Zasady gospodarowania używanym ogumieniem trakcyjnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO
z dnia 30 września 1969 r.
w sprawie zasad gospodarowania używanym ogumieniem trakcyjnym.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 2 uchwały nr 185 Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1968 r. w sprawie gospodarki ogumieniem trakcyjnym (Monitor Polski Nr 29, poz. 193) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Skup używanego ogumienia trakcyjnego prowadzą jednostki organizacyjne określone przez Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości na podstawie § 4 pkt 1 uchwały nr 185 Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1968 r. w sprawie gospodarki ogumieniem trakcyjnym (Monitor Polski Nr 29, poz. 193) na zasadach określonych w zarządzeniu, zwane w dalszym ciągu "jednostkami skupu".
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o używanym ogumieniu trakcyjnym, należy przez to rozumieć komplet, składający się z opony, dętki i ochraniacza (stosowanego w niektórych rodzajach ogumienia),
2)
o oponach, należy przez to rozumieć opony bez dętek i ochraniaczy.
3.
Przedmiotem skupu są opony nadające się do regeneracji (bieżnikowania i naprawy) albo do dalszego użytkowania w trakcji wolnobieżnej lub konnej, zwane w dalszym ciągu używanymi oponami.
§  2.
Jednostki skupu mają obowiązek skupowania używanych opon (§ 1 ust. 3) oferowanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej i przez jednostki nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  3.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mają obowiązek odprzedaży opon używanych (§ 1 ust. 3) w rozmiarach:

560-15

590-15

825-20

900-20

1.100-20

- co najmniej w wysokości 30% ilości nabywanych opon nowych oraz w rozmiarach:

640-15

670-15

600-16

650-16

650-20

750-20

- co najmniej w wysokości 60% ilości nabywanych opon nowych.

2.
Dyrektor Zjednoczenia Przemysłu Gumowego może w porozumieniu z Dyrektorem Centrali Surowców Wtórnych oraz Dyrektorem Centrali Techniczno-Handlowej "Motozbyt" w zależności od potrzeb gospodarczych okresowo ograniczać lub rozszerzać skup używanych opon (§ 1 ust. 3), zawiadamiając o tym zainteresowanych.
3.
W razie ograniczenia skupu (ust. 2) jednostki gospodarki uspołecznionej mają obowiązek zagospodarowania używanych opon w trybie przepisów o gospodarowaniu surowcami wtórnymi.
§  4.
1.
Zjednoczenie Przemysłu Gumowego, Centrala Surowców Wtórnych i Centrala Techniczno-Handlowa "Motozbyt" będą corocznie uzgadniały wielkości dostaw używanych opon (§ 1 ust. 3) dla zakładów bieżnikujących.
2.
W oparciu o uzgodnione wielkości dostaw (ust. 1) zakłady bieżnikujące wskazane przez Zjednoczenie Przemysłu Gumowego i jednostki skupu określone przez Centralę Surowców Wtórnych i Centralę Techniczno-Handlową "Motozbyt" zobowiązane są do zawarcia umów kupna-sprzedaży używanych opon.
§  5.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą nabywać nowe opony jedynie po przedstawieniu oryginalnych dowodów odprzedaży opon używanych co najmniej w ilościach określonych w § 3 ust. 1.
2.
Jednostki sprzedające opony nowe mają obowiązek naniesienia adnotacji na oryginale dowodu sprzedaży opon używanych o dokonanej sprzedaży opon nowych.
3.
Użytkownicy eksploatujący opony bieżnikowane są zwolnieni od odprzedaży opon używanych przy zakupie opon nowych, w ilościach zakupionych opon bieżnikowanych. Zwolnienia z obowiązku odprzedaży opon używanych dokonuje jednostka, w której użytkownik nabył opony bieżnikowane.
§  6.
Klasyfikacji skupowanych opon (§ 1 ust. 3) dokonują na podstawie obowiązujących norm jednostki określone w odrębnych przepisach (§ 4 pkt 5 uchwały nr 185 Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1968 r. powołanej w § 1 ust. 1 zarządzenia).
§  7.
1.
Opony regenerowane powinny być stosowane do produkcji nowych maszyn i urządzeń, o ile warunki techniczne i eksploatacyjne ogumienia zezwalają na stosowanie opon regenerowanych, a w szczególności do nowych maszyn i urządzeń rolniczych, wozów konnych, przyczep i naczep (z wyjątkiem autobusowych).
2.
Zabrania się stosowania nowych opon do maszyn, urządzeń, przyczep, naczep i agregatów na kołach ogumionych, gdy opony regenerowane odpowiadają ich warunkom technicznym i eksploatacyjnym.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do przedmiotów przeznaczonych na eksport oraz w wypadkach, gdy podaż opon regenerowanych nie pokrywa zapotrzebowania.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 6 października 1961 r. w sprawie gospodarowania ogumieniem trakcyjnym (Monitor Polski Nr 80, poz. 336).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024