Przeszacowanie na dzień 1 stycznia 1962 r. zapasów niektórych artykułów zaopatrzeniowych, przeliczenie normatywów środków obrotowych i pasywów stałych oraz ustalenie nadwyżek lub niedoborów własnych środków obrotowych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 marca 1962 r.
w sprawie przeszacowania na dzień 1 stycznia 1962 r. zapasów niektórych artykułów zaopatrzeniowych, przeliczenia normatywów środków obrotowych i pasywów stałych oraz ustalenia nadwyżek lub niedoborów własnych środków obrotowych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia dotyczą przedsiębiorstw państwowych i spółdzielczych.
§  2.
Przedsiębiorstwa określone w § 1 dokonują przeszacowania zapasów artykułów zaopatrzeniowych, których ceny uległy zmianie od dnia 1 stycznia 1962 r. zgodnie z pismem okólnym nr 4/61 Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen z dnia 15 czerwca 1961 r. w sprawie zmian cen niektórych artykułów zaopatrzeniowych od dnia 1 stycznia 1962 r. oraz z zarządzeniami Państwowej Komisji Cen wymienionymi w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§  3.
1.
Obowiązek przeszacowania dotyczy następujących grup zapasów:
1)
materiałów, paliwa, części zapasowych maszyn i urządzeń, opakowań i przedmiotów nietrwałych na składzie, zwanych dalej "materiałami",
2)
produkcji w toku, w części dotyczącej wsadu materiałowego,
3)
półfabrykatów i wyrobów gotowych, jeżeli do ich wytworzenia zostały zużyte materiały objęte zmianą cen,
4)
materiałów inwestycyjnych, zwanych dalej "materiałami",
5)
towarów w przedsiębiorstwach handlowych według stanu tych zapasów na dzień 31 grudnia 1961 r., wynikającego z ksiąg rachunkowych 1961 r.
2.
Wyniki przeszacowania zapasów (§§ 5–12) należy wprowadzić do ksiąg rachunkowych pod datą 1 stycznia 1962 r.
3.
Obowiązkowi przeszacowania nie podlegają przedmioty nietrwałe w użytkowaniu, koszty przyszłych okresów, koszty zakupu materiałów i towarów, maszyny i urządzenia zakupione ze środków na inwestycje, materiały w przedsiębiorstwach handlowych oraz inwestycje i remonty kapitalne rozpoczęte.
§  4.
1.
W celu przeszacowania zapasów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1 i 4 przedsiębiorstwa dokonają ustalenia wartości zapasów materiałów objętych zmianą cen:
1)
według cen zakupu obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1962 r., po których materiały zostały nabyte, oraz
2)
według cen zakupu obowiązujących od dnia 1 stycznia 1962 r.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwa prowadzą ewidencję zapasów materiałów według cen innych niż ceny zakupu, wówczas w celu ustalenia wartości tych zapasów według cen zakupu obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1962 r. należy łączną wartość tych zapasów w cenach ewidencyjnych powiększyć lub pomniejszyć o przypadające na zapasy różnice (odchylenia) pomiędzy ceną ewidencyjną a ich ceną zakupu.
§  5.
Wynikiem przeszacowania zapasów materiałów jest różnica pomiędzy wartością zapasów obliczoną według cen określonych w § 4 ust. 1 pkt 2 a wartością tychże zapasów obliczoną, według cen określonych w § 4 ust. 1 pkt 1 z zachowaniem przepisu § 4 ust. 2.
§  6.
1.
Przeszacowania zapasów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 2 i 3 dokonają przedsiębiorstwa według branżowych zasad ustalonych przez właściwe ministerstwa (urzędy centralne).
2.
Wynikiem przeszacowania tych zapasów jest różnica pomiędzy wartością zapasów po przeszacowaniu a ich wartością przed przeszacowaniem.
§  7.
1.
