Właściwość banków w zakresie finansowania działalności eksploatacyjnej i inwestycyjnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 listopada 1969 r.
w sprawie właściwości banków w zakresie finansowania działalności eksploatacyjnej i inwestycyjnej.

Na podstawie art. 11, 31 i 43 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 121, z 1964 r. Nr 8, poz. 50 oraz z 1966 r. Nr 24, poz. 151) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Narodowy Bank Polski finansuje i kredytuje działalność eksploatacyjną (bieżącą) i inwestycyjną jednostek gospodarki uspołecznionej, w tym również jednostek i zakładów budżetowych oraz organizacji politycznych, społecznych i zawodowych, z wyjątkami określonymi w § 2, 3 i 4 ust. 1 pkt 2 i ust. 2.
2.
Narodowy Bank Polski udziela innym bankom kredytów refinansowych.
§  2.
1.
Bank Rolny finansuje i kredytuje działalność eksploatacyjną i inwestycyjną:
1)
przedsiębiorstw państwowych i ich zjednoczeń podległych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa oraz gospodarstw rolnych podległych innym ministrom,
2)
przedsiębiorstw państwowych i zjednoczeń zaliczonych do działów gospodarki narodowej "Rolnictwo" i "Leśnictwo", a podległych Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego lub przez niego nadzorowanych, gospodarstw leśnych podległych innym ministrom, Zjednoczenia Przemysłu Tartacznego i Wyrobów Drzewnych i zgrupowanych w nim przedsiębiorstw oraz Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia Technicznego Leśnictwa,
3)
rolniczych spółdzielni produkcyjnych, wiejskich spółdzielni budowlanych oraz spółdzielni organizowanych przez kółka rolnicze i ich związków,
4)
kółek rolniczych, międzykółkowych baz maszynowych, spółek wodnych i zrzeszeń rolniczych oraz ich związków.
2.
Bank Rolny finansuje i kredytuje polegającą na budownictwie działalność inwestycyjną jednostek i zakładów:
1)
budżetu centralnego podporządkowanych Ministrowi Rolnictwa oraz Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego,
2)
budżetów terenowych objętych częścią "Wydział Rolnictwa i Leśnictwa".
3.
Bank Rolny udziela kredytów refinansowych spółdzielniom oszczędnościowo-pożyczkowym.
4.
Bank Rolny udziela kredytów ludności rolniczej i związanej z rolnictwem i leśnictwem na budownictwo i remonty oraz na akcje specjalne.
§  3. 1
Bank Handlowy w Warszawie S. A. finansuje i kredytuje działalność eksploatacyjną i inwestycyjną:
1)
przedsiębiorstw handlu zagranicznego podległych Ministrowi Handlu Zagranicznego lub przez niego nadzorowanych,
2)
Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego podległego Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług

oraz udziela kredytów dewizowych jednostkom gospodarki uspołecznionej.

§  4.
1.
Powszechna Kasa Oszczędności udziela kredytów:
1)
ludności nierolniczej na:
a)
budownictwo i remonty budynków mieszkalnych,
b)
uzupełnienie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego (dotyczy kredytów udzielanych bezpośrednio osobom fizycznym),
c)
ratalny zakup towarów w jednostkach gospodarki uspołecznionej oraz na spłatę należności za korzystanie z usług tych jednostek,
2)
pracowniczym kasom zapomogowo-pożyczkowym związków zawodowych na zakup artykułów przemysłowych przez ich członków.
2.
Powszechna Kasa Oszczędności może finansować zakupy inwestycyjne nie związane z budownictwem, dokonywane przez organizacje polityczne, społeczne i zawodowe, posiadające rachunki w Powszechnej Kasie Oszczędności.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 12 sierpnia 1960 r. w sprawie właściwości banków państwowych w zakresie finansowania działalności eksploatacyjnej i inwestycji (Monitor Polski z 1960 r. Nr 68, poz. 320 oraz z 1962 r. Nr 33, poz. 155 i Nr 50, poz. 242).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1970 r., z wyjątkiem przepisów § 3 i 4 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz b), pkt 2 i ust. 2, które wchodzą w życie z dniem 1 grudnia 1969 r.
1 § 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 22 stycznia 1974 r. (M.P.74.6.47) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 lutego 1974 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024