Zm.: zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad opodatkowania podatkiem obrotowym państwowych jednostek gospodarczych i niektórych spółek.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 stycznia 1973 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad opodatkowania podatkiem obrotowym państwowych jednostek gospodarczych i niektórych spółek.

Na podstawie § 5 ust. 2 pkt 1, § 12 ust. 1, § 18 ust. 6 i § 24 ust. 1 pkt 1, 3 i 4 oraz ust. 2 uchwały nr 257 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 35, poz. 244) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 1971 r. w sprawie szczegółowych zasad opodatkowania podatkiem obrotowym państwowych jednostek gospodarczych i niektórych spółek (Monitor Polski z 1972 r. Nr 4, poz. 18) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Opodatkowanie podatkiem obrotowym nadmiernych ubytków produktów, obrotów przedsiębiorstw podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług lub przez niego nadzorowanych, które przed dniem 29 marca 1972 r. podlegały lub były nadzorowane przez Komitet Drobnej Wytwórczości, jak również obrotów osiągniętych ze sprzedaży produktów pochodzących z importu normują odrębne przepisy.";

2)
w § 18 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w razie sprzedaży przez jednostki gospodarcze określone w tym przepisie produktów wymienionych w tabeli stawek podatku obrotowego od niektórych jednostek gospodarki uspołecznionej, która będzie wydana przez Ministerstwo Finansów w formie broszury. Produkty te podlegają opodatkowaniu przy zastosowaniu stawek ustalonych w tej tabeli, o ile nie przewiduje ona zwolnienia danego produktu od podatku.";

3)
po § 20 dodaje się rozdział 8a i § 20a w brzmieniu:

"8a. Opodatkowanie materiałów budowlanych wytworzonych w ramach produkcji ubocznej oraz artykułów pochodzących z produkcji uzupełniającej przemysłu objętego planowaniem centralnym.

§ 20a. 1. Obrót osiągnięty przez jednostki gospodarcze objęte planowaniem centralnym ze sprzedaży materiałów budowlanych wytworzonych w ramach produkcji ubocznej oraz artykułów rynkowych pochodzących z produkcji uzupełniającej podlega opodatkowaniu w wysokości wynikającej z tabeli stawek stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 1971 r. w sprawie podatku obrotowego od niektórych przedsiębiorstw podległych lub nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług oraz od spółdzielni i ich związków (Monitor Polski z 1972 r. Nr 4, poz. 19 i z 1973 r. Nr 3, poz. 19).

2. Przez produkcję uzupełniającą rozumie się produkcję, o której mowa w § 2 uchwały nr 316 Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1971 r. w sprawie podziału zysku z uzupełniającej produkcji artykułów rynkowych oraz korekty funduszu płac związanego z tą produkcją (Monitor Polski z 1972 r. Nr 6, poz. 37).

3. Podstawę opodatkowania stanowi obrót obliczony według cen zbytu rzeczywiście stosowanych.

4. Podatek płatny jest za okresy kwartalne, w terminie do 23 dnia miesiąca następującego po kwartale.";

4)
w § 27:
a)
dodaje się pkt 5a w brzmieniu:

"5a) ze sprzedaży produktów przeznaczonych na eksport;",

b)
pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"z tytułu wynajmu:

a) lokali w trybie przepisów o publicznej gospodarce lokalami,

b) zbiorowych pokojów gościnnych przez zakłady pracy pracownikom państwowym i przedsiębiorstw uspołecznionych,

c) lokali, gdy wynajem nie stanowi stałej działalności gospodarczej danej jednostki;",

c)
pkt 11 lit. f) i g) otrzymują brzmienie:

"f) Prezesowi Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar,

g) Przewodniczącemu Państwowej Rady Gospodarki Materiałowej,";

d)
skreśla się pkt 11 lit. h;
5)
tytuł podrozdziału przed § 37 otrzymuje brzmienie:

"d) Jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.";

6)
§ 37 ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. Obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze nie wymienione w ust. 1 zwalnia się od podatku obrotowego, z wyjątkiem obrotów osiągniętych z tytułu prowadzenia zakładów gastronomicznych.

4. Obroty osiągnięte przez jednostki wymienione w ust. 1 i 3 w związku z prowadzeniem zakładów gastronomicznych podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w § 26.";

7)
tytuł podrozdziału przed § 38 otrzymuje brzmienie:

"e) Jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług.";

8)
w § 44 ust. 5 dodaje się zdanie:

"Stawkę ustala się z dokładnością do jednej dziesiętnej, przy czym 0,05 zaokrągla się do 0,1, zaś 0,01 do 0,04 pomija się.";

9)
w § 44 ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Podatek obrotowy od obrotów, o których mowa w ust. 2:

1) wynikający z faktur wystawionych w pierwszej połowie miesiąca - płatny jest do 3 dnia następnego miesiąca;

2) osiągniętych ze sprzedaży dokonanej:

a) w pierwszej połowie miesiąca i nie objętej fakturami, o których mowa w pkt 1,

b) w drugiej połowie miesiąca

- płatny jest do 18 dnia następnego miesiąca.";

10)
w § 75:
a)
w ust. 1 skreśla się zdanie drugie,
b)
dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli produkt, którego cenę weryfikowano wchodzi w skład grupy towarowej objętej jedną stawką podatkową lub zwolnionej od podatku obrotowego, a producent osiąga na tej grupie zysk nie przekraczający 6% kosztu własnego lub nie osiąga zysku.";

11)
w § 77 skreśla się wyrazy: "ze sprzedaży przedsiębiorstwom handlu zagranicznego produktów przeznaczonych na eksport oraz";
12)
w tabeli stawek stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia:
a)
tytuł części I w rubryce drugiej otrzymuje brzmienie:

"Ministerstwo Handlu Wewnętrznego i Usług",

b)
w części I poz. 7 w rubryce trzeciej i czwartej dodaje się pkt 3 i 4 w brzmieniu:
Poz. Ministerstwo - zjednoczenie (centrala) - przedsiębiorstwo (zakład) Rodzaj produktów lub usług Stawka podatku (% ceny zbytu albo różnica cen), zwolnienie
"3) produkty wytworzone we

własnych przedsiębiorstwach

(zakładach)

4) produkty nie wymienione w pkt

3

stawki podatkowe bądź zwolnienie obowiązujące spółdzielnie pracy wolne od podatku"
c)
w części II dodaje się poz. 7 w brzmieniu:
"7 Zjednoczenie Przemysłu Organicznego i zjednoczenia przemysłu gumowego rynkowe wyroby poliuretanowe - SWW 1369-99 i wyroby piankowe w pokrowcach i bez pokrowców, z wyjątkiem wyrobów wytworzonych z odpadów poliuretanowych i piankowych 15"
§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 1971 r. w sprawie podatku obrotowego od obrotu osiągniętego przez niektóre jednostki gospodarki uspołecznionej ze sprzedaży produktów przeznaczonych na eksport (Monitor Polski Nr 36, poz. 232).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do rozliczeń począwszy od dnia 1 stycznia 1973 r., z tym że przepis § 1 pkt 3 dotyczy rozliczeń za okres od dnia 9 października 1972 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024