Ulgi inwestycyjne w podatku gruntowym dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 kwietnia 1962 r.
w sprawie ulg inwestycyjnych w podatku gruntowym dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1955 r. Nr 23, poz. 143, z 1956 r. Nr 55, poz. 251 i z 1957 r. Nr 32, poz. 140), art. 3 i art. 35 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61 i z 1960 r. Nr 51, poz. 300) oraz § 18 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 maja 1956 r. w sprawie określenia zasad i trybu oraz organów właściwych do wydawania decyzji o umarzaniu oraz o udzielaniu ulg w spłacaniu należności przysługujących jednostkom budżetowym oraz państwowym instytucjom, przedsiębiorstwom i bankom (Dz. U. Nr 17, poz. 93) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, które z dochodów roku poprzedzającego rok podatkowy przeznaczą na fundusz zasobowy w środkach finansowych i rzeczowych więcej niż 10% dochodu ogólnego za tenże rok, przyznaje się w roku podatkowym ulgę inwestycyjną w podatku gruntowym na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
Z ulgi inwestycyjnej w podatku gruntowym mogą korzystać te spółdzielnie produkcyjne, które – oprócz wymagania przewidzianego w § 1 – dokonują należnych odpisów amortyzacyjnych, prowadzą działalność zgodnie z zasadami statutowymi oraz prowadzą prawidłową gospodarkę finansową i rachunkowość.
§  3.
1.
Ulgę w podatku gruntowym przyznaje się w kwocie odpowiadającej wartości środków przeznaczonych na fundusz zasobowy, stanowiącej nadwyżkę ponad 10% dochodu ogólnego (§ 1), z tym że wysokość ulgi nie może przekraczać 30% kwoty wymiaru podatku gruntowego za dany rok podatkowy.
2.
Ulgę stosuje się przy poborze III raty podatku gruntowego w postaci odpisania kwoty ulgi w rachunkowości podatkowej.
§  4.
1.
W celu korzystania z ulgi spółdzielnia produkcyjna obowiązana jest złożyć odpowiedni wniosek do właściwego wydziału finansowego prezydium powiatowej rady narodowej najpóźniej w terminie do dnia 15 września roku podatkowego.
2.
Do wniosku spółdzielnia produkcyjna powinna załączyć wyciąg z materiałów bilansowych z roku poprzedzającego rok podatkowy stwierdzający:
1)
ogólną wartość środków finansowych i rzeczowych, przeznaczonych na fundusz zasobowy, a w tym:
a)
wysokość środków pieniężnych, odprowadzanych do Banku Rolnego na fundusz zasobowy,
b)
wysokość nakładów pieniężnych na inwestycje, dokonanych ze środków nie odprowadzanych do banku Rolnego (nakłady na poczet odpisów na fundusz zasobowy),
c)
wartość nakładów w naturze (własna robocizna, transport, materiały miejscowe), zakumulowanych w budowlach i innych środkach trwałych,
d)
wartość nakładów na przyrost zwierząt hodowlanych przeznaczonych na powiększenie stada podstawowego,
2)
wysokość dochodu ogólnego,
3)
wartość środków przeznaczonych na fundusz zasobowy, stanowiącą nadwyżkę ponad 10% dochodu ogólnego.
3.
Do wniosku (ust. 1) spółdzielnia produkcyjna powinna nadto załączyć:
1)
zaświadczenie powiatowego lub wojewódzkiego związku spółdzielni produkcyjnych stwierdzające, że spółdzielnia przestrzega postanowień statutu oraz prowadzi prawidłową gospodarkę finansową i rachunkowość,
2)
zaświadczenie właściwej powiatowej placówki Banku Rolnego stwierdzające:
a)
że spółdzielnia odprowadziła do Banku należne odpisy amortyzacyjne,
b)
wysokość przypadających do odprowadzenia i odprowadzonych do Banku środków pieniężnych z tytułu odpisu dochodu ogólnego na fundusz zasobowy oraz
c)
że przytoczone przez spółdzielnię we wniosku dane (ust. 2) zgodne są z jej rachunkowością i bilansem.
