Typizacja i stosowanie łożysk tocznych oraz kontrola gospodarki tymi łożyskami w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE Nr 198
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 25 września 1961 r.
w sprawie typizacji i stosowania łożysk tocznych oraz kontroli gospodarki tymi łożyskami w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1956 r. w sprawie określenia organów administracji państwowej, na które przechodzą uprawnienia Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i jej Przewodniczącego (Dz. U. Nr 58, poz. 270), zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej przy projektowaniu oraz produkcji maszyn i urządzeń obowiązane są stosować łożyska toczne typów wymienionych w grupie pierwszej załącznika nr 1 do zarządzenia.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy zakupach w drodze importu walcarek, lokomotyw, silników o dużej mocy i innych tego rodzaju maszyn i urządzeń, a także przy zakupach z importu większych ilości obrabiarek do metali i drewna, silników o małej mocy, wytwornic spawalniczych oraz podobnych maszyn i urządzeń technicznych.
§  2.
1.
Stosowanie łożysk tocznych przy projektowaniu oraz produkcji maszyn i urządzeń objętych grupą drugą załącznika nr 1 dozwolone jest tylko za zezwoleniem Centralnego Biura Konstrukcji Łożysk Tocznych (CBKŁT), a łożysk wymienionych w grupie trzeciej załącznika nr 1 lub nie wymienionych w tym załączniku tylko za zezwoleniem CBKŁT po uzyskaniu zgody Zjednoczenia Przemysłu Precyzyjnego (ZPP).
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadkach, o których mowa w § 1 ust. 2.
§  3.
1.
Wnioski o udzielenie zezwoleń, o których mowa w paragrafie poprzedzającym, powinny być składane w CBKŁT. Wnioski sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
2.
Od decyzji odmownej CBKŁT stronie zainteresowanej służy odwołanie do ZPP, a w sprawach, w których wymagana jest zgoda ZPP, do Ministra Przemysłu Ciężkiego.
§  4.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, które użytkują łożyska toczne typów nie wymienionych w załączniku nr 1, powinny zastępować je sukcesywnie łożyskami wymienionymi w tym załączniku, a przede wszystkim łożyskami objętymi grupą pierwszą.
2.
Po dniu 31 grudnia 1963 r. sprzedaż jednostkom gospodarki uspołecznionej łożysk tocznych typów nie wymienionych w grupie pierwszej załącznika nr 1 dozwolona jest tylko na podstawie zezwolenia na ich stosowanie zgodnie z przepisami §§ 2 i 3.
§  5.
1.
CBKŁT jest uprawnione i zobowiązane do wykonywania stałego nadzoru i kontroli technicznej racjonalnego stosowania, prawidłowego montażu i użytkowania łożysk tocznych przez jednostki gospodarki uspołecznionej.
2. 1
Upoważnia się Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki do dokonywania w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Ciężkiego zmian wykazów łożysk tocznych objętych załącznikiem nr 1, w miarę jak będzie tego wymagał postęp techniki lub zmieniona sytuacja gospodarcza.
§  6.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, będące użytkownikami łożysk tocznych, obowiązane są przestrzegać zasad prawidłowego planowania zakupów łożysk tocznych.
§  7.
Zapas łożysk tocznych w jednostkach gospodarki uspołecznionej nie powinien przekraczać ilości wymaganej dla utrzymania ciągłości ruchu i wykonania bieżących produkcji i napraw.
§  8.
Biuro Zbytu Łożysk Tocznych (BZŁT) obowiązane jest kontrolować zamówienia jednostek gospodarki uspołecznionej z punktu widzenia zgodności z przepisami niniejszego zarządzenia. Kontrola dotyczyć powinna w szczególności następujących zagadnień:

- analizy rzeczowości zgłaszanych przez użytkowników potrzeb w zakresie łożysk tocznych w powiązaniu z wielkością i przebiegiem wykonania planu produkcji, stosowanych norm zużycia i przestrzegania typizacji,

- kształtowania się zapasów, ich struktury, wysokości zapasu normatywnego oraz gospodarki stwierdzonymi nadwyżkami,

- badania ewidencji łożysk tocznych i ich rozchodowania na poszczególne kierunki zużycia,

- prawidłowości składowania, konserwowania i zasad gospodarki łożyskami tocznymi u odbiorców.

