Zakres działania Ministra Przemysłu Lekkiego z tytułu koordynacji międzyresortowej.

ZARZĄDZENIE Nr 77
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 sierpnia 1969 r.
o zakresie działania Ministra Przemysłu Lekkiego z tytułu koordynacji międzyresortowej.

Na podstawie § 1 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
1.
Minister Przemysłu Lekkiego sprawuje koordynację międzyresortową w odniesieniu do następujących gałęzi gospodarki narodowej:
1)
przemysłu włókienniczego (w tym dziewiarsko-pończoszniczego),
2)
przemysłu odzieżowego,
3)
przemysłu skórzanego.
2.
Minister Przemysłu Lekkiego sprawuje koordynację międzyresortową w zakresie gospodarowania:
1)
włókienniczymi surowcami wtórnymi (z włókien naturalnych, chemicznych i syntetycznych) w postaci odpadów produkcyjnych i poużytkowych,
2)
skórzanymi surowcami wtórnymi w postaci produktów ubocznych garbarń (z wyjątkiem szczeciny pogarbarskiej), odpadów skór garbarskich i zużytych wyrobów ze skóry (z wyjątkiem obuwia).
§  2.
1.
W ramach koordynacji międzyresortowej oprócz funkcji wymienionych w § 4 uchwały nr 144 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) Minister Przemysłu Lekkiego wydaje wiążące wytyczne dla wszystkich jednostek organizacyjnych w zakresie:
1)
normalizacji i standaryzacji wyrobów,
2)
założeń do programów rekonstrukcji organizacyjno-technicznej branż,
3)
kierunków i zasad usprawnienia gospodarki materiałowej o znaczeniu międzybranżowym,
4)
rozwoju i usprawnienia działalności branż,
5)
podziału produkcji, zakresu rekonstrukcji i inwestycji oraz współpracy gospodarczej i kooperacji przemysłowej,
6)
ujednoliconych dla branż (gałęzi) zasad wstępnej kalkulacji kosztów oraz zasad ustalania cen fabrycznych i cen zbytu,
7)
norm i normatywów zużycia materiałowego surowców, półfabrykatów, chemikaliów i innych materiałów pomocniczych,
8)
zasad ustalania zdolności produkcyjnych,
9)
zasad tworzenia mierników opartych o pracochłonność,
10)
podnoszenia poziomu wzornictwa.
2.
Minister Przemysłu Lekkiego wydaje opinie i zgłasza wnioski co do opracowywanych przez poszczególne resorty planów, a przede wszystkim w zakresie:
1)
prawidłowości zagospodarowania i wykorzystania mocy produkcyjnych,
2)
wielkości produkcji pod kątem zaspokojenia przez przemysł potrzeb rynku i eksportu,
3)
perspektywicznych programów inwestycji oraz pięcioletnich i dwuletnich planów inwestycyjnych ze szczególnym uwzględnieniem planu importu maszyn i urządzeń,
4)
kierunków specjalizacji i koncentracji.
3.
W celu opracowania w obowiązującym trybie projektów pięcioletnich planów rozwoju gałęzi określonych w § 1, Minister Przemysłu Lekkiego w oparciu o aktualne i przewidywane rozmiary spożycia wyrobów włókienniczych, odzieżowych i skórzanych wysuwa sugestie i propozycje co do kierunków i tempa rozwoju poszczególnych gałęzi oraz przedstawia je Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  3.
1.
Minister Przemysłu Lekkiego w ramach narodowego planu gospodarczego ustala bilanse i plany rozdziału surowców, półfabrykatów dla gałęzi przemysłu określonych w § 1.
2.
Plany rozdziału, o których mowa w ust. 1, są podstawą do ustalania wielkości bieżących planów produkcji w poszczególnych resortach.
3.
Upoważnia się Ministra Przemysłu Lekkiego do dokonywania zmian w planach rozdziału bilansowanych surowców i półfabrykatów, będących w gestii Ministra Przemysłu Lekkiego, w oparciu o stan zapasów odbiorców, zwłaszcza na koniec roku poprzedzającego rok planowy, oraz zachodzące zmiany struktury zamówień wyrobów finalnych.
§  4.
Minister Przemysłu Lekkiego w ramach narodowego planu gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego dysponuje całością środków dewizowych na import surowców, półfabrykatów, chemikaliów oraz innych artykułów przeznaczonych dla celów zaopatrzenia gałęzi gospodarki narodowej, koordynowanych przez Ministra Przemysłu Lekkiego.
§  5.
Minister Przemysłu Lekkiego otrzymywać będzie odpowiednią dokumentację planistyczną i obowiązującą sprawozdawczość w zakresie niezbędnym do należytego wykonywania koordynacji.
§  6.
W celu elastycznego dostosowania produkcji do potrzeb rynku wewnętrznego i eksportu przyznaje się Ministrowi Przemysłu Lekkiego prawo do wprowadzenia zmian (in plus i in minus) wskaźników dyrektywnych, określonych dla resortu przemysłu lekkiego narodowym planem gospodarczym, w granicach 1% (w zadaniach i środkach) pod warunkiem:
1)
utrzymania relacji ekonomicznych planu,
2)
zapewnienia wykonania planowanej akumulacji.
§  7. 2
(skreślony).
§  8.
Minister Przemysłu Lekkiego opracuje i przedstawi Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 30 września 1969 r. projekty aktów prawnych niezbędnych do uzgodnienia obowiązujących przepisów z ustalonym w tym zarządzeniu zakresem działania Ministra z tytułu koordynacji międzyresortowej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 61 z dnia 15 września 1975 r. w sprawie koordynacji międzyresortowa w zakresie gospodarowania niemetalicznymi surowcami wtórnymi (M.P.75.29.178) z dniem 23 września 1975 r.
2 § 7 skreślony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 15 z dnia 9 lutego 1972 r. w sprawie usprawnienia działania niektórych naczelnych organów administracji z tytułu koordynacji międzyresortowej (M.P.72.13.93) z dniem 1 marca 1972 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024