Objęte zmianą cen dostawy materiałowe zafakturowane przez dostawców według cen obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1962 r., a znajdujące się w drodze w dnia 1 stycznia 1962 r., podlegają przeszacowaniu przez odbiorcę pod datą otrzymania dostawy. Podstawę przeszacowania tych dostaw stanowią dowody ich przyjęcia. W dowodach tych należy podać:
1)
wartość przyjętych materiałów według cen zakupu podanych w fakturze dostawcy,
2)
wartość przyjętych materiałów według cen zakupu obowiązujących od dnia 1 stycznia 1962 r.,
3)
wyniki przeszacowania.
2.
Dostawy materiałów nie przyjęte przez odbiorcę i zwrócone dostawcy przeszacowuje dostawca zgodnie z zasadami podanymi w ust. 1 pod datą przyjęcia ich do magazynu.
3.
Zapasy materiałów, które znajdowały się w dniu 31 grudnia 1961 r. w posiadaniu odbiorcy i zostały przez niego przyjęte, a których dostawca nie zafakturował (dostawy nie zafakturowane), przeszacowuje odbiorca; w przypadkach takich dostawca wystawia fakturę po cenach obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1962 r.
§  8.
1.
Wyniki przeszacowania zapasów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1 przedsiębiorstwa państwowe księgują na dobro lub w ciężar konta "Fundusz statutowy", przedsiębiorstwa spółdzielcze zaś na dobro lub w ciężar konta "Fundusz zasobowy", a nadto:
1)
w ciężar lub na dobro kont przeznaczonych do ewidencji odchyleń od ceny ewidencyjnej materiałów – w razie gdy materiały ewidencjonuje się według cen innych niż ceny zakupu,
2)
w ciężar lub na dobro kont przeznaczonych do ewidencji materiałów – w razie gdy materiały ewidencjonuje się według cen zakupu.
2.
W związku ze zmianami cen należy skorygować dotychczasowe ceny ewidencyjne materiałów. Różnice wynikające ze zmiany cen ewidencyjnych materiałów podlegają księgowaniu odpowiednio na dobro lub w ciężar właściwego konta materiałów oraz w ciężar lub na dobro konta przeznaczonego do ewidencji odchyleń od ceny ewidencyjnej materiałów.
3.
Wyniki przeszacowania zapasów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 2 i 3 przedsiębiorstwa państwowe księgują na dobro lub w ciężar konta "Fundusz statutowy", przedsiębiorstwa spółdzielcze zaś na dobro lub w ciężar konta "Fundusz zasobowy", a ponadto w ciężar lub na dobro kont przeznaczonych do ewidencji produkcji w toku, półfabrykatów i wyrobów gotowych.
§  9.
Wyniki przeszacowania zapasów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 4 przedsiębiorstwa księgują na dobro lub w ciężar właściwych kont finansowania inwestycji (kont funduszów na inwestycje) oraz w ciężar lub na dobro konta przeznaczonego do ewidencji materiałów na inwestycje.
§  10.
1.
W celu przeszacowania przez przedsiębiorstwa handlowe zapasów towarów, ewidencjonowanych według cen zakupu, przedsiębiorstwa dokonają ustalenia wartości zapasów towarów objętych zmianą cen:
1)
według cen zakupu obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1962 r., po których towary zostały nabyte, oraz
2)
według cen zakupu obowiązujących od dnia 1 stycznia 1962 r.
2.
Wynikiem przeszacowania zapasów towarów jest różnica pomiędzy wartością zapasów obliczoną według cen określonych w ust. 1 pkt 2 a wartością tychże zapasów obliczoną według cen określonych w ust. 1 pkt 1.
§  11.
1.
W przedsiębiorstwach handlowych, ewidencjonujących towary według cen innych niż ceny zakupu (np. według cen hurtowych lub detalicznych) i rejestrujących odchylenia pomiędzy cenami ewidencyjnymi a cenami zakupu towarów, wartość zapasów towarów objętych zmianą cen ustala się:
1)
według cen ewidencyjnych stosowanych przed dniem 1 stycznia 1962 r. oraz
2)
według cen ewidencyjnych stosowanych od dnia 1 stycznia 1962 r.
