Organizacja skupu owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 1 marca 1968 r.
w sprawie organizacji skupu owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych.

Na podstawie art. 3 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 zarządzenia nr 28 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 lutego 1968 r. w sprawie przekazania Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu uprawnień do wydawania przepisów o skupie i obrocie hurtowym owocami, warzywami i ziemniakami wczesnymi (Monitor Polski Nr 10, poz. 60) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy skupu dokonywanego przez uspołecznione przedsiębiorstwa (spółdzielnie) handlowe (skupu) oraz przetwórcze, zwane dalej "przedsiębiorstwami", wszystkich gatunków owoców i warzyw z produkcji krajowej w stanie nie przetworzonym, kwaszonek warzywnych, orzechów włoskich i laskowych, suszu owocowego i warzywnego oraz ziemniaków wczesnych, zwanych dalej "towarami".
2.
Zarządzenie nie dotyczy skupu płodów leśnych.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa handlowe (skupu) mogą prowadzić skup w rejonie określonym w zarządzeniu o powołaniu przedsiębiorstwa (statucie spółdzielni), w szczególności na terenie przydzielonych baz produkcyjnych, oraz na targowiskach na obszarze województwa i miasta wyłączonego z województwa, w którym przedsiębiorstwo ma siedzibę.
2.
Przedsiębiorstwa przetwórcze oraz chłodnie składowe mogą prowadzić skup na terenach wyznaczonych im baz surowcowych (rejonów kontraktacji) gatunków owoców i warzyw, stanowiących dla nich surowiec do produkcji (składowania); pozostałe gatunki owoców, warzyw, a także ziemniaki wczesne na terenie tych baz skupują jednostki wymienione w ust. 1.
3.
Dokonywanie skupu poza terenami wymienionymi w ust. 1 i 2 wymaga zezwolenia właściwego dla miejsca skupu organu do spraw skupu prezydium powiatowej rady narodowej. Organ do spraw skupu prezydium powiatowej rady narodowej wydaje zezwolenie w formie decyzji.
4.
Przedsiębiorstwa dokonujące skupu na tym samym terenie obowiązane są ze sobą współpracować, a w szczególności uzgadniać poziom cen, stosownie do przepisów o ustalaniu i uzgadnianiu cen skupu.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa skupują towary o jakości odpowiadającej obowiązującym normom jakościowym. Przedsiębiorstwa są obowiązane do odbioru towaru w ramach umów kontraktacji. Skup towarów nie objętych umowami kontraktacyjnymi oraz poza wyborem (tj. o jakości niższej od ustalonej normami) może być dokonywany jedynie w wypadkach, gdy przedsiębiorstwo skupujące towar zapewniło sobie uprzednio jego zbyt lub zagospodarowanie w inny sposób.
2.
Przedsiębiorstwa obowiązane są zapewnić kontrolę jakościową skupowanych towarów; pracownicy przedsiębiorstw dokonujący bezpośrednio skupu powinni posiadać kwalifikacje towaroznawców w zakresie skupowanych towarów.
3.
Przedsiębiorstwa prowadzące punkty skupu stałe i sezonowe obowiązane są informować producentów o:
1)
wymaganiach jakościowych obowiązujących w skupie,
2)
cenach skupu poszczególnych wyborów, przez uwidacznianie takich cen na tablicach w punktach skupu.
§  4.
1.
Skup może być dokonywany tylko bezpośrednio od producentów.
2.
Skup może być dokonywany:
1)
na terenach wymienionych w § 2 ust. 1 i 2 - w stałych albo sezonowych punktach skupu lub magazynach, zgłoszonych organowi do spraw skupu prezydium powiatowej rady narodowej zgodnie z przepisem § 5,
2)
na terenach wymienionych w § 2 ust. 3 - w stałych lub sezonowych punktach skupu, na których uruchomienie właściwy organ do spraw skupu prezydium powiatowej rady narodowej udzielił zezwolenia,
3)
na terenach wymienionych w § 2 ust. 1 - ponadto we własnych punktach sprzedaży detalicznej lub na targowiskach.
3.
Stałe i sezonowe punkty skupu mogą na terenie swego działania dokonywać skupu poza siedzibą (np. na stacjach kolejowych lub w gospodarstwach producentów).
4.
Osoby, które w imieniu przedsiębiorstwa dokonują skupu na targowiskach, powinny być zaopatrzone w zaświadczenie stwierdzające, że są upoważnione do dokonywania skupu.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwa prowadzące skup na terenach wymienionych w § 2 ust. 1 i 2 obowiązane są, w terminie do dnia 1 marca, zgłosić organowi do spraw skupu prezydium powiatowej rady narodowej wykazy punktów skupu stałych i sezonowych, które będą prowadzić skup na danym terenie w roku bieżącym i pierwszym kwartale roku następnego. Wykaz powinien zawierać:
1)
oznaczenie jednostki prowadzącej punkt skupu,
2)
adres i rejon działania punktu skupu,
3)
przedmiot skupu,
4)
okres działania punktu skupu,
5)
stan sieci punktów skupu w roku ubiegłym.
2.
Wnioski o uruchomienie stałego lub sezonowego punktu skupu na terenach wymienionych w § 2 ust. 3 przedsiębiorstwa mogą składać w terminie do dnia 15 marca.
§  6.
Przedsiębiorstwa skupu obowiązane są prowadzić dokumentację skupu zawierającą co najmniej następujące dane:
1)
imię i nazwisko oraz adres producenta,
2)
nazwę, wybór, ilość, cenę jednostkową i wartość skupionego towaru.
§  7.
Uprawnienia do zakupywania od producentów towarów wymienionych w § 1 przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej określają przepisy o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
§  8.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o organach do spraw skupu prezydiów powiatowych rad narodowych, rozumie się przez to również organy do spraw skupu prezydiów miejskich rad narodowych w miastach stanowiących powiaty oraz dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024