub podobnych artykułów pochodzących z importu (import uzupełniający), mogą być ustalane dla tych artykułów jednolite ceny okresowe.

2. Poziom jednolitych cen okresowych powinien wynikać - przy uwzględnieniu przewidywanej struktury dostaw - z poziomu cen zbytu artykułów pochodzących z produkcji krajowej i z poziomu przewidywanych cen transakcyjnych artykułów pochodzących z importu.

3. Jednolitymi cenami okresowymi są ceny zbytu artykułów pochodzących z produkcji krajowej powiększone lub pomniejszone o kwotę odpowiadającą stawce procentowej ustalonej stosownie do przepisów ust. 4.

4. Stawki procentowe dla określonych grup artykułów zatwierdza - na wniosek właściwej jednostki bilansującej i rozprowadzającej te artykuły - organ właściwy do ustalania cen zbytu. Stawki procentowe nie podlegają zmianom w ciągu roku.

§ 19b. Jednolite ceny okresowe stosują zjednoczenia i przedsiębiorstwa, rozprowadzające artykuły, o których mowa w § 19a ust. 1, a jeżeli sprzedaż następuje z pominięciem tych jednostek - producenci krajowi i jednostki handlu zagranicznego.

§ 19c. Jednolitych cen okresowych nie ustala się dla:

1) artykułów (partii artykułów) przeznaczonych do sprzedaży rynkowej,

2) materiału siewnego oraz zwierząt hodowlanych i użytkowych,

3) artykułów importowanych na indywidualne zamówienie lub artykułów importowanych w niewielkich ilościach,

4) artykułów nabywanych od jednostek handlu zagranicznego po cenach cennikowych (§ 18 ust. 5),

5) artykułów (grup artykułów), które na wniosek właściwego ministra, zaopiniowany przez Ministra Finansów i Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej, określi Przewodniczący Państwowej Komisji Cen.

§ 19d. Tryb ustalania i stosowania jednolitych cen okresowych, a także rozliczania różnic między tymi cenami a cenami transakcyjnymi i cenami zbytu określa Przewodniczący Państwowej Komisji Cen w uzgodnieniu z Ministrami Finansów oraz Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej. Właściwy minister może - w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Cen i w uzgodnieniu z Ministrem Finansów dostosować tryb, o którym mowa w zdaniu poprzednim, do specyfiki obrotu określonymi artykułami.

§ 19e. Ceny transakcyjne, o których mowa w § 19a ust. 1-2 i § 19d, koryguje się o kwoty prowizji agenta zagranicznego, marży jednostki handlu zagranicznego, obciążenia importowego bądź dopłaty, jeżeli prowizję, marżę, obciążenie bądź dopłatę stosuje się do artykułów importowanych, określonych w § 19 ust. 1.

§ 19f. 1. Minister Finansów określi wypadki, w których saldo dodatnie lub saldo ujemne z tytułu stosowania jednolitych cen okresowych będzie rozliczane w całości lub w części z budżetem Państwa.

2. Upoważnia się Ministra Finansów do udzielania dotacji przedmiotowych bądź podmiotowych w wypadkach, w których wprowadzenie jednolitych cen okresowych spowoduje bądź zwiększy deficytowość produkcji w jednostce gospodarczej, będącej odbiorcą artykułów, o których mowa w § 19a ust. 1."

§  2.
1.
Upoważnia się właściwych ministrów nadzorujących jednostki wprowadzające kompleksowe zasady ekonomiczno-finansowe do udzielania po zasięgnięciu opinii Ministra Finansów zezwoleń na korektę:
1)
wartości produkcji dodanej,
2)
wyniku finansowego, stanowiącego podstawę obliczeniową funduszu premiowego

- z tytułu wprowadzenia jednolitych cen okresowych.

2.
Upoważnia się właściwych ministrów nadzorujących jednostki stosujące zasady ekonomiczno-finansowe zjednoczeń budownictwa przemysłowego i specjalistycznego oraz zgrupowanych w nich przedsiębiorstw do udzielania - w uzgodnieniu z Ministrem Finansów - zezwoleń na jednorazową korektę ogólnej wartości produkcji, pomniejszonej o równowartość zużycia materiałów bezpośrednich, w razie gdy wprowadzenie jednolitych cen okresowych powoduje w danym przedsiębiorstwie wzrost wartości zużycia materiałów bezpośrednich.
3.
W jednostkach innych niż określone w ust. 2 wprowadzenie jednolitych cen okresowych należy traktować jako urzędową zmianę cen.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1976 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024