Opracowanie projektu narodowego planu społeczno-gospodarczego i budżetu Państwa na 1975 r.

UCHWAŁA Nr 150
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 czerwca 1974 r.
w sprawie opracowania projektu narodowego planu społeczno-gospodarczego i budżetu Państwa na 1975 r.

Pomyślny rozwój społeczno-gospodarczy kraju w latach 1971-1974 z uwzględnieniem osiągnięć w jubileuszowym roku istnienia Państwa Ludowego - stwarza dogodne warunki do utrwalenia dynamicznego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju również w 1975 r., zamykającym okres bieżącego planu 5-letniego. Uzyskane w ciągu ostatnich lat usprawnienie metod, trybu i procesu opracowywania planów powinno być kontynuowane przy wykorzystaniu szerokiej inicjatywy społecznej, w celu dalszego umacniania i doskonalenia centralnego planowania. Mając powyższe na uwadze oraz w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu prac nad projektami narodowego planu społeczno-gospodarczego rozwoju kraju i budżetu Państwa na 1975 r. Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Komisja Planowania przy Radzie Ministrów przy udziale ministrów i wojewodów opracuje projekt narodowego planu społeczno-gospodarczego na 1975 r., a Minister Finansów projekt budżetu Państwa na 1975 r.
2.
Projekt narodowego planu społeczno-gospodarczego na 1975 r. oraz projekt budżetu Państwa powinny zapewniać konsekwentną realizację strategii rozwoju społeczno-gospodarczego wytyczonej uchwałą VI Zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz ustaleniami I Krajowej Konferencji PZPR.
3.
Projekty, o których mowa w ust. 1, powinny jednocześnie uwzględniać założenia pięcioletniego planu społeczno-gospodarczego rozwoju kraju na lata 1971-1975, jego dotychczasową realizację, a także możliwości przekroczenia jego zadań w ostatnim roku.
4.
Projekty planu i budżetu powinny zapewniać realizację zobowiązań oraz uwzględniać korzyści wynikające ze stosunków Polski z innymi państwami, ze zwróceniem szczególnej uwagi na międzynarodowy podział pracy oraz rozwój socjalistycznej integracji ekonomicznej krajów członkowskich Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej.
§  2.
Przy opracowywaniu projektu narodowego planu społeczno-gospodarczego i budżetu Państwa powinny być uwzględnione dotychczas wprowadzone zmiany i udoskonalenia w systemie planowania i zarządzania o charakterze powszechnym, jak też wdrażane przez wielkie organizacje gospodarcze kompleksowe zasady systemu ekonomiczno-finansowego. Pełne uwzględnienie tych zmian powinno jednocześnie gwarantować umocnienie funkcji centralnego sterowania wzrostem gospodarczym.
§  3.
1.
Komisja Planowania przy Radzie Ministrów, Minister Finansów, ministrowie i wojewodowie powinni przy opracowywaniu projektów planu kierować się ogólnopaństwowymi i ogólnogospodarczymi celami rozwoju gospodarki narodowej.
2.
W projektach planów (ust. 1) należy zapewnić harmonijny i zrównoważony rozwój całej gospodarki narodowej, gwarantujący dalsze umocnienie równowagi ogólnej w Państwie ze szczególnym uwzględnieniem równowagi:
1)
pieniężno-rynkowej,
2)
bilansu płatniczego,
3)
procesów inwestycyjnych,
4)
finansowo-budżetowej.
3.
Przy opracowywaniu projektów planu na 1975 r. należy bezwzględnie zapewnić, obok dalszego wyzwalania rezerw posiadanych zdolności produkcyjnych i usługowych, zasadniczą poprawę racjonalności i efektywności gospodarowania. Dotyczy to głównie:
1)
optymalnego wykorzystania potencjału gospodarczego,
2)
racjonalizacji gospodarki materiałowej i obniżenia kosztów wytwarzania, a przede wszystkim kosztów materiałowych,
3)
racjonalizacji wykorzystania pracy ludzkiej,
4)
usprawnienia i racjonalizacji działalności inwestycyjnej oraz terminowego dochodzenia do projektowanych zdolności produkcyjnych,
5)
poprawy jakości produkcji oraz dostosowywania asortymentowej struktury produkcji do popytu odbiorców,
6)
wydatnej poprawy efektywności handlu zagranicznego,
7)
wykorzystania postępu naukowo-technicznego wraz z zapleczem naukowo-technicznym.
