Organizacja i zakres działania rolniczych rejonowych zakładów doświadczalnych.

UCHWAŁA Nr 208
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 grudnia 1970 r.
w sprawie organizacji i zakresu działania rolniczych rejonowych zakładów doświadczalnych.

Na podstawie art. 70 pkt 2 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 29, poz. 172) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Rolniczy rejonowy zakład doświadczalny, zwany dalej "zakładem", jest przedsiębiorstwem państwowym tworzonym przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej w trybie przepisów dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) w uzgodnieniu z Ministrem Rolnictwa.
2.
Nadzór nad zakładem sprawuje kierownik właściwego do spraw rolnych organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  2.
Przedmiotem działania zakładu jest rozwijanie i wprowadzanie do praktyki rolniczej nowych postępowych metod produkcji w rejonie jego działania, realizowane w szczególności przez:
1)
adaptowanie i wdrażanie wyników prac naukowo-badawczych oraz wyników doświadczeń jednostek naukowo-badawczych, a także upowszechnianie osiągnięć nauki i praktyki,
2)
prowadzenie wzorowego gospodarstwa rolnego jako bazy zastosowania nowoczesnych technologii produkcji i naukowych zasad jej organizacji,
3) 1
dokształcanie i doskonalenie kwalifikacji zawodowych gminnej służby rolnej,
4) 2
udzielanie gminnej służbie rolnej fachowego instruktażu w zakresie wprowadzania postępu rolniczego,
5)
prowadzenie informacji naukowo-technicznej i ekonomicznej oraz współdziałanie w tym zakresie z resortowym, a także branżowymi ośrodkami informacji naukowo-technicznej i ekonomicznej,
6)
koordynowanie upowszechniania wiedzy rolniczej.
§  3.
Zakład za zgodą kierownika właściwego do spraw rolnych organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej może prowadzić:
1)
prace badawcze w zakresie tematyki wynikającej z warunków i potrzeb województwa, jeżeli prace te nie są prowadzone przez inne placówki badawcze,
2)
prace naukowo-badawcze na zlecenie instytutów naukowo-badawczych.
§  4.
1.
Zakład prowadzony jest według zasad rozrachunku gospodarczego i rozlicza się z budżetem Państwa poprzez budżet terenowy.
2. 3
Działalność zakładu w zakresie wdrażania do produkcji rolnej wyników prac naukowo-badawczych, upowszechniania wiedzy i postępu rolniczego, prowadzenia prac badawczych i doskonalenia kadr rolniczych finansowana jest z dotacji budżetowych.
§  5.
1.
Na czele zakładu stoi dyrektor odpowiedzialny za całokształt jego działalności.
2.
Dyrektor, jego zastępcy oraz główny księgowy powoływani są w trybie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych w radach narodowych oraz w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz. U. Nr 7, poz. 58).
§  6. 4
1.
Zasady wynagradzania pracowników zakładu, z wyjątkiem pracowników doradztwa specjalistycznego, określa układ zbiorowy pracy dla pracowników państwowych przedsiębiorstw rolnych.
2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określi zasady wynagradzania pracowników doradztwa specjalistycznego.
§  7.
1.
Minister Rolnictwa wyda w porozumieniu z Ministrem Finansów wytyczne określające organizację i szczegółowy zakres działania zakładu oraz zasady finansowania prac badawczych.
2.
Organizację wewnętrzną zakładów ustala regulamin organizacyjny nadany przez jego dyrektora.
§  8.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych dostosują organizację zakładów działających na terenie poszczególnych województw do przepisów uchwały i wytycznych Ministra Rolnictwa, wymienionych w § 7 ust. 1.
§  9.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 95 Prezydium Rządu z dnia 5 lutego 1955 r. o organizacji nauki i propagandy rolniczej w resorcie rolnictwa,
2)
uchwała nr 88 Prezydium Rządu z dnia 22 lutego 1956 r. w sprawie powołania rolniczych rejonowych zakładów doświadczalnych oraz rolniczych rad naukowo-technicznych przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Monitor Polski Nr 25, poz. 358).
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Rolnictwa i Finansów oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 25 z dnia 5 lutego 1973 r. (M.P.73.7.44) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 lutego 1973 r.
2 § 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 25 z dnia 5 lutego 1973 r. (M.P.73.7.44) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 lutego 1973 r.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 25 z dnia 5 lutego 1973 r. (M.P.73.7.44) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 lutego 1973 r.
4 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 25 z dnia 5 lutego 1973 r. (M.P.73.7.44) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 lutego 1973 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024