Ustalenie wysokości nakładów inwestycyjnych, zniszczeń i ubytków w opuszczonych gospodarstwach rolnych, przejętych na własność Państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 30 grudnia 1961 r.
w sprawie ustalenia wysokości nakładów inwestycyjnych, zniszczeń i ubytków w opuszczonych gospodarstwach rolnych, przejętych na własność Państwa.

Na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 13 lipca 1957 r. o zmianie dekretu z dnia 18 kwietnia 1955 r. o uwłaszczeniu i o uregulowaniu innych spraw związanych z reformą rolną i osadnictwem rolnym (Dz. U. z 1957 r. Nr 39, poz. 174 i z 1961 r. Nr 32, poz. 161) oraz § 4 ust. 3 i § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 1961 r. w sprawie opuszczonych gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 39, poz. 198) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wysokość nakładów inwestycyjnych dokonanych przez dotychczasowych właścicieli z pożyczek bankowych w gospodarstwach rolnych przejętych na własność Państwa ustala właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej na podstawie wszelkich dowodów, a w szczególności na podstawie dokumentacji bankowej.
2.
Właściwe oddziały (placówki) banku realizującego pomoc kredytową dla rolników udzielają właściwemu do spraw rolnych organowi prezydium powiatowej rady narodowej danych o początkowej i aktualnej wysokości kredytu oraz posiadanych danych o celowości wykorzystania kredytu.
§  2.
1.
Wartość zniszczeń i ubytków w gospodarstwach rolnych nadanych dotychczasowym właścicielom na podstawie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej lub o osadnictwie, przejętych na własność Państwa, ustala się przez porównanie ilości i stanu składników gospodarstwa w dniu otrzymania tego gospodarstwa przez dotychczasowego właściciela z ich ilością i stanem w dniu przejęcia gospodarstwa na własność Państwa bądź w dniu, w którym gospodarstwo przed jego przejęciem na własność Państwa zostało przez organ administracji państwowej przekazane w użytkowanie innej osobie. W ten sam sposób ustala się wysokość dokonanych w tych gospodarstwach nakładów inwestycyjnych poza nakładami określonymi w § 1. Wartość tych nakładów uwzględnia się tylko do wysokości wartości zniszczeń i ubytków.
2.
Stan gospodarstwa w dniu otrzymania go przez dotychczasowego właściciela określa się na podstawie protokołu w sprawie oszacowania gospodarstwa, a w razie jego braku - protokołu wprowadzenia w posiadanie gospodarstwa, stan zaś gospodarstwa w dniu jego przejęcia na własność Państwa określa się z natury bądź na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, jeżeli gospodarstwo zostało uprzednio przez organ administracji państwowej przekazane w użytkowanie innej osobie.
§  3.
Wartość zniszczeń i ubytków oraz nakładów inwestycyjnych określonych w § 2 w poszczególnych składnikach gospodarstwa ustala się w sposób następujący:
1)
w budynkach - na podstawie cennika szacunkowego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, obowiązującego w dniu przejęcia nieruchomości na własność Państwa, przy czym uwzględnia się stopień zużycia budynku według zasad stosowanych przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń;
2)
w inwentarzu żywym - według cen zakupu stosowanych przez odpowiednie centrale handlowe obrotu zwierzętami;
3)
w inwentarzu martwym i zapasach - według cen stosowanych przez jednostki handlu uspołecznionego w detalicznej sprzedaży, przy czym w stosunku do inwentarza martwego uwzględnia się stopień normalnego zużycia;
4)
w zasiewach - według wartości poniesionych nakładów, a mianowicie:
a)
wartość ziarna zużytego do siewu bądź sadzeniaków - według cen obowiązujących w skupie ponadobowiązkowym,
b)
wartość nawozów sztucznych - według cen detalicznych, stosowanych przez jednostki handlu uspołecznionego,
c)
wartość uprawy gruntu - według stawek państwowych ośrodków maszynowych, stosowanych przy wykonywaniu upraw w gospodarstwach indywidualnych;
5)
w innych składnikach - według cen detalicznych obowiązujących jednostki gospodarki uspołecznionej.
§  4.
Ustalenia wartości zniszczeń i ubytków oraz nakładów inwestycyjnych określonych w § 2 dokonuje właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej przy udziale przedstawiciela prezydium gromadzkiej rady narodowej i sołtysa, a w stosunku do budynków - przy udziale przedstawiciela inspektoratu powiatowego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
§  5.
Wysokość należności z tytułu zniszczeń i ubytków oraz wysokość nakładów inwestycyjnych, których koszt pokryty został z kredytów bankowych podlegających umorzeniu, ustala właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej w decyzji o przejęciu gospodarstwa na własność Państwa.
§  6.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o gospodarstwie rolnym - rozumie się przez to również działkę pracowniczą, rzemieślniczą itp.;
2)
o prezydiach powiatowych rad narodowych - rozumie się przez to również prezydia rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie oraz prezydia dzielnicowych rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 10 października 1956 r. w sprawie zasad i warunków rozliczenia się z byłymi właścicielami gospodarstw nabytych na podstawie przepisów o reformie rolnej lub o ustroju rolnym i osadnictwie, które jako opuszczone przeszły na własność Państwa (Monitor Polski Nr 87, poz. 1009).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.12.44

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wysokości nakładów inwestycyjnych, zniszczeń i ubytków w opuszczonych gospodarstwach rolnych, przejętych na własność Państwa.
Data aktu: 30/12/1961
Data ogłoszenia: 09/02/1962
Data wejścia w życie: 09/02/1962