Umundurowanie członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa.

UCHWAŁA Nr 202
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 listopada 1969 r.
w sprawie umundurowania członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Członkowie Korpusu Technicznego Pożarnictwa, zwanego dalej w skrócie KTP, otrzymują umundurowanie na koszt zakładu pracy, w którym pełnią służbę.
2. 1
Prawo do umundurowania powstaje z dniem zawiązania stosunku służbowego lub stosunku pracy.
3.
Umundurowanie składa się z ubioru zimowego i letniego.
4.
Normy zaopatrzenia w umundurowanie oraz okresy używalności określa załącznik nr 1 do uchwały.
§  2.
1.
Umundurowanie jest koloru granatowego, dystynkcje - koloru złotego, otoki czapek - koloru ciemnobłękitnego, a obuwie - koloru czarnego.
2.
Wzory umundurowania i dystynkcji służbowych członków KTP określa załącznik nr 2 do uchwały.
3.
Wzory umundurowania i dystynkcji służbowych dla członków KTP pełniących służbę na statkach morskich oraz w portach morskich określa Minister Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
4.
Szczegółowe zasady wydawania umundurowania określa Minister Spraw Wewnętrznych.
5.
Normy materiałów wydawanych w zamian przedmiotów gotowych oraz rodzaje i gatunki materiałów, z których wykonywane są poszczególne przedmioty, określa Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Lekkiego.
§  3.
Okres używalności umundurowania liczy się od dnia faktycznego wydania.
§  4.
1.
Przedmioty umundurowania według nowych wzorów określonych w załączniku nr 1 mogą być wydane przez zakłady pracy po wyczerpaniu posiadanych zapasów umundurowania według dotychczasowych wzorów.
2.
Wydanie nowych przedmiotów umundurowania członkom KTP może nastąpić po upływie okresu używalności przedmiotów umundurowania, wydanych na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów.
§  5.
1.
W razie wydalenia ze służby lub zwolnienia na własną prośbę członek KTP obowiązany jest uiścić kwotę odpowiadającą wartości posiadanego umundurowania, obliczoną za czas od dnia rozwiązania stosunku służbowego do końca okresu używalności umundurowania.
2.
Umundurowanie przechodzi na własność użytkownika w razie rozwiązania stosunku pracy w innych wypadkach niż określone w ust. 1, a także po upływie ustalonych okresów używalności.
3. 2
Członkowie KTP, z którymi zawarto umowę o pracę na czas określony, po wygaśnięciu tej umowy zwracają posiadane umundurowanie.
§  6.
1.
W razie utraty lub zniszczenia umundurowania przed upływem okresu używalności członek KTP otrzymuje nowe odpowiednie umundurowanie na koszt zakładu pracy, jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiło bez jego winy i przy wykonywaniu obowiązków służbowych. W tych wypadkach okres używalności nowo wydanych przedmiotów należy liczyć od daty ich wydania.
2.
Jeżeli utrata lub przedwczesne zniszczenie umundurowania nastąpiło z przyczyn innych niż wymienione w ust. 1, członek KTP otrzymuje nowe umundurowanie po uiszczeniu tej części równowartości utraconego lub zniszczonego umundurowania, jaka przypada za czas od dnia utraty lub zniszczenia do końca okresu używalności.
3.
Zakład pracy pokrywa również koszty naprawy i prania umundurowania, jeżeli uszkodzenie lub zabrudzenie nastąpiło bez winy użytkownika i przy wykonywaniu obowiązków służbowych.
§  7.
1.
W zamian za umundurowanie członkowi KTP wypłaca się równowartość pieniężną, jeżeli:
1)
nie wydano członkowi KTP przysługującego umundurowania, a stosunek służbowy lub umowa o pracę uległy rozwiązaniu,
2)
umundurowanie przydzielono członkowi KTP w terminie późniejszym od nabycia prawa,
3)
członek KTP zadeklarował użytkowanie przedmiotów umundurowania przez okres dłuższy od normatywnego.
2.
Wysokość oraz szczegółowe zasady wypłacania równowartości pieniężnej określi Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz innym zainteresowanym ministrom i prezydiom wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WYKAZ PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA DLA CZŁONKÓW KORPUSU TECHNICZNEGO POŻARNICTWA

Lp. Nazwa przedmiotu Jednostka miary Ilość Okres używalności w latach Uwagi
1 Czapka garnizonowa sztuka 1 3
2 Płaszcz uniwersalny z podpinką sztuka 1 3
3 Kurtka zimowa sztuka 1 2
4 Spodnie zimowe sztuka 1 2 dla kobiet spódnica
5 Kurtka letnia sztuka 1 3
6 Spodnie letnie sztuka 1 3 dla kobiet spódnica
7 Krawat sztuka 1 2
8 Koszula sztuka 3 2
9 Szalik sztuka 1 3
10 Skarpetki para 3 1
11 Trzewiki para 1 3 dla kobiet botki
12 Półbuty para 1 3
13 Dystynkcje służbowe i oznaki komplet - odpowiednio do okresu używalności przedmiotu umundurowania, do którego zostały wydane

ZAŁĄCZNIK Nr 2 3

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

WZORY UMUNDUROWANIA I DYSTYNKCJI CZŁONKÓW KORPUSU TECHNICZNEGO POŻARNICTWA

grafika

1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 73 z dnia 28 marca 1974 r. (M.P.74.11.83) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 kwietnia 1974 r.
2 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 73 z dnia 28 marca 1974 r. (M.P.74.11.83) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 kwietnia 1974 r.
3 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 i 4 uchwały nr 73 z dnia 28 marca 1974 r. (M.P.74.11.83) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 kwietnia 1974 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024