Wykonanie ustawy o targach i wystawach krajowych.

UCHWAŁA Nr 34
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 stycznia 1962 r.
w sprawie wykonania ustawy o targach i wystawach krajowych.

Na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1-5 i ust. 2 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o targach i wystawach krajowych (Dz. U. Nr 53, poz. 299) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Wystawcami na targach mogą być jednostki produkcyjne, handlowe, skupu i usługowe lub działające w ich imieniu i na ich rzecz organizacje, jak zjednoczenia, centrale handlowe, biura zbytu i sprzedaży, związki, zrzeszenia oraz ajencje handlowe.
2.
W targach mogą brać udział w charakterze wystawców jednostki handlu zagranicznego na warunkach określonych przez Ministrów Handlu Wewnętrznego i Handlu Zagranicznego.
§  2.
Wystawcami na wystawach mogą być jednostki wymienione w § 1, a także organizacje polityczne oraz organizacje i stowarzyszenia społeczne, zawodowe, naukowe, kulturalne, oświatowe i sportowe.
§  3.
1.
Z wnioskiem o zezwolenie na urządzenie targów mogą występować:
1)
jednostki organizacyjne, do których zakresu działania należy urządzanie targów,
2)
jednostki, które zamierzają brać udział w targach jako wystawcy, lub organizacje działające w ich imieniu i na ich rzecz (§ 1).
2.
Z wnioskiem o zezwolenie na urządzenie wystaw mogą występować jednostki, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i w § 2.
§  4.
1.
Wniosek o zezwolenie na urządzenie targów i wystaw powinien określać:
1)
nazwę i siedzibę (imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania) wnioskodawcy,
2)
miejsce i czas trwania przedsięwzięcia, a jeżeli przedsięwzięcie ma być ruchome, także plan objazdu,
3)
przewidywany zasięg przedsięwzięcia,
4)
problematykę przedsięwzięcia z wymienieniem reprezentowanych działów (branż) i określeniem dodatkowych imprez projektowanych w ramach przedsięwzięcia oraz ze wskazaniem organizatorów tych imprez,
5)
sposób finansowania przedsięwzięcia,
6)
wysokość opłat wstępu.
2.
Wniosek określony w ust. 1 powinien zawierać uzasadnienie celowości przedsięwzięcia.
§  5.
Do wniosku o zezwolenie na urządzenie targów i wystaw należy dołączyć:
1)
regulamin organizacyjny przedsięwzięcia, określający wzajemne prawa i obowiązki organizatora i wystawców w czasie trwania przedsięwzięcia oraz przepisy porządkowe, a w stosunku do targów - ponadto warunki zawierania transakcji,
2)
jeżeli ubiegającym się o zezwolenie jest jednostka organizacyjna, do której zakresu działania należy urządzanie tego rodzaju przedsięwzięć - statut organizacyjny lub odpis aktu powołującego jednostkę,
3)
oświadczenie wnioskodawcy o udziale w przedsięwzięciu w charakterze wystawcy, jeżeli nie posiada uprawnień, o których mowa w pkt 2,
4)
jeżeli wniosek dotyczy targów lub wystaw o zasięgu ogólnokrajowym albo międzywojewódzkim - opinię prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce przedsięwzięcia; jeżeli przedsięwzięcie ma być ruchome - opinie wydają prezydia wojewódzkich rad narodowych właściwych dla terenów objętych planem objazdu,
5)
jeżeli na targach lub wystawach mają być przyznawane wystawcom wyróżnienia lub nagrody - regulamin komisji przyznającej wyróżnienia lub nagrody.
§  6.
1.
Wniosek o zezwolenie na urządzenie targów i wystaw powinien być złożony przed proponowaną datą otwarcia przedsięwzięcia w odniesieniu do:
1)
targów i wystaw o zasięgu ogólnokrajowym i międzywojewódzkim - nie później niż na 6 miesięcy,
2)
targów i wystaw o zasięgu wojewódzkim - nie później niż na 3 miesiące.
2.
W uzasadnionych gospodarczo przypadkach organ udzielający zezwolenia może wyrazić zgodę na urządzenie targów i wystaw w terminach krótszych niż określone w ust. 1.
§  7.
1.
Wniosek o zezwolenie składa się:
1)
na urządzenie ogólnokrajowych i międzywojewódzkich targów - do Ministra Handlu Wewnętrznego,
2)
na urządzenie ogólnokrajowych i międzywojewódzkich wystaw - do ministra właściwego ze względu na problematykę przedsięwzięcia.
2.
Wniosek o zezwolenie na urządzenie targów i wystaw o zasięgu wojewódzkim składa się do właściwego ze względu na miejsce przedsięwzięcia i jego problematykę organu administracji prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  8.
Organ udzielający zezwolenia powinien rozpatrzyć i załatwić wniosek w terminie miesięcznym od dnia jego złożenia.
§  9.
Minister Handlu Wewnętrznego określi w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Lekkiego szczegółowe zasady udzielania zezwoleń na urządzanie targów artykułami produkowanymi i wystawianymi przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Lekkiego; dotyczy to targów organizowanych przez wystawców jednej branży w celu zawarcia umów na dostawy towarów z jednostkami handlu hurtowego.
§  10.
Przepisy § 1 ust. 1, § 3 ust. 1, §§ 4-6, § 7 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 oraz § 8 stosuje się odpowiednio do kiermaszy, na których urządzenie wymagane jest zezwolenie.
§  11.
1.
Organizatorzy targów, kiermaszy i wystaw pokrywają koszty urządzenia przedsięwzięcia, w szczególności:
1)
z opłat pobieranych od uczestników przedsięwzięcia za dzierżawę pomieszczeń wystawowych i za wykonywane na rzecz przedsięwzięcia usługi organizacyjno-administracyjne,
2)
z własnych środków finansowych,
3)
z wpłat uzyskiwanych od organizacji gospodarczych i społeczno-kulturalnych na finansowanie akcji specjalnych, organizowanych w ramach targów, kiermaszy i wystaw,
4)
z wpływów ze sprzedaży kart wstępu,
5)
z wpływów ze sprzedaży informatorów i znaczków okolicznościowych,
6)
z prowizji pobieranych z tytułu pośrednictwa handlowego na rzecz wystawców,
7)
z wpływów polikwidacyjnych,