§  5.
Za rok podatkowy 1962 ulga inwestycyjna może być udzielona także wtedy, gdy spółdzielnia produkcyjna przy podziale dochodu ogólnego za 1961 r. nie przeznaczyła ponad 10% tego dochodu na fundusz zasobowy, ale uczyniła to przy podziale dochodu za 1962 r.
§  6.
Jeżeli spółdzielnia produkcyjna przy podziale dochodu za rok 1961 lub 1962 przeznaczy na fundusz zasobowy środki finansowe i rzeczowe w wysokości przekraczającej 20% dochodu ogólnego, wówczas ulga inwestycyjna za rok podatkowy 1962 może być przyznana do wysokości 50% wymiaru podatku za ten rok.
§  7.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 6 maja 1960 r. w sprawie ulg w podatku gruntowym oraz w spłacaniu należności Państwowego Funduszu Ziemi z tytułu inwestycji dokonywanych w gospodarstwach rolnych, położonych na niektórych obszarach kraju (Monitor Polski z 1960 r. Nr 44, poz. 212 i z 1961 r. Nr 66, poz. 284), wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 3 ust. 7 liczbę "30.000" zastępuje się liczbą "50.000",
2)
w § 7:
a)
ust. 1 wyrazy "Rolniczym spółdzielniom produkcyjnym" zastępuje się wyrazami "Kółkom rolniczym oraz ośrodkom rolnym tych kółek", a wyrazy "z gospodarstwem spółdzielczym" – wyrazami "z gospodarstwem kółka rolniczego lub ośrodka rolnego kółka",
b)
ust. 2 wyrazy "przez spółdzielnię" zastępuje się wyrazami "przez kółko rolnicze lub ośrodek rolny tego kółka", a wyraz "spółdzielni" zastępuje się wyrazami "kółka rolniczego lub ośrodka rolnego tego kółka",
c)
ust. 3 wyrazy "członków spółdzielni" zastępuje się wyrazami "członków kółka rolniczego",
d)
ust. 4 wyrazy "rolnicza spółdzielnia produkcyjna" zastępuje się wyrazami "kółko rolnicze lub ośrodek rolny kółka",
e)
ust. 6 wyrazy "z gospodarstwem spółdzielczym" zastępuje się wyrazami "z gospodarstwem kółka rolniczego lub ośrodka rolnego kółka",
f)
ust. 9 wyraz "spółdzielni" zastępuje się wyrazami "kółku rolniczemu lub ośrodkowi rolnemu kółka",
g)
ust. 10 wyrazy "spółdzielnia produkcyjna" zastępuje się wyrazami "kółko rolnicze lub ośrodek rolny kółka",
h)
ust. 11 wyrazy "spółdzielni" zastępuje się odpowiednio wyrazami "kółku rolniczemu lub ośrodkowi rolnemu kółka" oraz – "kółek rolniczych lub ośrodków rolnych kółek",
i)
ust. 12 wyrazy "do spółdzielni produkcyjnych" zastępuje się wyrazami "do kółek rolniczych i ich ośrodków rolnych", zaś wyrazy "spółdzielnia" i "spółdzielnię" zastępuje się wyrazami "kółko rolnicze lub ośrodek rolny kółka",
j)
po ust. 5 dodaje się nowy ust. 6 w brzmieniu:

"6. Przy podejmowaniu inwestycji ze środków Funduszu Rozwoju Rolnictwa do sumy własnych nakładów inwestycyjnych, o których mowa w ust. 2, 3 i 5, nie wlicza się środków wniesionych przez kółka rolnicze i ośrodki rolne na ten fundusz.",

k)
dotychczasowe ust. 6–12 otrzymują kolejną numerację 7–13.
§  8.
Ulgi w podatku gruntowym udzielone rolniczym spółdzielniom produkcyjnym na podstawie § 7 zarządzenia Ministra Finansów wymienionego w § 7 zachowują moc do czasu ich wygaśnięcia w granicach ustalonych prawomocnymi decyzjami organów finansowych.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się poczynając od roku podatkowego 1962.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024