2.
Dla ustalenia wyników przeszacowania należy ponadto obliczyć:
1)
odchylenia pomiędzy cenami ewidencyjnymi a cenami zakupu tych towarów przed wprowadzeniem zmiany cen,
2)
odchylenia pomiędzy cenami ewidencyjnymi a cenami zakupu tych towarów po wprowadzeniu zmiany cen.
§  12.
Wynikiem przeszacowania w przypadku określonym w § 11 jest różnica pomiędzy wartością towarów obliczoną według cen ewidencyjnych, stosowanych od dnia 1 stycznia 1962 r., a wartością tych towarów obliczoną według cen ewidencyjnych, stosowanych przed dniem 1 stycznia 1962 r., skorygowana o różnicę pomiędzy odchyleniami określonymi w § 11 ust. 2 pkt 2 a odchyleniami określonymi w § 11 ust. 2 pkt 1.
§  13.
Przy wycenie, ustalaniu i księgowaniu wyników przeszacowania towarów w przedsiębiorstwach handlowych stosuje się odpowiednio przepisy § 7 i § 8.
§  14.
1.
Ministerstwa (urzędy centralne) mogą w uzasadnionych przypadkach zwolnić w porozumieniu z Ministerstwem Finansów z obowiązku przeszacowania niektóre przedsiębiorstwa lub też niektóre grupy zapasów, wymienione w § 3.
2.
Ministerstwa (urzędy centralne) mogą upoważnić przedsiębiorstwa do ustalenia w porozumieniu z oddziałami banków finansujących bardziej szczegółowego podziału zapasów materiałów w celu prawidłowego obliczenia wskaźnika przeliczenia normatywu zapasów materiałów, zwłaszcza zaś w tych przypadkach, kiedy normatyw zapasów materiałów nie obejmuje pewnych grup surowców.
§  15.
1.
Przedsiębiorstwa dokonają przeliczenia normatywu środków obrotowych i pasywów stałych według stanu na dzień 31 grudnia 1961 r. uzgodnionego z oddziałem banku finansującego w toku opiniowania planu techniczno-ekonomicznego na 1961 r.
2.
W razie nie uzgodnienia wysokości normatywu środków obrotowych przez przedsiębiorstwo z oddziałem banku finansującego, wysokość tego normatywu ustali centrala banku w porozumieniu z właściwym zjednoczeniem.
3.
W odniesieniu do przedsiębiorstw budowlano-montażowych należy przyjąć do przeliczenia normatyw średnioroczny wynikający z zatwierdzonego na 1961 r. planu techniczno-ekonomicznego.
§  16.
1.
Wartość normatywów poszczególnych grup zapasów przelicza się stosując wskaźniki wynikające z przeliczenia wartości zapasów danej grupy z uwzględnieniem przepisów § 3 ust. 3 i § 14 ust. 2.
2.
Wartość normatywu towarów w hurtowniach, biurach zbytu i składnicach przelicza się stosując wskaźnik wyrażający wzrost zapasów towarów z tytułu zmiany cen.
§  17.
Z pasywów stałych podlegają przeliczeniu jedynie nie przeterminowane zobowiązania fakturowe oraz zobowiązania z tytułu dostaw nie fakturowanych. Wartość tych zobowiązań przelicza się stosując ogólny przeciętny wskaźnik przeliczenia normatywu materiałów bądź towarów.
§  18.
Wynikiem przeliczenia wartości normatywów i pasywów stałych jest różnica między wartościami obliczonymi zgodnie z przepisami § 16 i § 17 a ich wartościami wynikającymi z wysokości normatywu środków obrotowych i pasywów stałych na dzień 31 grudnia 1961 r.
§  19.
1.
