Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń z budżetami terenowymi państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 stycznia 1962 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń z budżetami terenowymi państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym.

Na podstawie § 25 uchwały nr 289 Rady Ministrów z dnia 26 lipca 1961 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 64, poz. 276) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o "przedsiębiorstwach", rozumie się przez to państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego oraz biura konstrukcyjne i laboratoria podległe radom narodowym, określone w § 1 uchwały nr 289 Rady Ministrów z dnia 26 lipca 1961 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 64, poz. 276), zwanej dalej "uchwałą".
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują rozliczeń:
1)
z tytułu wpłat z zysku do budżetu - bezpośrednio z budżetami tych rad narodowych, którym są podporządkowane, według stawek przewidzianych w tabelach stanowiących załączniki do uchwały z uwzględnieniem przepisów § 6 ust. 3 i 4 uchwały,
2)
z tytułu wpłat zysku niezależnego od działalności przedsiębiorstw - z jednostkowym budżetem wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) właściwej dla danego przedsiębiorstwa w wysokości tego zysku ustalonej w trybie przepisów o rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych;
3)
z tytułu wpłat zysku nieprawidłowego ustalonego w trybie, o którym mowa w pkt 2:
a)
w 50% - z budżetami rad narodowych, o których mowa w pkt 1,
b)
w 50% - z właściwymi zjednoczeniami (zarządami) lub wydziałami, którym są podporządkowane przedsiębiorstwa,
4)
z tytułu pożyczek na wypłatę wynagrodzeń - z budżetami rad narodowych, o których mowa w pkt 1.
2.
Zmiany stawek wpłat z zysku do budżetu, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zastosowane w przypadkach, o których mowa w § 6 ust. 3 uchwały, dokonuje się przez wyliczenie nowej stawki, a następnie różnicy pomiędzy stawką procentową określoną w tabeli a stawką nową. Nową stawkę określa się przez ustalenie stosunku procentowego skorygowanej wpłaty z zysku do budżetu określonej według zasad przewidzianych w § 6 ust. 3 uchwały do zysku ogółem (np. stawka według tabeli wynosi 56%, nowa stawka, tj. stosunek skorygowanej wpłaty z zysku do budżetu do zysku ogółem, wynosi 68%, zmiana stawki + 12%).
3.
Zmiana stawek wpłat z zysku do budżetu, o której mowa w ust. 2, przy ustalaniu rocznych rozliczeń przedsiębiorstw z budżetem powinna zapewniać przedsiębiorstwu dokonanie należnych mu odpisów na fundusz zakładowy i rezerwowy oraz planowanych odpisów na fundusz rozwoju pod warunkiem zapewnienia co najmniej planowanych kwot wpłat z zysku do budżetu.
§  3.
1.
Wysokość stawek wpłat z zysku do budżetu ustala się:
1)
w przedsiębiorstwach przemysłu terenowego - zależnie od rentowności danego przedsiębiorstwa oraz od procentowego udziału nakładów osobowych w nakładach ogółem,
2)
w przedsiębiorstwach wykonawstwa inwestycyjnego - zależnie od rentowności danego przedsiębiorstwa.
2.
Za rentowność przedsiębiorstwa należy uważać stosunek procentowy zysku bilansowego po potrąceniu dochodów ze sprzedaży lub z likwidacji środków trwałych pomniejszonych o koszty tej sprzedaży lub likwidacji oraz po wyeliminowaniu zysku niezależnego i 50% zysku nieprawidłowego - do kosztu własnego sprzedaży ogółem.
3.
Za procentowy udział nakładów osobowych w nakładach ogółem należy uważać udział procentowy osobowego funduszu płac pracowników, łącznie ze składkami na ubezpieczenia społeczne, w nakładach ogółem.
4.
Za koszt własny sprzedaży ogółem należy uważać koszt własny sprzedanej produkcji (podstawowej i pomocniczej), usług (przemysłowych i nieprzemysłowych), materiałów i towarów po potrąceniu kosztów ze sprzedaży lub likwidacji środków trwałych, a ponadto w przedsiębiorstwach wykonawstwa inwestycyjnego z wyłączeniem kosztu robót wykonanych siłami obcymi (przez podwykonawców).
§  4.
Przedsiębiorstwa dokonują rozliczeń z budżetem z tytułu wpłat z zysku miesięcznie, kwartalnie i rocznie. Wpłaty miesięczne mają charakter wpłat zaliczkowych, wpłaty kwartalne i roczne - wpłat wynikowych.
§  5.
Przy rozliczeniach miesięcznych wpłatę zaliczkową z tytułu wpłat z zysku stanowi wpłata w wysokości 1/3 wpłaty ustalonej w poszczególnych kwartałach planu finansowego przedsiębiorstwa.
§  6.
1.
Przy rozliczeniach kwartalnych wpłatę wynikową z tytułu wpłat z zysku stanowi część osiągniętego zysku, wykazanego w sprawozdaniu finansowym, po potrąceniu dochodów ze sprzedaży lub likwidacji środków trwałych, pomniejszonych o koszty tej sprzedaży lub likwidacji, obliczona według stawek ustalonych według zasad określonych w §§ 2 i 3.
2.
Przy rozliczeniach rocznych wpłatę wynikową z tytułu wpłat z zysku stanowi część zysku, o którym mowa w ust. 1, pomniejszonego o zysk niezależny i nieprawidłowy.
3.
Przedsiębiorstwa dokonują rozliczeń rocznych, o których mowa w ust. 2, wstępnie na podstawie sporządzonych rocznych sprawozdań finansowych i ostatecznie na podstawie zatwierdzonych rocznych sprawozdań.
4.
Wpłaty z zysku do budżetu od przedsiębiorstw, którym zmieniono stawki wpłat na podstawie § 6 ust. 3 uchwały, ustala się przez zwiększenie lub zmniejszenie stawki określonej w tabeli o ustaloną w planie bądź dla rozliczenia rocznego zmianę stawki, wyliczoną w sposób podany w § 2 ust. 2 i 3.
§  7.
1.
Wpłat z zysku (zaliczkowych i wynikowych) dokonują przedsiębiorstwa na rachunek dochodów budżetowych wydziału finansowego prezydium właściwej rady narodowej w oddziale banku finansującego działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa.
2.
Jeżeli dokonane wpłaty miesięczne (kwartalne) przekraczają kwotę wpłaty kwartalnej (rocznej), wydział finansowy zaliczy nadpłacone kwoty na poczet wpłat okresu następnego lub dokona zwrotu w terminie 5 dni od daty otrzymania odpowiedniego wniosku przedsiębiorstwa.
§  8.
1.
Część zysku podlegająca zaliczkowej wpłacie do budżetu powinna być przelewana w terminie do dnia 15 każdego miesiąca, za który przypada wpłata.
2.
Wpłaty wynikowe kwartalne lub ustalone wstępnie wpłaty roczne powinny być przelewane w terminie 10 dni od upływu terminu sporządzenia kwartalnego lub rocznego sprawozdania finansowego.
3.
Wpłaty wynikowe roczne, ustalone ostatecznie, powinny być przelewane w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
§  9.
1.
Przedsiębiorstwa dokonując wpłat z zysku do budżetu przesyłają wydziałom finansowym prezydiów właściwych rad narodowych zawiadomienia według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Do zawiadomienia o dokonanej wynikowej wpłacie z zysku do budżetu przedsiębiorstwa dołączają deklarację wpłat z zysku do budżetu według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
3.
Deklaracja wpłat z zysku powinna być sporządzona w terminach przewidzianych do sporządzenia kwartalnych i rocznych sprawozdań finansowych.
§  10.
1.
Wysokość wynikowych wpłat z zysku zatwierdza wydział finansowy prezydium rady narodowej w terminie 10 dni od daty złożenia deklaracji.
2.
W terminie 2 dni od daty zatwierdzenia wysokości wpłaty wynikowej przedsiębiorstwa obowiązane są dokonać przelewu przypadającej różnicy.
§  11.
1.
Zysk niezależny od działalności przedsiębiorstwa przedsiębiorstwo odprowadza:
1)
wstępnie - w terminie 10 dni od daty, w której powinno być sporządzone roczne sprawozdanie finansowe,
2)
ostatecznie - w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego -

