Ogólne warunki umów sprzedaży ziemniaków jadalnych późnych w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO i SKUPU
z dnia 1 sierpnia 1972 r.
w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży ziemniaków jadalnych późnych w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego i § 1 ust. 1 pkt 3 uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1965 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków dla określonych kategorii umów (Monitor Polski z 1965 r. Nr 23, poz. 109 oraz z 1969 r. Nr 36, poz. 270) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się ogólne warunki umów sprzedaży ziemniaków jadalnych późnych w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej w brzmieniu podanym w załączniku do zarządzenia.
§  2.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą w umowach sprzedaży ustalać wzajemne prawa i obowiązki odmiennie, niż to zostało przewidziane w ogólnych warunkach umów wymienionych w § 1, chyba że z przepisów ustawy lub z treści tych warunków wynika, że określone w nich prawa i obowiązki są wiążące dla stron, co dotyczy w szczególności cen i terminów ich zapłaty oraz postanowień ograniczających lub wyłączających odpowiedzialność.
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą w umowach ustalać, że żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość kary umownej nie jest dopuszczalne.
§  3.
W sprawach nie uregulowanych zarządzeniem stosuje się odpowiednio przepisy ogólnych warunków umów sprzedaży stanowiących załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 276, z 1967 r. Nr 6, poz. 29, z 1969 r. Nr 36, poz. 285, z 1970 r. Nr 29, poz. 241 oraz z 1971 r. Nr 46, poz. 299).
§  4.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
"sprzedawcy" - należy przez to rozumieć: gminną spółdzielnię "Samopomoc Chłopska", miejską albo rejonową spółdzielnię zaopatrzenia i zbytu lub zakład obrotu artykułami rolnymi działający przy powiatowym związku gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
2)
"kupującym" - należy przez to rozumieć: spółdzielnię spożywców, spółdzielnię ogrodniczą, ogrodniczy zakład handlowy Centrali Spółdzielni Ogrodniczych albo państwowe przedsiębiorstwo handlu wewnętrznego trudniące się hurtową, półhurtową lub detaliczną sprzedażą ziemniaków jadalnych oraz inne jednostki gospodarki uspołecznionej dokonujące zakupu ziemniaków jadalnych na własne potrzeby,
3)
"jednostce przyjmującej zamówienie" - należy przez to rozumieć wojewódzki związek gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
4)
"jednostce grupującej kupujących" - należy przez to rozumieć w szczególności okręgowe oddziały Związku Spółdzielni Spożywców "Społem", okręgi Centrali Spółdzielni Ogrodniczych albo terenowe lub krajowe zjednoczenia państwowych przedsiębiorstw handlu wewnętrznego, o których mowa w pkt 2,
5)
"jednostce nadrzędnej" - należy przez to rozumieć bezpośrednio nadrzędną jednostkę nad jednostką wymienioną w ogólnych warunkach stanowiących załącznik do zarządzenia,
6)
"ziemniakach" - należy przez to rozumieć ziemniaki jadalne późne.
§  5.
1.
Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe z zastrzeżeniem przewidzianym w ust. 2.
2.
Przepisy ogólnych warunków umów sprzedaży, o których mowa w § 1, stosuje się do zobowiązań wynikłych z umów zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu jego wejścia w życie.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

OGÓLNE WARUNKI UMÓW SPRZEDAŻY ZIEMNIAKÓW JADALNYCH PÓŹNYCH W OBROCIE KRAJOWYM POMIĘDZY JEDNOSTKAMI GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ

Rozdział  1

Zawieranie umów.