§  9.
1.
Protokoły kontroli dokonywanej przez CBKŁT lub PZŁT wraz z zaleceniami pokontrolnymi doręcza się jednostce kontrolowanej i jednostce bezpośrednio nadrzędnej nad jednostką kontrolowaną. W uzasadnionych przypadkach należy protokoły kontroli również przesyłać ministerstwu i innym organom państwowym.
2.
BZŁT w wyniku przeprowadzonych kontroli gospodarki łożyskami tocznymi zawiadamia CBKŁT o stwierdzeniu nadmiernego lub nieuzasadnionego technicznie zużycia łożysk tocznych. CBKŁT powinno w takich przypadkach przeprowadzić analizę przyczyn przedwczesnego zużywania się łożysk tocznych, opracować wspólnie z zainteresowaną jednostką gospodarki uspołecznionej wnioski co do stosowania środków zaradczych, a treść tych wniosków podać do wiadomości BZŁT.
3.
Kierownicy jednostek gospodarki uspołecznionej, w których przeprowadza się kontrolę, obowiązani są umożliwić upoważnionym inspektorom CBKŁT lub BZŁT wstęp do zakładu oraz dostęp do dokumentacji, urządzeń, maszyn, magazynów, miejsc montażu i demontażu łożysk tocznych itp.
§  10.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 223 z dnia 3 listopada 1954 r. w sprawie stosowania łożysk tocznych (Biuletyn PKPG Nr 30, poz. 130) oraz zarządzenie Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 3 kwietnia 1950 r. w sprawie wykonywania nadzoru nad racjonalnym zużytkowaniem łożysk tocznych (Monitor Polski Nr A-45, poz. 515).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 2

TYPIZACJA ŁOŻYSK TOCZNYCH

Objaśnienia do tablic podziału łożysk tocznych na grupy zastosowania.

Łożyska toczne objęte typizacją są znormalizowanych konstrukcji o wymiarach zgodnych z PN-58/M-86404 "Tablice głównych wymiarów". Wyjątek stanowią łożyska serii "E", których wymiary nie są zgodne z PN-58/M-86404. Wymienione w typizacji łożyska zostały podzielone na 3 grupy zastosowania.

Grupa 1 - obejmuje łożyska normalnej klasy dokładności z luzem normalnym i powiększonym, najbardziej rozpowszechnione. Mogą one być stosowane we wszystkich gałęziach przemysłu bez ograniczeń.

Grupa 2 - obejmuje łożyska mniej rozpowszechnione oraz łożyska podwyższonych klas dokładności i z luzem pomniejszonym. Na stosowanie tych łożysk wymagane jest zezwolenie Centralnego Biura Konstrukcji Łożysk Tocznych.

Grupa 3 - obejmuje łożyska, które mogą być stosowane tylko w specjalnie uzasadnionych wypadkach i przy wyraźnych korzyściach, jakie daje zastosowanie tych łożysk w porównaniu do łożysk grupy 1 lub 2. Na stosowanie łożysk zaliczonych do grupy 3 Centralne Biuro Konstrukcji Łożysk Tocznych wydaje zezwolenie po uzyskaniu zgody Zjednoczenia Przemysłu Precyzyjnego.

Uwagi ogólne.

1)
W tablicach podziału łożysk na grupy zastosowania ilość numerów łożysk w poszczególnych seriach ograniczona jest do wielkości obecnie stosowanych przez nasz przemysł. Konstruktor może wyjść poza te granice, powinien jednak przedtem jak najbardziej szczegółowo przeanalizować możliwość zastosowania łożysk już uwidocznionych w tablicach.
2)
Jednostka opracowująca dokumentację konstrukcyjną łożyskowania zobowiązana jest, w czasie projektowania, występować o zezwolenie na stosowanie łożysk nie objętych grupą 1.
3)
O uzyskanym zezwoleniu należy umieścić odpowiednią informację w dokumentacji konstrukcyjnej i techniczno-ruchowej oraz w wykazie części podając przy odpowiednim łożysku numer i datę pisma Centralnego Biura Konstrukcji Łożysk Tocznych obejmującego zezwolenie.
4)
Zezwolenia Centralnego Biura Konstrukcji Łożysk Tocznych na stosowanie danego łożyska w danej maszynie są ważne na czas nieokreślony i upoważniają producenta, jak i użytkownika maszyny do ich uzyskiwania w Biurze Zbytu Łożysk Tocznych.
5)
Części łożysk tocznych, jak kulki, wałeczki, igiełki oraz tuleje stożkowe i ich części, nie są przedmiotem typizacji i mogą być stosowane bez zezwolenia Centralnego Biura Konstrukcji Łożysk Tocznych. W zakresie ich stosowania obowiązuje przestrzeganie Polskich Norm.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 3

WNIOSEK DO CENTRALNEGO BIURA KONSTRUKCJI ŁOŻYSK TOCZNYCH O WYDANIE ZEZWOLENIA NA STOSOWANIE ŁOŻYSKA TOCZNEGO WYMIENIONEGO W GRUPIE 2 LUB 3 ALBO NIE WYMIENIONEGO W OGÓLE W TABLICACH STANOWIĄCYCH ZAŁĄCZNIK Nr 1 *)

1 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 43 z dnia 7 czerwca 1966 r. (M.P.66.29.150) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 czerwca 1966 r.
2 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki z dnia 25 kwietnia 1967 r. w sprawie zmiany wykazów łożysk tocznych (M.P.67.28.131) z dniem 23 maja 1967 r.
3 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki z dnia 25 kwietnia 1967 r. w sprawie zmiany wykazów łożysk tocznych (M.P.67.28.131) z dniem 23 maja 1967 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024