4.
Potrzeby kraju wymagają dalszego dynamicznego rozwoju gospodarki, co dyktuje konieczność zapewnienia przez ministrów i wojewodów maksymalnej koncentracji środków na realizację podstawowych zadań.
§  4.
Przy organizacji prac nad projektami planów ministrowie i wojewodowie uwzględnią w szerokim zakresie przepisy § 3 i wykorzystają uzyskane w trybie roboczym od Komisji Planowania przy Radzie Ministrów globalne wielkości dostaw towarów na rynek wewnętrzny, salda obrotów handlu zagranicznego, maksymalnych nakładów inwestycyjnych oraz założenia dotyczące stopnia opłacenia przyrostu wydajności pracy. Wielkości te, ostatecznie ustalone przez Radę Ministrów, będą miały charakter wiążący przy sporządzaniu resortowych i wojewódzkich projektów planów.
§  5.
1.
Zgodnie z przepisami § 1 prace nad projektami planów powinny być prowadzone przy zapewnieniu stałej współpracy i wzajemnej wymiany informacji między Komisją Planowania przy Radzie Ministrów, ministrami i wojewodami.
2.
Według zasad, o których mowa w ust. 1, powinien być także zorganizowany proces planowania w resortach i urzędach wojewódzkich ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłowy przepływ wzajemnych informacji.
3.
W procesie organizacji prac nad projektami planów należy dążyć do stworzenia prawidłowych stosunków współpracy, sprzyjających rozwojowi inicjatyw i właściwych postaw społecznych we wszystkich ogniwach i na wszystkich szczeblach planowania, co zagwarantuje opracowanie optymalnego i efektywnego planu.
§  6.
1.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Minister Finansów wprowadzą w instrukcjach w sprawie opracowania projektu narodowego planu społeczno-gospodarczego i budżetu Państwa na 1975 r. postanowienia uwzględniające zmiany w metodach planowania i zarządzania stosowane przez jednostki inicjujące, działające według zasad systemu ekonomiczno-finansowego zgodnie z uchwałą nr 329 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1972 r. w sprawie wprowadzania kompleksowych zasad ekonomiczno-finansowych w niektórych jednostkach i organizacjach gospodarczych.
2.
W instrukcjach, o których mowa w ust. 1, powinien być zagwarantowany taki zakres informacji, który pozwoli na skonstruowanie kompleksowego i jednolitego projektu narodowego planu społeczno-gospodarczego i budżetu Państwa na 1975 r.
§  7.
1.
Ministrowie oraz wojewodowie opracują resortowe i wojewódzkie projekty planów i budżetów na 1975 r., jak również projekty planów w skali ogólnokrajowej w dziedzinach objętych koordynacją międzyresortową i przedstawią je odpowiednio Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Ministrowi Finansów.
2.
Zakres materiałów niezbędnych do koordynacji branżowej określą właściwe zjednoczenia (inne jednostki) wiodące w ramach porozumień gospodarczych, a w ramach koordynacji terenowej - wojewodowie.
§  8.
1.
Narodowy Bank Polski, Bank Rolny oraz Bank Handlowy włączą się aktywnie do procesu prac nad projektami planów na potrzeby własne oraz przekażą opinie do wykorzystania przez organy centralne i urzędy wojewódzkie.
2.
Opinie banków powinny dotyczyć całokształtu działalności, a zwłaszcza: działalności inwestycyjnej, eksploatacyjnej, handlu zagranicznego oraz efektywności wykorzystania zasobów produkcyjnych.