§  1.
Umowy powinny być zawierane na sprzedaż ziemniaków w okresach jesieni lub wiosny; mogą też być zawierane umowy na sprzedaż ziemniaków między tymi okresami.
§  2.
1.
Zawarcie umowy sprzedaży ziemniaków następuje w formie pisemnych zamówień. Zamówienie składają kupujący albo jednostki grupujące kupujących do właściwych dla nich miejscowo jednostek przyjmujących zamówienia.
2.
Zamówienia powinny być składane w następujących terminach:
1)
na sprzedaż ziemniaków w okresie jesieni - do dnia 30 czerwca,
2)
na sprzedaż ziemniaków w okresie wiosny - do dnia 10 lutego.
3.
Zamówienie na sprzedaż ziemniaków w okresie jesieni może być korygowane w terminie do dnia 20 sierpnia.
4.
Zamówienie uważa się za przyjęte w razie niezgłoszenia przez jednostkę przyjmującą zamówienie zastrzeżeń w terminie 30 dni od daty jego otrzymania, a w razie dokonania korekty zamówienia - w terminie 30 dni, licząc od daty określonej w ust. 3.
5.
Przyjęcie zamówienia na ziemniaki oznacza obowiązek jednostki przyjmującej zamówienie wyznaczenia do jego wykonania sprzedawcy. Z chwilą wyznaczenia sprzedawcy zostaje pomiędzy nim a ustalonym w zamówieniu kupującym zawarta umowa sprzedaży ziemniaków.
6.
Jednostka przyjmująca zamówienie może w uzasadnionych wypadkach wyznaczyć do wykonania zamówienia w całości lub części innego sprzedawcę niż wskazany w ust. 5, który wstępuje w prawa i obowiązki tego sprzedawcy, wynikające z umowy sprzedaży ziemniaków.
§  3.
1.
Kupujący lub jednostka grupująca kupujących obowiązana jest złożyć dyspozycję wysyłkową jednostce przyjmującej zamówienie w następujących terminach:
1)
przy sprzedaży w okresie jesieni - do dnia 30 sierpnia na 50% ogólnej ilości zamówionych ziemniaków, a do dnia 20 września na pozostałą ilość,
2)
przy sprzedaży w okresie wiosny - do dnia 25 marca na całą ilość zamówionych ziemniaków.
2.
Dyspozycja wysyłkowa powinna zawierać dane niezbędne do prawidłowego wykonania wysyłki ziemniaków, a w szczególności:
1)
ilość i klasę ziemniaków,
2)
termin i sposób dostarczenia,
3)
rodzaj opakowania,
4)
nazwę i pełny adres (miejscowość, pocztę, powiat, województwo) kupującego oraz jego skrót telegraficzny,
5)
w razie dostarczania ziemniaków koleją - nazwę stacji kolejowej zgodną z urzędowym wykazem stacji Polskich Kolei Państwowych (PKP) oraz ewentualnie bocznicę kolejową,
6)
nazwę i adres jednostki, której należy przesłać fakturę,
7)
nazwę i siedzibę banku finansującego oraz numer rachunku bankowego płatnika.
3.
Kupujący obowiązany jest w dyspozycjach wysyłkowych dotyczących sprzedaży ziemniaków w okresie jesieni przewidzieć dostarczanie ziemniaków w następujących terminach i ilościach:
1)
w okresie od dnia 10 września do dnia 30 września co najmniej 10% ogólnej ilości,
2)
w okresie od dnia 1 października do dnia 15 października - co najmniej 60% ogólnej ilości,
3)
w okresie od dnia 16 października do dnia 25 października - pozostałą ilość.
4.
Ilość ziemniaków objęta dyspozycjami wysyłkowymi może być o 5% mniejsza lub większa od ilości ustalonej w przyjętym zamówieniu.

Rozdział  2

Wydanie i odbiór ziemniaków.