Wyniki przeszacowania zapasów (§§ 5, 6, 7, § 10 ust. 2 i § 12), powiększone (pomniejszone) o wynik przeliczenia wartości pasywów stałych (§ 17) i pomniejszone (powiększone) o wynik przeliczenia wartości normatywów (§ 16), stanowią nadwyżkę lub niedobór własnych środków obrotowych przedsiębiorstw na dzień 1 stycznia 1962 r. z tytułu zmiany cen niektórych artykułów zaopatrzeniowych.
2.
Przy obliczaniu nadwyżki lub niedoboru własnych środków obrotowych (ust. 1) w przedsiębiorstwach, w których wprowadzono częściowe pokrycie normatywu funduszami własnymi i pasywami stałymi, należy wynik przeliczenia wartości normatywu uwzględnić jedynie w takim procencie, w jakim normatyw podlega pokryciu funduszami własnymi i pasywami stałymi przedsiębiorstwa.
3.
Ustalenia wyników z tytułu przeszacowania zapasów i przeliczenia normatywów środków obrotowych oraz pasywów stałych na dzień 1 stycznia 1962 r. należy dokonać według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia;
§  20.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe rozliczające się z budżetem centralnym dokonają obliczenia nadwyżek i niedoborów, o których mowa w § 19, w terminie do dnia 15 kwietnia 1962 r. i przedstawią je swoim jednostkom nadrzędnym oraz właściwym oddziałom banków finansujących.
2.
Rozliczenie nadwyżek i niedoborów własnych środków obrotowych, o którym mowa w ust. 1, normuje zarządzenie Ministra Finansów z dnia 7 marca 1962 r. w sprawie jednorazowego rozliczenia według stanu na dzień 1 stycznia 1962 r. nadwyżek i niedoborów środków obrotowych w przedsiębiorstwach państwowych rozliczających się z budżetem centralnym (Monitor Polski Nr 24, poz. 102).
§  21.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe rozliczające się z budżetami terenowymi dokonają ustalenia nadwyżek i niedoborów, o których mowa w § 19, w terminie do dnia 15 kwietnia 1962 r. i prześlą je właściwym wydziałom finansowym oraz właściwym oddziałom banków finansujących.
2.
Zasady rozliczenia nadwyżek i niedoborów środków obrotowych, o których mowa w ust. 1, zostaną uregulowane odrębnymi przepisami.
§  22.
1.
Oddziały banków finansujących dokonają sprawdzenia prawidłowości przedstawionych przez przedsiębiorstwa zestawień wyników przeszacowania zapasów oraz przeliczenia normatywów środków obrotowych i pasywów stałych na dzień 1 stycznia 1962 r.
2.
Ewentualne zastrzeżenia oddziały zgłoszą w ciągu 5 dni od daty otrzymania od przedsiębiorstw zestawień, o których mowa w § 20 i § 21.
§  23.
Różnice powstałe w wyniku przeliczenia wartości zapasów w przedsiębiorstwach spółdzielczych zwiększają lub zmniejszają ich fundusze zasobowe, z wyjątkiem przedsiębiorstw handlowych, w których powstałe różnice z tytułu przeszacowania towarów podlegają rozliczeniu zgodnie z przepisami § 24.
§  24.
W zakresie rozliczenia nadwyżek i niedoborów środków obrotowych w przedsiębiorstwach handlowych z tytułu zmian cen, o których mowa w § 2, nie mają zastosowania przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 15 lutego 1962 r. w sprawie zasad i trybu rozliczania z budżetem centralnym przez państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwa handlowe wyników zmian cen (Monitor Polski Nr 16, poz. 71), z wyjątkiem przedsiębiorstw handlowych podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego, przedsiębiorstw handlowych rozliczających się z budżetami terenowymi oraz przedsiębiorstw handlowych spółdzielczych.
§  25.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ ZARZĄDZEŃ PAŃSTWOWEJ KOMISJI CEN W SPRAWIE ZMIAN CEN ARTYKUŁÓW ZAOPATRZENIOWYCH, KTÓRE WESZŁY W ŻYCIE Z DNIEM 1 STYCZNIA 1962 R.

