Przekazywanie przez jednostki państwowe i organizacje spółdzielcze środków finansowych, przeznaczonych na pomoc w budowie urządzeń do zbiorowego zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromad, realizowanej przez zrzeszenia ludności.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 września 1962 r.
w sprawie przekazywania przez jednostki państwowe i organizacje spółdzielcze środków finansowych, przeznaczonych na pomoc w budowie urządzeń do zbiorowego zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromad, realizowanej przez zrzeszenia ludności.

Na podstawie art. 4 ust. 5 i art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o zaopatrywaniu ludności w wodę (Dz. U. Nr 11, poz. 72) oraz § 15 ust. 6 uchwały nr 83 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1962 r. w sprawie urządzeń do zbiorowego zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromad (Monitor Polski Nr 27, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozumieniu niniejszego zarządzenia:
1)
"uchwała" bez bliższego określenia - oznacza uchwałę nr 83 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1962 r. w sprawie urządzeń do zbiorowego zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromad (Monitor Polski Nr 27, poz. 113),
2)
"zrzeszenie" - oznacza zrzeszenie powołane do budowy, rozbudowy, odbudowy i eksploatacji urządzeń (np. spółkę wodną, kółko rolnicze - § 1 pkt 3 uchwały),
3)
"urządzenie" bez bliższego określenia - oznacza urządzenie do zbiorowego zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromad,
4)
"budowa" bez bliższego określenia - oznacza zarówno budowę, jak i rozbudowę oraz odbudowę urządzeń.
§  2.
1.
Środki finansowe zrzeszeń przeznaczone na budowę urządzeń, stosownie do zatwierdzonych przez prezydia powiatowych rad narodowych planów pokrycia finansowego budowy urządzeń (§ 14 uchwały) - podlegają przekazaniu na rachunki środków na finansowanie budowy tych urządzeń, otwarte przez zrzeszenia we właściwych dla miejsca realizacji budowy placówkach terenowych Banku Rolnego.
2.
Na rachunkach, o których mowa w ust. 1, powinny być gromadzone wszystkie środki finansowe zrzeszeń zarówno własne, jak i pochodzące z udziałów w kosztach budowy urządzeń, dotacji i subwencji instytucji państwowych i spółdzielczych i z innych źródeł przeznaczonych na budowę urządzeń.
3.
Instytucje bankowe prowadzące rachunki państwowych jednostek organizacyjnych, jednostek gospodarki uspołecznionej i innych, które zgodnie z uchwałą uczestniczą w finansowaniu budowy urządzeń, będą przekazywać na zlecenie tych jednostek środki finansowe przeznaczone na budowę urządzeń do właściwych placówek terenowych Banku Rolnego na rachunki zrzeszeń realizujących budowę.
§  3.
Środki finansowe pochodzące ze źródeł określonych w § 8 ust. 2 pkt 2 i 3 uchwały oraz z dotacji celowych przewidzianych na budowę urządzeń (§ 8 ust. 2 pkt 6 uchwały) mogą być przekazane na rachunek zrzeszeń wyłącznie w przypadkach, gdy zrzeszenie posiada osobowość prawną.
§  4.
1.
Ustalanie w budżetach gromadzkich rad narodowych dotacji z funduszu gromadzkiego oraz ze środków uzyskanych z wpływów z mienia gromadzkiego następuje na wniosek zrzeszenia.
2.
W ramach ustalonych w budżetach powiatowych rad narodowych dotacji celowych na budowę urządzeń oraz dotacji ze środków przeznaczonych na popieranie czynów społecznych organy gospodarki komunalnej prezydiów powiatowych rad narodowych określają w porozumieniu z prezydiami gromadzkich rad narodowych wysokość tych dotacji dla zrzeszeń, z zachowaniem przepisów §§ 11 i 12 uchwały.
3.
Przekazanie na rachunek zrzeszenia środków pochodzących z dotacji, o których mowa w ust. 1 i 2, oraz środków pochodzących z udziałów jednostek budżetowych uczestniczących w kosztach budowy urządzeń następuje w trybie określonym w rozdziale 8 przepisów o rachunkowości budżetowej, stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 2 stycznia 1961 r. (Monitor Polski Nr 17, poz. 87), ze wskazaniem przeznaczenia dotacji i rygorów w przypadku jej niewłaściwego bądź nieterminowego wykorzystania.
§  5.
1.
Przekazanie na rachunek zrzeszenia środków pochodzących z udzielonych na podstawie obowiązujących przepisów subwencji jednostek spółdzielczości zaopatrzenia i zbytu, mleczarskiej, ogrodniczej i innej lub innych jednostek gospodarczych i społecznych następuje w wysokości, w terminach i na cele uzgodnione pomiędzy zrzeszeniem i organizacją udzielającą subwencji, przy równoczesnym określeniu rygorów w razie nieprawidłowego czy nieterminowego wykorzystania środków z subwencji.
2.
Przyznanie dotacji Państwowego Zakładu Ubezpieczeń następuje z zachowaniem przepisów § 13 uchwały, za pośrednictwem właściwych prezydiów rad narodowych ze środków Państwowego Zakładu Ubezpieczeń gromadzonych na odrębnych rachunkach bankowych, w trybie określonym ustawą z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 72, poz. 357) i przepisami wykonawczymi do tej ustawy.
§  6.
1.
Pozostałość środków na rachunku, o którym mowa w § 2, nie wykorzystana w danym roku przechodzi na rok następny.
2.
W przypadku niepodjęcia przez zrzeszenia budowy w terminie lub jej przerwania albo nieprawidłowego wykorzystywania środków pochodzących z dotacji lub subwencji, bank wstrzyma finansowanie budowy i zablokuje na wniosek organu gospodarki komunalnej prezydium właściwej rady narodowej odpowiednią kwotę z całości środków zgromadzonych na rachunku zrzeszenia.
§  7.
Szczegółowe przepisy w zakresie trybu finansowania i kontroli wykorzystywania środków finansowych przeznaczonych na budowę urządzeń wyda Naczelny Dyrektor Banku Rolnego.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.73.338

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazywanie przez jednostki państwowe i organizacje spółdzielcze środków finansowych, przeznaczonych na pomoc w budowie urządzeń do zbiorowego zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromad, realizowanej przez zrzeszenia ludności.
Data aktu: 28/09/1962
Data ogłoszenia: 11/10/1962
Data wejścia w życie: 11/10/1962