a organizatorzy wystaw ponadto -

8)
ze środków budżetowych przewidzianych na organizowanie wystaw.
2.
Szczegółowe zasady finansowania i rozliczeń związanych z organizacją i udziałem w targach, kiermaszach i wystawach określą właściwi ministrowie w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  12.
Minister Handlu Wewnętrznego sprawuje ogólny nadzór i koordynuje sprawy związane z organizacją targów i kiermaszy, których przedmiotem są artykuły rynkowe, oraz wystaw o problematyce handlowej. W szczególności Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami:
1)
ustala okresowe plany przedsięwzięć o zasięgu ogólnokrajowym, międzywojewódzkim i wojewódzkim,
2)
określa wytyczne w zakresie problematyki i terminów tych przedsięwzięć,
3)
przeprowadza analizę wyników i kontroluje zgodność realizowanych przedsięwzięć z wytycznymi.
§  13.
1.
Przy Ministrze Handlu Wewnętrznego powołuje się międzyresortowy zespół do opracowywania zagadnień, o których mowa w § 12. Przewodniczącym zespołu jest Minister Handlu Wewnętrznego lub osoba przez niego upoważniona. Członkami zespołu są ministrowie resortów gospodarczych, nadzorujący produkcję artykułów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku, lub osoby upoważnione przez tych ministrów, przedstawiciel Rady Wzornictwa i Estetyki Produkcji Przemysłowej oraz przedstawiciele związków spółdzielczych. Regulamin czynności zespołu ustali Minister Handlu Wewnętrznego po porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
2.
Do zadań zespołu, o którym mowa w ust. 1, należy również opiniowanie wniosków o udzielenie zezwolenia na urządzenie ogólnokrajowych i międzywojewódzkich targów, których przedmiotem są artykuły przeznaczone na zaopatrzenie rynku, oraz wystaw o problematyce handlowej, a także kiermaszy, na których urządzenie wymagane jest zezwolenie.
§  14.
Koordynację i nadzór nad sprawami związanymi z organizacją targów i kiermaszy, których przedmiotem są artykuły przeznaczone na zaopatrzenie produkcji i inwestycji, oraz wystaw o problematyce innej niż wymieniona w § 12, sprawują właściwi ministrowie, każdy w swoim zakresie działania.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024