1.
Zarządzenie nr 225/61 z dnia 15 czerwca 1961 r. w sprawie zmiany cen zbytu mączki makaronowej.
2.
Zarządzenie nr 268/120/61 z dnia 8 lipca 1961 r. w sprawie obniżenia w obrotach zaopatrzeniowych cen niektórych materiałów budowlanych.
3.
Zarządzenie nr 270/121/61 z dnia 10 lipca 1961 r. w sprawie zmiany niektórych zaopatrzeniowych cen zbytu artykułów przerabianych i wytwarzanych przez przedsiębiorstwa przemysłowe podległe Ministrowi Przemysłu Lekkiego i Ministrowi Przemysłu Chemicznego.
4.
Zarządzenie nr 287/130/61 z dnia 27 lipca 1961 r. w sprawie zmiany cen odpadków zawartych w cenniku 204/Z/60.
5.
Zarządzenie nr 303/135/61 z dnia 1 sierpnia 1961 r. w sprawie zmiany zarządzenia nr 220/61 z dnia 14 czerwca 1961 r. w sprawie zaopatrzeniowych cen zbytu nasion roślin oleistych, olejów roślinnych i tranu.
6.
Zarządzenie nr 329/142/61 z dnia 31 sierpnia 1961 r. w sprawie zmiany niektórych zaopatrzeniowych cen zbytu artykułów przerabianych i wytwarzanych przez przedsiębiorstwa przemysłowe podległe Ministrowi Przemysłu Lekkiego i Ministrowi Przemysłu Chemicznego.
7.
Zarządzenie nr 331/143/61 z dnia 9 września 1961 r. w sprawie zmiany cen brykietów z węgla kamiennego w cenniku 1-Z/60.
8.
Zarządzenie nr 341/61 z dnia 22 września 1961 r. w sprawie uzupełnienia do cennika nr 62-Z/60 "Maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego i chłodnictwa".
9.
Zarządzenie nr 344/61 z dnia 22 września 1961 r. w sprawie zmiany zarządzeń o zaopatrzeniowych cenach zbytu nasion, roślin oleistych, olejów roślinnych i tranu.
10.
Zarządzenie nr 347/149/61 z dnia 31 sierpnia 1961 r. w sprawie zmiany cen detalicznych tkanin workowych i siennikowych z juty oraz worków i sienników jutowych.
11.
Zarządzenie nr 376/164/61 z dnia 17 października 1961 r. w sprawie cen zbytu mączki z krwi.
12.
Zarządzenie nr 392/61 z dnia 27 października 1961 r. w sprawie zmian cen niektórych artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych obowiązujących od dnia 1 stycznia 1962 r.
13.
Zarządzenie nr 404/173/61 z dnia 13 listopada 1961 r. w sprawie zmiany cen zbytu wikliny zielonej, plantacyjnej i okorowanej.
14.
Zarządzenie nr 407/175/61 z dnia 14 listopada 1961 r. w sprawie cennika detalicznego "Aparaty elektryczne wysokiego napięcia" nr 70/62.
15.
Zarządzenie nr 410/177/61 z dnia 17 listopada 1961 r. w sprawie zmiany cen benzyny ekstrakcyjnej V/110–145°C i ksylenu.
16.
Zarządzenie nr 416/186/61 z dnia 30 listopada 1961 r. w sprawie zmiany ceny stali 18 GZA.
17.
Zarządzenie nr 418/178/61 z dnia 22 listopada 1961 r. w sprawie zmiany niektórych zaopatrzeniowych cen zbytu spirytusu.
18.
Zarządzenie nr 420/180/61 z dnia 23 listopada 1961 r. w sprawie zmiany cen detalicznych taśm tapicerskich jutowych zawartych w cenniku nr 27/60 – Tkaniny techniczne.
19.
Zarządzenie nr 424/181/61 z dnia 24 listopada 1961 r. w sprawie cen detalicznych skór garbowanych.
20.
