Odbywanie praktyki na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych.

ZARZĄDZENIE Nr 129
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 6 grudnia 1963 r.
w sprawie odbywania praktyki na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych.

Na podstawie § 7 uchwały nr 389 Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1963 r. w sprawie odbywania praktyki na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych (Monitor Polski Nr 93, poz. 432) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przyjęcie na stanowisko praktykanta następuje na podstawie zawartej na piśmie umowy o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem trybu przewidzianego dla obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych.
2.
Umowa o pracę powinna określać:
1)
czas trwania praktyki,
2)
zakres praktyki,
3)
prawa i obowiązki praktykanta,
4)
wysokość wynagrodzenia.
§  2.
1.
Praktykant odbywa praktykę na podstawie programu szkolenia.
2.
Projekt programu szkolenia dla praktykantów w prezydiach rad narodowych stopnia wojewódzkiego i powiatowego opracowują:
1)
w zakresie spraw resortowych wydziału - kierownik właściwego wydziału (równorzędnej jednostki organizacyjnej) prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego na podstawie wytycznych właściwego ministra;
2)
w zakresie wspólnym dla wszystkich wydziałów (w sprawach ogólno-administracyjnych i zagadnień ustrojowych) - kierownik wydziału organizacyjno-prawnego prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego.
3.
Opracowane projekty (ust. 2) w postaci jednolitego programu szkolenia praktykanta kierownik wydziału organizacyjno-prawnego przedkłada przewodniczącemu prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego do zatwierdzenia.
4.
Projekt programu szkolenia dla praktykantów w prezydiach rad narodowych nie wymienionych w ust. 2 opracowuje kierownik wydziału organizacyjno-prawnego prezydium rady narodowej stopnia powiatowego na podstawie wytycznych kierownika wydziału organizacyjno-prawnego prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego i przedkłada przewodniczącemu prezydium rady narodowej stopnia powiatowego do zatwierdzenia.
§  3.
Przebiegiem pracy praktykanta powinien kierować:
1)
w prezydiach rad narodowych stopnia wojewódzkiego i powiatowego - kierownik wydziału (równorzędnej jednostki organizacyjnej), w którym praktykant ma być zatrudniony po odbyciu praktyki;
2)
w prezydiach miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, dzielnicowych rad narodowych w miastach nie wyłączonych z województw oraz rad narodowych osiedli - wyznaczony przez przewodniczącego prezydium pracownik o odpowiednich kwalifikacjach;
3)
w prezydiach gromadzkich rad narodowych oraz miejskich rad narodowych i rad narodowych osiedli, w których utworzono biura - sekretarz gromadzki, miejski, osiedla.
§  4.
Do okresu praktyki zalicza się odbyty wstępny staż pracy wprowadzony uchwałą nr 195 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r. o wstępnym stażu pracy absolwentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr 47, poz. 272) oraz uchwałą nr 196 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r. o wstępnym stażu pracy absolwentów zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących (Monitor Polski Nr 47, poz. 273) pod warunkiem zdania egzaminu kwalifikacyjnego, o którym mowa w § 5 ust. 2 uchwały nr 389 Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1963 r. w sprawie odbywania praktyki na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych (Monitor Polski Nr 93, poz. 432).
§  5.
Od obowiązku odbycia praktyki i złożenia egzaminu zwolnieni są:
1)
pracownicy, którzy przed przyjęciem do pracy w prezydium rady narodowej byli zatrudnieni w urzędach i instytucjach państwowych na takim samym lub pokrewnym stanowisku co najmniej przez okres, jaki jest wymagany w zakresie ilości lat praktyki zawodowej dla stanowisk, na których mają być zatrudnieni,
2)
pracownicy podejmujący zatrudnienie na stanowiskach nie wymagających kwalifikacji w zakresie ilości lat praktyki zawodowej,
3)
pracownicy obsługowi.
§  6.
1.
W przypadkach uzasadnionych szczególnymi kwalifikacjami kandydatów na stanowiska pracownicze w prezydiach rad narodowych przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) mogą skrócić tym kandydatom czas trwania praktyki lub zwolnić ich od obowiązku odbywania praktyki, jak również od obowiązku złożenia egzaminu.
2.
Przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych mogą swoje uprawnienia wynikające z ust. 1 w odniesieniu do kandydatów na stanowiska pracownicze w prezydiach rad narodowych stopnia gromadzkiego przekazać przewodniczącym prezydiów rad narodowych stopnia powiatowego.
§  7.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) wydadzą w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia wytyczne, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024