Wprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 24 grudnia 1974 r.
w sprawie wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych.

Na podstawie art. 107 ust. 4 i art. 138 ust. 3 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zakłady przemysłowe istniejące w dniu 1 stycznia 1975 r., które wprowadzają ścieki do stanowiących własność Państwa urządzeń kanalizacyjnych, zwanych dalej "urządzeniami kanalizacyjnymi", obowiązane są zgłosić właściwemu naczelnikowi powiatu w terminie do dnia 31 grudnia 1975 r. ilość i skład tych ścieków.
§  2.
W zgłoszeniu, o którym mowa w § 1, należy podać:
1)
nazwę i adres zakładu,
2)
okres pracy zakładu w ciągu doby (jedna, dwie lub trzy zmiany),
3)
dotychczasową podstawę wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych,
4)
ilość ścieków bytowo-gospodarczych, przemysłowych oraz wód chłodniczych - oddzielnie dla każdego rodzaju ścieków,
5)
średniodobowy i maksymalny godzinowy i dobowy stan i skład ścieków przemysłowych w odniesieniu do poszczególnych odpływów,
6)
plan sytuacyjny oraz profile podłużne zakładowych urządzeń kanalizacyjnych, m.in. podoczyszczalni, studzienek pomiarowo-kontrolnych, urządzeń zapewniających równomierność spływu ścieków itp., oraz ich opis techniczny,
7)
nazwę laboratorium sprawującego nadzór nad jakością wytwarzanych ścieków.
§  3.
1.
Zakłady określone w § 1, które wprowadzają do urządzeń kanalizacyjnych ścieki nie odpowiadające wymaganym warunkom, mogą jednocześnie ze zgłoszeniem (§ 2) złożyć wniosek o zwolnienie od tych warunków.
2.
Do wniosku o zwolnienie należy załączyć program porządkowania gospodarki wodno-ściekowej zakładu, uwzględniający w miarę możliwości zmiany technologii produkcji oraz zamierzenia inwestycyjne w zakresie budowy urządzeń oczyszczających ścieki.
3.
Właściwy naczelnik powiatu w wypadkach uzasadnionych względami technicznymi lub ekonomicznymi wyda zwolnienie od wymaganych warunków na okres nie przekraczający lat 5.
§  4.
1.
W zezwoleniu (zwolnieniu) ustala się:
1)
czas, na jaki zostało wydane zezwolenie (zwolnienie),
2)
ilość, stan i skład ścieków, które mogą być wprowadzane do urządzeń kanalizacyjnych,

a w miarę potrzeby obowiązek zakładu:

3)
zainstalowania urządzeń do pomiaru ilości i jakości wprowadzanych ścieków oraz badania tych ścieków,
4)
opracowania instrukcji eksploatacyjnej zakładowych urządzeń kanalizacyjnych.
2.
Przy wydawaniu zezwolenia (zwolnienia) należy brać pod uwagę:
1)
stan wyposażenia w urządzenia służące do oczyszczania ścieków,
2)
możliwości zapewnienia wymaganego stopnia oczyszczania ścieków odprowadzanych urządzeniami kanalizacyjnymi,
3)
bilans ściekowy (ilościowy i jakościowy) dla urządzeń kanalizacyjnych.
§  5.
1.
Uspołecznione zakłady oddawane do użytku po dniu 1 stycznia 1975 r. przedstawiają we wnioskach o zezwolenie dokumentację techniczną, którą stanowią odpowiednie części projektu inwestycji dotyczące zakładowych urządzeń kanalizacyjnych oraz przewidywane: ilość, stan i skład ścieków.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się do zakładów nie uspołecznionych, z tym że zakłady te przedstawiają odpowiednie dane z projektu budowlanego.
§  6.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o naczelniku powiatu, należy przez to rozumieć również prezydenta lub naczelnika miasta stanowiącego powiat, naczelnika miasta i powiatu oraz naczelnika dzielnicy w mieście wyłączonym z województwa.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024