3.
Ministrowie i wojewodowie wykorzystają opinie, o których mowa w ust. 1 i 2, przy konstruowaniu resortowych i wojewódzkich projektów planów.
§  9.
1.
W celu zapewnienia właściwej koordynacji prac nad projektem narodowego planu społeczno-gospodarczego i budżetu Państwa na 1975 r. ministrowie sprawujący koordynację międzyresortową powinni nawiązać z innymi ministrami i wojewodami współpracę i zorganizować wzajemne przekazywanie niezbędnych informacji w zakresie i terminach zapewniających prawidłowe opracowanie projektów planów w skali ogólnokrajowej.
2.
Niezależnie od potrzeb związanych z koordynacją międzyresortową (ust. 1) wymiana informacji powinna dotyczyć kooperacji, jak również wielkości i struktury dostaw towarów na eksport i rynek krajowy, potrzeb importowych, zaopatrzeniowych oraz potrzeb przewozowych.
§  10.
1.
W dziedzinie gospodarki planowanej centralnie ministrowie przekażą Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrowi Finansów projekty resortowych planów gospodarczych w terminie do dnia 1 września 1974 r., a projekty planów finansowych i właściwych części projektu budżetu centralnego w terminie do dnia 5 września 1974 r., z wyjątkiem części dotyczącej całokształtu działalności kulturalno-socjalnej i projektu planu Ministerstwa Rolnictwa w zakresie szacunków produkcji rolniczej oraz planu gospodarczo-finansowego państwowych gospodarstw rolnych. W tych samych terminach ministrowie przekażą wojewodom przekroje terenowe resortowych projektów planów.
2.
W odpowiednio wcześniejszych, wzajemnie uzgodnionych terminach ministrowie przedstawią ministrom sprawującym koordynację międzyresortową, opracowującym plany w skali ogólnokrajowej, wycinki projektów resortowych planów gospodarczych, a wojewodowie niezbędne informacje w zakresie planów terenowych.
3.
W dziedzinie gospodarki planowanej centralnie ministrowie przekażą Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, wojewodom oraz ministrom sprawującym koordynację międzyresortową, w terminie do dnia 1 sierpnia 1974 r., projekty planów dotyczących całokształtu działalności kulturalno-socjalnej.
§  11.
1.
Wojewodowie przekażą w terminie do dnia 20 sierpnia 1974 r. projekty planów wojewódzkich w dziedzinie gospodarki terenowej Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, a w wycinkach ministrom nadzorującym gospodarkę terenową.
2.
Wojewodowie sporządzą syntezę i dokonają analizy całokształtu rozwoju społeczno-gospodarczego województwa (w zakresie planu centralnego i planu terenowego) na podstawie danych pięcioletniego planu społeczno-gospodarczego rozwoju kraju w latach 1971-1975, materiałów z projektów planów ministerstw (§ 10 ust. 1 i ust. 3), opinii banków (§ 8 ust. 1 i 2) oraz materiałów własnych, w porozumieniu z ministrami nadzorującymi gospodarkę terenową oraz centralnymi związkami spółdzielni, i przedstawią je Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w terminie do dnia 20 września 1974 r. W tym samym terminie wojewodowie przekażą Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów szacunki produkcji rolnej wraz z oceną sytuacji produkcyjnej i warunków ekonomicznych.
3.
Wojewodowie przekażą Ministrowi Finansów w terminie do dnia 1 września 1974 r. projekty zbiorczych budżetów województw, a ministrom nadzorującym gospodarkę terenową - odpowiednie wycinki tych projektów.
§  12.
Ministrowie nadzorujący gospodarkę terenową dokonają analizy projektów planów wojewódzkich i przekażą ją w terminie do dnia 1 września 1974 r. Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów wraz z własnymi projektami planów. Ministrowie prześlą Ministrowi Finansów w terminie do dnia 15 września 1974 r. opinię co do odpowiednich części zbiorczych budżetów województw.
§  13.
1.