§  4.
1.
Strony mogą w umowie sprzedaży ustalić, że wydanie ziemniaków nastąpi:
1)
przez wysyłkę albo
2)
przez dostarczenie staraniem sprzedawcy do miejsca ustalonego przez kupującego, albo
3)
z punktu skupu (magazynu) sprzedawcy.
2.
Wydanie ziemniaków uważa się za dokonane w terminie ustalonym w umowie, gdy:
1)
sprzedawca powierzył ziemniaki przewoźnikowi w terminie w umowie ustalonym, jeżeli wydanie miało nastąpić przez wysyłkę,
2)
ziemniaki zostały dostarczone do miejsca ustalonego przez kupującego, jeżeli wydanie miało nastąpić w tym miejscu,
3)
sprzedawca przygotował ziemniaki do wydania w punkcie skupu (magazynie), jeżeli wydanie miało nastąpić w punkcie skupu (magazynie) sprzedawcy.
§  5.
1.
Sprzedawca obowiązany jest zawiadomić kupującego:
1)
o wysyłce ziemniaków koleją - w dniu nadania przesyłki do przewozu bądź najpóźniej w dniu następnym, a w razie wysyłki ziemniaków środkami transportu samochodowego sprzedawcy - w taki sposób, by zawiadomienie dotarło do adresata przed nadejściem przesyłki,
2)
o przygotowaniu ziemniaków do odbioru przez kupującego z punktu skupu (magazynu) sprzedawcy na oznaczony dzień - na dwa dni przed tym dniem.
2.
W razie ustalenia w umowie terminów dostarczania ziemniaków w formie harmonogramu lub sukcesywnie sprzedawca obowiązany jest dokonać zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, jeden raz przed wydaniem pierwszej ilości.
§  6.
Jeżeli termin dostarczenia został określony "natychmiast", to wysyłka ziemniaków powinna nastąpić w ciągu 6 dni kolejnych, a jeżeli "bieżąco" - w ciągu 10 dni kolejnych, licząc od daty otrzymania przez sprzedawcę dyspozycji wysyłkowej; jeżeli natomiast termin dostawy został określony "sukcesywnie", to wysyłka ziemniaków powinna odbywać się w ciągu całego okresu objętego dyspozycją wysyłkową w mniej więcej równych partiach i w równych odstępach czasu.
§  7.
1.
Ziemniaki klasy I ładuje się do wagonów kolejowych krytych, w workach po 50 kg netto z etykietami na zewnątrz i wewnątrz worka, zawierającymi dane dotyczące odmiany i wagi netto ziemniaków oraz nazwę i adres sprzedawcy. W okresie do dnia 20 października każdego roku dopuszcza się ładowanie ziemniaków klasy I do wagonów węglarek zabezpieczonych oponami. Przesyłka wagonowa ziemniaków klasy I w workach może zawierać dwie odmiany. W razie załadowania do jednego wagonu dwóch odmian, jedna odmiana powinna być od drugiej wyraźnie oddzielona.
2.
Ziemniaki klasy II ładuje się luzem zarówno przy przewozie koleją, jak i pojazdem samochodowym.
§  8.
1.
Sprzedawca obowiązany jest zabezpieczyć ziemniaki na czas przewozu zastawami kolejowymi, oponami (plandekami), słomą lub matami - w zależności od środka transportu i warunków atmosferycznych. Koszt tych zabezpieczeń obciąża kupującego.
2.
Wagi zastaw kolejowych i opon (plandek) nie wlicza się do wagi przesyłki, należy jednak wykazać ją w liście przewozowym w osobnej pozycji.
3.
Wagę słomy i mat wlicza się do wagi ziemniaków (brutto za netto) i dla celów kontrolnych wykazuje w fakturze za towar w osobnej pozycji. Wagę słomy, w razie rozbieżności, ustala się według wagi deklarowanej w fakturze.
§  9.
1.
Wysyłka ziemniaków do miejsc przeznaczenia położonych w tym samym województwie co siedziba sprzedawcy, a także na odległości wyłączone w myśl przepisów szczególnych z przewozu koleją dokonywana jest transportem samochodowym.
2.
Wysyłka ziemniaków transportem samochodowym, jeżeli w umowie nie ustalono inaczej, następuje środkiem transportu kupującego.
3.
Wysyłki na zaopatrzenie województwa katowickiego, pochodzące z województw sąsiednich, w których dla zwiększenia produkcji ziemniaków na ten cel zostały przewidziane dopłaty do ceny, dokonywane są niezależnie od odległości transportem samochodowym.
4.
Koszty transportu, konwojowania i wyładowania ziemniaków ponosi kupujący, koszty załadowania - sprzedawca.
§  10.
1.
Ziemniaki powinny odpowiadać wymaganiom określonym w obowiązującej normie przedmiotowej.
2.
Ziemniaki klasy I jednolite odmianowo będą dostarczane w odmianach zrejonizowanych na terenie, z którego następuje wysyłka ziemniaków.
§  11.
Kupujący ma obowiązek przystąpić do dokonania odbioru ilościowego i jakościowego ziemniaków niezwłocznie po otrzymaniu przesyłki wagonowej, a w razie przesyłki samochodowej - nie później niż w ciągu 2 godzin od chwili podstawienia samochodu do rozładunku.
§  12.
Przy wysyłce ziemniaków koleją podstawę do rozliczenia ilościowego stanowi:
1)
przy wysyłce w workach:
a)
w wagonach węglarkach - ilość ziemniaków wynikająca ze stwierdzonej urzędowo przez kolej na stacji nadania ilości worków przemnożonej przez wagę jednostkową,
b)
w wagonach krytych - ilość ziemniaków określona przez sprzedawcę w liście przewozowym,
2)
przy wysyłce luzem - waga stwierdzona urzędowo przez kolej na stacji nadania bądź na najbliższej stacji pośredniej,
3)
jeżeli nie dokonano urzędowego stwierdzenia wagi ani na stacji nadania, ani na trasie przewozu, ani też w miejscu odbioru - waga deklarowana przez sprzedawcę w liście przewozowym.
§  13.
Przy wysyłce ziemniaków przez sprzedawcę transportem samochodowym własnym lub obcym podstawę do rozliczenia ilościowego stanowi waga stwierdzona przez kupującego w miejscu przeznaczenia.
§  14.
Przy wydawaniu ziemniaków z punktu skupu (magazynu) sprzedawcy podstawę rozliczenia ilościowego stanowi waga stwierdzona przez kupującego w punkcie skupu (magazynie) sprzedawcy.
§  15.
Braki ilościowe w poszczególnych workach kupujący obowiązany jest pod rygorem utraty uprawnień z tytułu

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.41.227

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ogólne warunki umów sprzedaży ziemniaków jadalnych późnych w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 01/08/1972
Data ogłoszenia: 26/08/1972
Data wejścia w życie: 26/08/1972