na rachunek dochodów budżetowych wydziału finansowego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).

2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) na wniosek wydziału finansowego może zobowiązać przedsiębiorstwo do odprowadzenia do budżetu zysku niezależnego od działalności przedsiębiorstwa według wstępnych ustaleń, na podstawie kwartalnych sprawozdań finansowych przedsiębiorstw.
§  12.
Zysk nieprawidłowy przedsiębiorstwo odprowadza według zasad i terminów określonych w § 11 ust. 1:
1)
w 50% - na bankowy rachunek właściwego zjednoczenia (zarządu) lub wydziału,
2)
w 50% - na rachunek dochodów budżetowych wydziału finansowego prezydium właściwej rady narodowej w oddziale banku finansującego działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa.
§  13.
Przedsiębiorstwa, dokonując wpłat zysku niezależnego i nieprawidłowego, przesyłają wydziałom finansowym prezydiów właściwych rad narodowych zawiadomienia według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  14.
1.
W razie nie dokonania przez przedsiębiorstwo wpłat w terminach określonych w §§ 8, 10, 11 i 12 na wniosek wydziału finansowego, bank dokona przelewu należnej kwoty wpłat do budżetu w ciężar rachunku rozliczeniowego przedsiębiorstwa.
2.
Od nie uiszczonych w terminie wpłat pobiera się odsetki za zwłokę zgodnie z przepisami zarządzenia Ministra Finansów z dnia 29 lipca 1961 r. w sprawie wysokości i zasad obliczania odsetek za zwłokę od zaległości budżetowych należnych od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 63, poz. 274).
3.
Odsetki oblicza przedsiębiorstwo i przelewa je wraz z należną wpłatą.
§  15.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) pokrywają straty niezależne od działalności przedsiębiorstwa na indywidualne wnioski przedsiębiorstw zaopiniowane przez wydziały finansowe prezydiów właściwych rad narodowych oraz zjednoczenia.
§  16.
W razie braku środków w rezerwie budżetowej prezydia właściwych rad narodowych mogą pokryć przedsiębiorstwom pożyczki na wypłatę wynagrodzeń ze środków uzyskanych w trybie art. 39 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221).
§  17.
Przedsiębiorstwa, które otrzymały pożyczką z budżetu właściwej rady narodowej na wypłatę wynagrodzeń, dokonują zwrotu otrzymanej pożyczki ze środków obrotowych, stosownie do warunków, na jakich została ona udzielona.
§  18.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do rozliczeń przedsiębiorstw z budżetami terenowymi od dnia 21 sierpnia 1961 r.
§  19.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Stawki wpłat z zysku do budżetu ustalone w załączniku nr 1 i 2 do uchwały nie mają zastosowania do rozliczeń wynikowych za rok 1961.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZAWIADOMIENIE

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

DEKLARACJA

wpłat z zysku do budżetu za ….. kwartał 196 … r.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

ZAWIADOMIENIE

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.16.66

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń z budżetami terenowymi państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym.
Data aktu: 27/01/1962
Data ogłoszenia: 23/02/1962
Data wejścia w życie: 23/02/1962