Dokonywanie zmian w szczegółowych 5-letnich planach gospodarczych przedsiębiorstw na lata 1961-1965.

UCHWAŁA Nr 70
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lutego 1962 r.
w sprawie dokonywania zmian w szczegółowych 5-letnich planach gospodarczych przedsiębiorstw na lata 1961–1963.

W celu zapewnienia możliwości dostosowywania założeń szczegółowych 5-letnich planów gospodarczych przedsiębiorstw na lata 1961–1965 do aktualnej sytuacji gospodarczej kraju Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zgodnie z § 1 ust. 4 uchwały nr 128 Rady Ministrów z dnia 30 marca 1961 r. w sprawie opracowania i zatwierdzania przez jednostki planujące szczegółowych pięcioletnich planów gospodarczych na lata 1961–1965 (Monitor Polski Nr 37, poz. 171) w uzasadnionych przypadkach, związanych z realizacją pięcioletniego planu rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961–1965, a wynikających zwłaszcza z przebiegu wykonania rocznych narodowych planów gospodarczych, Rada Ministrów w rocznych narodowych planach gospodarczych opartych na uchwałach Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w tym zakresie określać będzie odchylenia od ustaleń dla danego roku w planie 5-Ietnim oraz odchylenia od ustaleń planu 5-letniego, które wymagać będą dokonania zmian tego planu dla okresu planowanego i lat następnych. Odchylenia powyższe określane będą dla poszczególnych działów, gałęzi i dziedzin gospodarki narodowej, jak też dla poszczególnych ministerstw i prezydiów wojewódzkich rad narodowych. W razie gdy z odchyleń wymagających zmian planu 5-letniego wynikać będą dla przedsiębiorstw zasadnicze zmiany w strukturze i rozmiarach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej, 5-letnie plany przedsiębiorstw mogą ulegać zmianom w trakcie realizacji pięcioletniego planu rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961–1965 (§ 1 ust. 5 powołanej wyżej uchwały nr 128 Rady Ministrów z dnia 30 marca 1961 r.).
2.
Przez zasadnicze zmiany w strukturze i rozmiarach prowadzonej przez przedsiębiorstwa działalności gospodarczej rozumie się ważniejsze zmiany, które mają wpływ na pozostały okres planu 5-letniego, a mianowicie:
1)
w rozmiarach rzeczowych inwestycji w zakresie przesunięcia w latach oddania do użytku określonych obiektów lub głównych ich części objętych zadaniami inwestycyjnymi bądź też całkowitego skreślenia z planu poszczególnych zadań inwestycyjnych;
2)
w rozmiarach produkcji i innej podstawowej działalności gospodarczej przedsiębiorstw wynikających ze zmian, o których mowa w pkt 1, oraz zmian w produkcji związanych zwłaszcza z koncentracją, rejonizacją i specjalizacją w procesach technologicznych związanych z rozwojem techniki, w zadaniach rzeczowych w zakresie eksportu kompletnych obiektów, maszyn i urządzeń technicznych oraz innych wyrobów i usług produkowanych i świadczonych na zamówienia central handlu zagranicznego, w zaopatrzeniu materiałowym pochodzącym zarówno z produkcji krajowej, jak i z importu, jak również na skutek istotnych zmian w strukturze popytu i spożycia ludności;
3)
w rozmiarach prowadzonej przez przedsiębiorstwa działalności gospodarczej spowodowanych wypadkami losowymi (nieurodzaje, klęski żywiołowe itp.).
3.
Zmiany wprowadzane w trakcie realizacji pięcioletniego planu rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961–1965 w dziedzinach, o których mowa w ust. 2, w rozmiarach i zakresie ograniczonym, nie powodującym zasadniczych zmian w strukturze i rozmiarach prowadzonej przez przedsiębiorstwa działalności gospodarczej, oraz zmiany w poziomie cen, stawek płac oraz taryf przewozowych nie powodują obowiązku zmian szczegółowych 5-letnich planów gospodarczych przedsiębiorstw.
§  2.
1.
W zakresie gospodarki planowanej centralnie zmiany w szczegółowych 5-letnich planach gospodarczych przedsiębiorstw, o których mowa w § 1, mogą być dokonywane bądź na polecenie zjednoczeń i innych jednostek bezpośrednio nadzorujących działalność przedsiębiorstw, bądź z własnej inicjatywy przedsiębiorstw, uzgodnionej z jednostką nadrzędną.
2.
W zakresie gospodarki planowanej terenowo zmiany szczegółowych 5-letnich planów gospodarczych dotyczą jednostek nadzorujących działalność przedsiębiorstw terenowych i mogą być dokonywane na polecenie prezydiów wojewódzkich rad narodowych lub z własnej inicjatywy tych jednostek.
3.
Jednostki nadrzędne przedsiębiorstw przy podejmowaniu decyzji, o których mowa w ust. 1, zobowiązane są do zapewnienia wykonania zadań planowych wynikających dla nich z pięcioletniego planu rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961–1965.
§  3.
Zmiany w szczegółowych 5-letnich planach gospodarczych przedsiębiorstw na lata 1961–1965, o których mowa w § 1, powinny być dokonywane w sposób kompleksowy, obejmujący wszystkie części składowe tych planów, na które dana zmiana ma wpływ.
§  4.
1.
Dla celów koordynacji branżowej ministerstwa zapewnią, aby zmiany w szczegółowych 5-letnich planach gospodarczych przedsiębiorstw zostały uzgodnione ze zjednoczeniami wiodącymi w zakresie oraz w trybie przewidzianych w uchwale nr 195 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. o współpracy i koordynacji branżowej (Monitor Polski Nr 56, poz. 268).
2.
Projektowane zmiany w szczegółowych 5-letnich planach gospodarczych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym powinny być konsultowane z prezydiami właściwych powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty) rad narodowych.
§  5.
W razie gdy zmiany zadań planowych w 5-letnich szczegółowych planach gospodarczych przedsiębiorstw, określone w § 1, powodują konieczność równoczesnego zwiększenia środków do ich wykonania, środki te mogą ulec zmianom wyłącznie za zgodą jednostek nadrzędnych przedsiębiorstw w trybie przewidzianym w § 9 uchwały nr 128 Rady Ministrów z dnia 30 marca 1961 r. powołanej w § 1 ust. 1.
§  6.
1.
Zmiany w 5-letnich szczegółowych planach gospodarczych przedsiębiorstw na lata 1961–1965 powinny być dokonywane w zasadzie bezpośrednio po uchwaleniu przez Radę Ministrów narodowego planu gospodarczego na dany rok, a skutki tych zmian uwzględnione w pozostałych latach objętych tym planem.
2.
Nie należy wprowadzać zmian w 5-letnich szczegółowych planach gospodarczych przedsiębiorstw po dniu 1 stycznia 1965 r.
§  7.
Przepisy dotyczące ministerstw stosuje się odpowiednio do urzędów centralnych, komisji i komitetów sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej, a przepisy dotyczące prezydiów wojewódzkich rad narodowych – do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się ministrom i przewodniczącym komitetów i komisji sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej, kierownikom urzędów centralnych oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024