Utworzenie Centralnego Ośrodka Gospodarki Stalą "Gostal".

ZARZĄDZENIE Nr 14
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 30 stycznia 1969 r.
w sprawie utworzenia Centralnego Ośrodka Gospodarki Stalą "Gostal".

W celu zapewnienia racjonalnego i oszczędnego użytkowania stali zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Minister Przemysłu Ciężkiego utworzy Centralny Ośrodek Gospodarki Stalą "Gostal", zwany dalej w skrócie "Ośrodkiem".
2.
Ośrodek działa przy Centrali Zbytu Stali "Centrostal" w Katowicach i podlega jej dyrektorowi.
3.
Nadzór nad działalnością Ośrodka sprawuje Naczelny Dyrektor Zjednoczenia Hutnictwa Żelaza i Stali.
§  2.
Do zadań Ośrodka, jako jednostki wiodącej w zakresie racjonalnego stosowania stali, należy:
1)
poradnictwo techniczne i instruktaż w zakresie:
a)
doboru najbardziej odpowiednich profili i gatunków stali stosowanych w produkcji urządzeń i konstrukcji stalowych,
b)
stosowania prawidłowej technologii przerobu stali,
c)
możliwości stosowania materiałów zastępczych;
2)
inicjowanie prac badawczych, projektowych i normalizacyjnych, zmierzających do obniżenia zużycia stali na jednostkę wytworu przez dobór odpowiedniego profilu i gatunku stali lub materiałów zastępczych;
3)
rozpowszechnianie wyników prac wymienionych w pkt 2 w celu wdrożenia ich do produkcji;
4)
przygotowywanie projektów aktów prawnych, mających na celu zapewnienie racjonalnej gospodarki stalą, oraz wydawanie wytycznych i zaleceń w tym zakresie;
5)
opracowywanie wniosków o uruchomienie produkcji nowych profili lub gatunków stali, umożliwiających lepsze wykorzystanie ich własności fizykochemicznych.
§  3.
Ośrodek jest uprawniony do:
1)
przedstawiania właściwym organom (jednostkom) wniosków (tematów prac) w sprawach wymienionych w § 2 pkt 2,
2)
przeprowadzania w państwowych jednostkach organizacyjnych kontroli stosowania stali w zakresie uwzględniania w opracowywanej dokumentacji konstrukcyjnej najbardziej technicznie i ekonomicznie uzasadnionych gatunków i wymiarów stali oraz zgodności produkcji z zatwierdzoną dokumentacją i obowiązującą technologią produkcji,
3)
przeprowadzania kontroli zapasów wyrobów hutniczych w przedsiębiorstwach państwowych na zasadach i w trybie określonych w uchwale nr 48 Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1964 r. w sprawie przeprowadzania kontroli zapasów przez jednostki zbytu (Monitor Polski Nr 15, poz. 69) oraz prawidłowości składowania.
§  4.
Ośrodek ma prawo przeprowadzania kontroli w przedsiębiorstwach przemysłowych, zjednoczeniach, placówkach naukowo-badawczych i biurach technologiczno-konstrukcyjnych przemysłu, z wyłączeniem jednostek organizacyjnych podporządkowanych Ministrom: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości.
§  5.
Ośrodek jest uprawniony do występowania z wnioskami o usunięcie nieprawidłowości w gospodarowaniu wyrobami hutniczymi do jednostek kontrolowanych oraz ich jednostek nadrzędnych.
§  6.
Organy i jednostki, do których wystąpi Ośrodek w sprawach wymienionych w § 2 pkt 2 i § 5, obowiązane są podjąć niezbędne kroki dla wykonania wniosków Ośrodka oraz informować go o sposobie i przebiegu realizacji.
§  7.
Organy i jednostki, które nie zgadzają się z ustaleniami i wnioskami Ośrodka, mogą odwołać się - za pośrednictwem swojej jednostki nadrzędnej - do Ministra Przemysłu Ciężkiego. Minister Przemysłu Ciężkiego podejmuje w tych sprawach decyzje w porozumieniu z ministrem nadzorującym organ (jednostkę), który nie zgadza się z ustaleniami i wnioskami Ośrodka.
§  8.
Jednostki kontrolowane obowiązane są zapewnić Ośrodkowi wgląd w gospodarkę wyrobami hutniczymi, udostępnić niezbędne materiały i dokumentację oraz udzielać informacji w celu umożliwienia wykonania zadań wymienionych w § 2.
§  9.
Minister Przemysłu Ciężkiego ustali szczegółowy zakres działania i strukturę organizacyjną Ośrodka oraz sposób realizacji zadań wymienionych w zarządzeniu, a w porozumieniu z Ministrem Finansów - zasady finansowania Ośrodka.
§  10.
Etaty i środki dla Ośrodka powinny być wygospodarowane w ramach resortu przemysłu ciężkiego.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1969 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024