Zarządzenie nr 425/182/61 z dnia 24 listopada 1961 r. w sprawie zmiany w taryfie opłat CZ/60 za energię cieplną pobieraną przez przedsiębiorstwa przemysłowe.
21.
Zarządzenie nr 449/61 z dnia 12 grudnia 1961 r. w sprawie obniżenia cen domieszki uszlachetniającej beton i domieszki plastyfikującej beton.
22.
Zarządzenie nr 452/61 z dnia 14 grudnia 1961 r. w sprawie cen przędzy czesankowej przeznaczonej na zaopatrzenie niektórych przedsiębiorstw przemysłu drobnego.
23.
Zarządzenie nr 454/196/61 z dnia 14 grudnia 1961 r. w sprawie podwyższenia ceny zbytu piasku podsadzkowego.
24.
Zarządzenie nr 459/199/61 z dnia 16 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany cen zbytu i hurtowych niektórych produktów organicznych zamieszczonych w cenniku 105/Z/60.
25.
Zarządzenie nr 462/201/61 z dnia 18 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany cen niektórych leków produkcji krajowej oraz niektórych leków importowanych.
26.
Zarządzenie nr 463/202/61 z dnia 18 grudnia 1961 r. w sprawie zmian cen niektórych artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych.
27.
Zarządzenie nr 467/205/61 z dnia 22 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany cen zbytu i cen hurtowych niektórych artykułów chemicznych objętych cennikiem nr 104/Z/60 – Produkty nieorganiczne.
28.
Zarządzenie nr 468/206/61 z dnia 23 grudnia 1961 r. w sprawie ceny zbytu spirytusu dostarczanego zakładom produkującym esencje spożywcze i estry etylowe i decyzja nr S/928/61 z dnia 23 grudnia 1961 r. w sprawie cen zbytu niektórych esencji spożywczych.
29.
Zarządzenie nr 470/207/61 z dnia 22 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany cen zakupu złomu platyny i platynowców stosowanych w obrotach pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.
30.
Zarządzenie nr 471/208/61 z dnia 28 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany cen zbytu i hurtowych niektórych wyrobów z tkanin jutowych zawartych w cenniku nr 341-2/60 – "Sprzęt ochronny i odzież ochronna".
31.
Zarządzenie nr 473/210/61 z dnia 29 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany cen zbytu płótna podgumowanego do snopowiązałki konnej.
32.
Zarządzenie nr 474/211/61 z dnia 29 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany cen hurtowych i detalicznych niektórych artykułów farmaceutycznych.
33.
Zarządzenie nr 475/212/61 z dnia 20 grudnia 1961 r. w sprawie cen w obrotach zaopatrzeniowych skórami garbowanymi.
34.
Zarządzenie nr 478/213/61 z dnia 30 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany cen zbytu zbóż w obrotach między niektórymi jednostkami gospodarki uspołecznionej.
35.
Zarządzenie nr 482/214/61 z dnia 30 grudnia 1961 r. w sprawie obniżenia ceny zbytu fenylometylopyrazolenu.
36.
Zarządzenie nr 483/215/61 z dnia 20 grudnia 1961 r. w sprawie wprowadzenia uzupełnienia nr 1 do cennika nr 106-Z/62. Barwniki.
37.
Zarządzenie nr 74/31/62 z dnia 5 marca 1962 r. r. sprawie ceny fabrycznej i ceny zbytu lecytyny.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

USTALENIE WYNIKÓW

z tytułu przeszacowania zapasów i przeliczenia normatywów środków obrotowych oraz pasywów stałych na dzień 1 stycznia 1962 r.

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.24.101

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przeszacowanie na dzień 1 stycznia 1962 r. zapasów niektórych artykułów zaopatrzeniowych, przeliczenie normatywów środków obrotowych i pasywów stałych oraz ustalenie nadwyżek lub niedoborów własnych środków obrotowych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 07/03/1962
Data ogłoszenia: 19/03/1962
Data wejścia w życie: 19/03/1962