Przedłużenie terminu zaktualizowania zbiorczych zestawień kosztów dla inwestycji realizowanych w latach 1961-1965.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BUDOWNICTWA, URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 28 lutego 1961 r.
w sprawie przedłużenia terminu zaktualizowania zbiorczych zestawień kosztów dla inwestycji realizowanych w latach 1961–1965.

W związku z opóźnieniem aktualizacji zbiorczych zestawień kosztów dla inwestycji realizowanych w latach 1961–1965 zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dla inwestycji, których zbiorcze zestawienia kosztów nie zostały zaktualizowane zgodnie z wymaganiami określonymi w zarządzeniu Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 26 maja 1960 r. w sprawie aktualizacji zbiorczych zestawień kosztów dla inwestycji realizowanych w latach 1961–1965 oraz przeliczenia ich na ceny obowiązujące od dnia 1 lipca 1960 r. (Monitor Polski Nr 46, poz. 200) oraz w terminie określonym w § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 21 listopada 1960 r. w sprawie dokumentacji kosztorysowej na roboty budowlano-montażowe wykonywane w 1961 r. (Monitor Polski Nr 90, poz. 408), termin aktualizacji zbiorczych zestawień kosztów w myśl wymagań określonych w wymienionych zarządzeniach przedłuża się do dnia 31 marca 1961 r.
2.
Przy aktualizacji zbiorczych zestawień kosztów w myśl wymagań, o których mowa w ust. 1, w szczególności należy uwzględnić:
1)
zmiany zakresu rzeczowego inwestycji dokonane dotychczas w wyniku zmian programów i projektów inwestycji, z wyjątkiem zmian wynikających z rewizji oszczędnościowej przeprowadzonej na podstawie uchwały nr 216a Rady Ministrów z dnia 14 lipca 1960 r. w sprawie powszechnej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji planu 5-letniego na lata 1961–1965 (Monitor Polski Nr 61, poz. 288);
2)
ustalenia poprzedniej rewizji oszczędnościowej, przeprowadzonej w 1959 r. oraz pierwszej połowie 1960 r. na podstawie uchwały nr 174 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji dokumentacji projektowo-kosztorysowej (Monitor Polski Nr 47, poz. 215);
3)
przeliczenie na ceny obowiązujące od 1 lipca 1960 r. w zakresie inwestycji przewidzianych do realizacji po 31 grudnia 1960 r.;
4)
podział zbiorczych zestawień kosztów na poszczególne zadania inwestycyjne, zgodnie z obowiązującą metodologią określania zadań inwestycyjnych (instrukcja dotycząca opracowania narodowego planu gospodarczego na rok 1961 – rozdział "Inwestycje" § 12), wydzielając dla poszczególnych zadań inwestycyjnych odrębne zbiorcze zestawienia kosztów.
3.
Przy dokonywaniu aktualizacji zbiorczych zestawień kosztów, o której mowa w ust. 1, należy uwzględnić również zmiany w wycenie wartości maszyn i urządzeń nabywanych z importu, wynikające z wprowadzenia nowego mnożnika przeliczeniowego zgodnie z przepisami uchwały nr 416 Rady Ministrów z dnia 23 listopada 1960 r. w sprawie zmiany uchwały nr 40 Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1958 r. w sprawie ustalania cen zbytu na maszyny i urządzenia pochodzące z importu oraz usługi związane z tym importem. Jeżeli zbiorcze zestawienia kosztów zostały już zaktualizowane w myśl wymienionych w ust. 1 zarządzeń, ale bez uwzględnienia zmian wynikających z wprowadzenia nowego mnożnika importowego – należy dokonać odpowiednich uzupełnień w terminie ustalonym w ust. 1.
4.
Zasady, terminy i tryb uwzględnienia rewizji oszczędnościowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej, przeprowadzonej na podstawie uchwały nr 216a Rady Ministrów z dnia 14 lipca 1960 r. w sprawie powszechnej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji planu 5-letniego na lata 1961–1965, zostaną ustalone odrębnie.
§  2.
1.
W indywidualnie uzasadnionych przypadkach właściwi ministrowie lub upoważnione przez nich osoby, w zakresie inwestycji objętych planem centralnym, a przewodniczący wojewódzkich (miejskich) komisji planowania gospodarczego w zakresie inwestycji objętych planami terenowymi, mogą zezwolić na przedłużenie terminu aktualizacji zbiorczych zestawień kosztów, ustalonego w § 1, nie dalej jednak niż do dnia 15 czerwca 1961 r.
2.
Terminy ustalone w zezwoleniach określonych w ust. 1 powinny opierać się na oświadczeniach organów przeprowadzających aktualizację co do realności tych terminów.
§  3.
1.
Do 31 marca 1961 r. banki finansujące inwestycje nie wstrzymują finansowania inwestycji w razie braku zaktualizowanych zbiorczych zestawień kosztów zgodnie z wymaganiami określonymi w § 1.
2.
Po upływie tego terminu banki finansujące inwestycje nie wstrzymują finansowania inwestycji z powodu braku zaktualizowanych zbiorczych zestawień kosztów w myśl obowiązujących wymagań tylko w tych przypadkach, gdy inwestor przedłoży w banku finansującym zezwolenie na przedłużenie terminu aktualizacji zbiorczych zestawień kosztów, wydane przez organ wymieniony w § 2 ust. 1.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024