Ministrowie Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej oraz Handlu Wewnętrznego i Usług przekażą Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Ministrowi Finansów w terminie do dnia 10 września 1974 r. projekty ogólnokrajowych planów na 1975 r.
2.
Ministrowie, opracowujący plany w skali ogólnokrajowej (przemysłu, budownictwa, oświaty, nauki i techniki, ochrony zdrowia, ochrony środowiska, centralnych inwestycji socjalnych itp.), przekażą projekty tych planów Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Ministrowi Finansów w terminie do dnia 5 września 1974 r.
§  14.
Minister Rolnictwa przekaże w terminie do dnia 20 września 1974 r. przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Ministrowi Finansów:
1)
zbiorczy projekt planu gospodarczo-finansowego państwowych gospodarstw rolnych (plan centralny i plan terenowy) w układzie roku gospodarczego,
2)
projekt ogólnokrajowego planu produkcji rolniczej z wyodrębnieniem projektu planu państwowych gospodarstw rolnych w układzie roku kalendarzowego.

Ponadto Minister Rolnictwa przekaże w tym samym terminie Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów projekt zbiorczego ogólnokrajowego planu gospodarki wodnej w układzie resortowym i wojewódzkim.

§  15.
Projekty planów i budżetów na 1975 r. powinny być opracowane według stanu organizacyjnego w dniu 1 lipca 1974 r. oraz rozwiązań systemowych, cen, taryf i stawek płac ustalonych z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1975 r., tj. z uwzględnieniem skutków zmian cen i innych zmian systemowych, ustalonych przed dniem 1 lipca 1974 r. lub przewidywanych do ustalenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1975 r.
§  16.
1.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w dziedzinie planów gospodarczych, a Minister Finansów w dziedzinie planów finansowych i budżetów dokonają kompleksowej analizy oraz oceny resortowych i wojewódzkich projektów planów i budżetów.
2.
Na podstawie analiz i ocen, o których mowa w ust. 1, ustaleń wynikających z I Krajowej Konferencji PZPR oraz własnych opracowań, uwzględniających potrzebę umocnienia równowagi ekonomicznej, Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów opracuje projekt narodowego planu społeczno-gospodarczego na 1975 r. i przedstawi go Radzie Ministrów w terminie do dnia 30 października 1974 r.
3.
Minister Finansów przedstawi Radzie Ministrów w terminie do dnia 10 listopada 1974 r. projekt budżetu Państwa na 1975 r.
4.
Projekt budżetu Państwa powinien być ściśle powiązany z projektem narodowego planu społeczno-gospodarczego, przy czym stosuje się zasadę, że zadania gospodarcze przyjęte do projektu narodowego planu społeczno-gospodarczego stanowią podstawę do opracowania projektu budżetu Państwa.
§  17.
1.
Niezależnie od prac mających na celu przygotowanie przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów, Ministra Finansów, ministrów, wojewodów oraz współpracujące z nimi ogniwa gospodarcze optymalnego, spójnego wewnętrznie i skoordynowanego projektu planu społeczno-gospodarczego i budżetu Państwa - zobowiązuje się ministrów i wojewodów do określenia we własnym zakresie zasad i trybu działania zapewniających równoczesne prowadzenie wstępnych prac nad projektami planów we wszystkich jednostkach planujących.
2.
Ministrowie i wojewodowie zapewnią taki przepływ informacji, który pozwoli jednostkom planującym przygotowanie rozwiniętych planów techniczno-ekonomicznych z uwzględnieniem odpowiednich zasad systemowych oraz zatwierdzenie tych planów w obowiązującym trybie i terminach.
§  18.
1.
Przepisy dotyczące ministrów stosuje się odpowiednio do kierowników urzędów centralnych oraz zarządów centralnych związków spółdzielni.
2.
Przepisy dotyczące wojewodów i urzędów wojewódzkich stosuje się odpowiednio do prezydentów i urzędów miast wyłączonych z województw.
§  19.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024