Zakres działania Ministra Komunikacji z tytułu koordynacji międzyresortowej.

ZARZĄDZENIE Nr 91
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 sierpnia 1969 r.
o zakresie działania Ministra Komunikacji z tytułu koordynacji międzyresortowej.

Na podstawie § 1 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Minister Komunikacji sprawuje koordynację międzyresortową w zakresie przewozów pasażerów i ładunków wszystkimi gałęziami transportu (bez transportu morskiego), transportu drogowego i kolejowego, zaplecza technicznego do obsługi samochodów ciężarowych, specjalnych, autobusów i ciągników samochodowych organizacji transportu samochodowego, lotnictwa cywilnego oraz budownictwa specjalnego w dziedzinie komunikacji.
§  2.
W ramach koordynacji międzyresortowej, oprócz funkcji wymienionych w § 4 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224), Minister Komunikacji:
1)
opracowuje globalny bilans potrzeb przewozowych w zakresie przewozu ładunków do planów rocznych, wieloletnich i perspektywicznych (bez transportu morskiego) z podziałem na poszczególne gałęzie transportu,
2)
opracowuje zbiorcze projekty planów rocznych, wieloletnich i perspektywicznych przewozów ładunków i pasażerów transportem kolejowym, samochodowym i żeglugą śródlądową, objętych działem "transport i łączność", oraz projekty planów przewozów transportem rurociągowym, na podstawie projektów planów opracowanych przez właściwe resorty, prezydia wojewódzkich rad narodowych i inne jednostki organizacyjne, obowiązane do sporządzania takich planów, i przedstawia je Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
3)
opracowuje i zatwierdza kwartalne plany przewozów kolei, transportu samochodowego, lotniczego i żeglugi śródlądowej w porozumieniu z zainteresowanymi resortami w ramach narodowego planu gospodarczego i koreluje je z potrzebami i wymaganiami transportu morskiego,
4)
analizuje i koordynuje projekty planów i programy rozwoju sieci dróg publicznych, sporządzane przez zainteresowane resorty i prezydia wojewódzkich rad narodowych (z wyłączeniem dróg miejskich nie mających charakteru dróg przelotowych),
5)
ustala, na bazie ogólnych wytycznych obowiązujących w kraju, warunki techniczne projektowania, normatywy techniczne projektowania i wytyczne techniczne projektowania oraz zasady opracowywania kosztorysów obiektów i budowli w dziedzinie budownictwa specjalnego komunikacyjnego,
6)
opiniuje programy rekonstrukcji organizacyjno-technicznej branżowej w zakresie zamierzeń inwestycyjnych o charakterze transportowym oraz programy rekonstrukcji regionalnej w zakresie zamierzeń dotyczących rozwoju sieci dróg (kolejowych, kołowych, wodnych) i rurociągów,
7)
bilansuje i rozdziela roboty budowlano-montażowe dla inwestycji i kapitalnych remontów, wykonywanych przez specjalistyczne przedsiębiorstwa w dziedzinie budownictwa specjalnego komunikacyjnego,
8)
prowadzi działalność normatywną w zakresie transportu drogowego i kolejowego, lotnictwa cywilnego oraz dróg publicznych (z wyłączeniem dróg miejskich nie mających charakteru dróg przelotowych),
9) 2
opiniuje i koordynuje programy rozwoju publicznego i branżowego zaplecza technicznego do obsługi samochodów ciężarowych, specjalnych, autobusów i ciągników samochodowych organizacji transportu samochodowego oraz ustala normatywy dla programowania i projektowania obiektów tego zaplecza,
10)
opracowuje bilanse oraz zatwierdza rozdzielniki maszyn, urządzeń i materiałów, stosownie do odrębnych ustaleń Rządu,
11)
opracowuje projekty bilansów pojazdów samochodowych na podstawowe kierunki przeznaczenia i przedstawia je Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  3.
W celu zapewnienia realizacji zadań wymienionych w § 1 Minister Komunikacji:
1) 3
wydaje wiążące wytyczne, decyzje i instrukcje dla resortów objętych koordynacją, w szczególności w zakresie organizowania przewozu ładunków, organizacji i funkcjonowania transportu samochodowego, spedycji, zaplecza technicznego do obsługi samochodów ciężarowych, specjalnych, autobusów i ciągników samochodowych organizacji transportu samochodowego, wykorzystywania urządzeń do czynności ładunkowych oraz w zakresie wynikającym z ustawy o transporcie drogowym i spedycji krajowej,
2)
przekształci Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne Zaplecza Technicznego Motoryzacji w Warszawie na Główne Biuro Studiów i Projektów Zaplecza Technicznego Motoryzacji (przy równoczesnym włączeniu do niego pracowni budownictwa samochodowego wchodzących w skład biur projektów transportu drogowego i lotniczego), jako jednostkę wiodącą w dziedzinie prowadzenia studiów, typizacji i projektowania obiektów zaplecza technicznego motoryzacji w kraju.
§  4. 4
(skreślony).
§  5.
Minister Komunikacji opracuje i przedstawi Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 30 listopada 1969 r. projekty aktów prawnych, niezbędnych do uzgodnienia obowiązujących przepisów z ustalonym w tym zarządzeniu zakresem działania Ministra z tytułu koordynacji międzyresortowej.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 2 zarządzenia nr 79 z dnia 27 września 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących obrotu samochodami osobowymi oraz zaplecza technicznego motoryzacji (M.P.74.33.196) z dniem 1 października 1974 r.
2 § 2 pkt 9 zmieniony przez § 2 zarządzenia nr 79 z dnia 27 września 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących obrotu samochodami osobowymi oraz zaplecza technicznego motoryzacji (M.P.74.33.196) z dniem 1 października 1974 r.
3 § 3 pkt 1 zmieniony przez § 2 zarządzenia nr 79 z dnia 27 września 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących obrotu samochodami osobowymi oraz zaplecza technicznego motoryzacji (M.P.74.33.196) z dniem 1 października 1974 r.
4 § 4 skreślony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 15 z dnia 9 lutego 1972 r. w sprawie usprawnienia działania niektórych naczelnych organów administracji z tytułu koordynacji międzyresortowej (M.P.72.13.93) z dniem 1 marca 1972 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024