Stosowanie typowych mebli wbudowanych i dostawianych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 8 marca 1961 r.
w sprawie stosowania typowych mebli wbudowanych i dostawianych.

Na podstawie § 2 ust. 4 uchwały nr 364 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zatwierdzenia normatywów projektowania dla budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 81, poz. 422) oraz w celu wprowadzenia w życie zasad zawartych w uchwale nr 285 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1959 r. w sprawie przyjęcia tez dotyczących typizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 70, poz. 365) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zobowiązuje się inwestorów zlecających projekty w zakresie budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego do przestrzegania zasady, by opracowane na ich zlecenie przez biura projektowe projekty wstępne domów mieszkalnych wielorodzinnych zawierały przykładowe schematy umeblowania z pełnym zestawem mebli wbudowanych (wsuwanych i dostawianych) i podstawowych ruchomych. Schematy umeblowania mieszkań powinny być wykonane na podkładach w skali 1 : 50 lub naniesione na rysunki robocze dla każdego występującego w projekcie typu mieszkania.
§  2.
Schematy, o których mowa w § 1, powinny przewidywać pełny zestaw mebli potrzebnych w celu prawidłowego użytkowania mieszkania przez normatywną liczbę osób przewidzianą dla danego mieszkania.
§  3.
W rzutach pomieszczeń mieszkalnych wymiary wnęk i ścian przeznaczonych na umieszczenie mebli wbudowanych (wsuwanych i dostawianych), jak też sposób umieszczenia aparatów instalacyjnych powinny być ściśle dostosowane do rozmiarów mebli wbudowanych według opracowania Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Miejskiego, zatwierdzonego przez Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury, pt. "Wyposażenie mieszkań – a) katalog i album stolarki kuchennej, b) szafy ścienne i składziki garderoby". Elementy wyposażenia mieszkań występujące w projekcie powinny być przyjęte na podstawie wykazu stypizowanych aparatów wyposażenia sanitarno-technicznego, wprowadzonych zarządzeniem nr 56 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 22 lutego 1960 r. oraz wydawanych kart katalogowych. Meble ruchome należy przyjmować według niżej podanych wymiarów (w centymetrach):
1)
miejsca do spania na 1 osobę 80 × 200
2)
szafy ubraniowe i bieliźniane na 1 osobę 60 × 60

szafy ubraniowe i bieliźniane na 2 osoby 60 × 120

powyżej 2 osób przyjmuje się dodatkowe segmenty na osobę 45 × 60

3)
stoły dla 4 osób 70 × 100

stoły dla 6 osób 75 × 125

stoły do pracy 60 × 100

4)
krzesła 40 × 45
5)
fotele 60 × 70.
§  4.
1.
Do obowiązku inwestorów budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego rad narodowych i zakładów pracy należy wyposażenie:
1)
mieszkań kategorii M1–M3 – w szafę wbudowaną bieliźniano-ubraniową, półtoraskrzydłową o wymiarach rzutu wnęki 910 × 610 według Katalogu stolarki mieszkaniowej, część II, karta katalogowa KK-20, symbol Sbu-9 (w wykończeniu budowlanym);
2)
mieszkań kategorii M4–M7 – w szafę wbudowaną bieliźniano-ubraniową, dwuskrzydłową o wymiarach rzutu wnęki 1210 × 610, symbol Sbu-12 (w wykończeniu budowlanym);
3)
kuchni o powierzchni użytkowej powyżej 6 m2 – w szafę spiżarniano-naczyniową, zwentylowaną;
4)
kuchni laboratoryjnej o powierzchni użytkowej 4,5–6 m2 – w szafkę spiżarniano-naczyniową, szafkę głównego miejsca pracy (Katalog stolarki mieszkaniowej, część II, KK-4, symbol Km) oraz szafkę zlewozmywakową.
2.
Koszty wyposażenia w meble wbudowane w zakresie ustalonym w ust. 1 pokrywa w całości inwestor. Koszty wszystkich innych mebli wbudowanych wsuwanych i dostawianych pokrywa w całości użytkownik.
§  5.
Meble objęte opracowaniem wymienionym w § 3 będą produkowane masowo i rozprowadzane przez jednostki handlu uspołecznionego, który zorganizuje dostawę i montaż tych mebli w ramach usług świadczonych ludności.
§  6.
1.
Zarządzenie niniejsze odnosi się do wszystkich projektów indywidualnych oraz do projektów typowych budynków mieszkalnych wielorodzinnych, zarówno rozpoczynanych, jak i będących w trakcie opracowania, dla potrzeb realizacji budownictwa wielorodzinnego rad narodowych, zakładów pracy i spółdzielni mieszkaniowych.
2.
Dopuszcza się również wprowadzenie zmian wynikających z przepisów niniejszego zarządzenia w projektach zatwierdzonych, przewidzianych do realizacji w 1961 r. w stanach surowych.
3.
Wszystkie projekty budynków mieszkalnych przedkładane do zatwierdzenia po dniu 1 czerwca 1961 r. powinny być sporządzone według zasad zawartych w niniejszym zarządzeniu.
§  7.
Zobowiązuje się inwestorów budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego do bieżącego kontrolowania stosowania powyższych zasad przy zatwierdzaniu projektów.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 8 marca 1961 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024