Wzory umundurowania inspektorów kwarantanny roślin pełniących funkcje w punktach granicznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 29 września 1959 r.
w sprawie wzorów umundurowania inspektorów kwarantanny roślin pełniących funkcje w punktach granicznych.

Na podstawie § 3 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1959 r. w sprawie umundurowania inspektorów kwarantanny roślin pełniących funkcje w punktach granicznych (Dz. U. Nr 35, poz. 216) zarządza się, co następuje:
§  1.
Umundurowanie mężczyzn na stanowiskach inspektorów kwarantanny roślin pełniących funkcje w punktach granicznych powinno być następujące:
1)
czapka letnia typu wojskowego z materiału mundurowego koloru stalowego; szerokość kwatery z przodu wynosi 5 cm, z tyłu 4,5 cm; wysokość otoku 5 cm; daszek lakierowany na czarno, okuty, nad daszkiem sznur złoty pleciony, przytwierdzony guzikami o średnicy 15 mm, koloru złotego; z przodu kwatery orzeł państwowy z metalu koloru srebrnego według przyjętego wzoru, poniżej na otoku odznaka przedstawiająca kłos z żółtego metalu opleciony wężykiem z metalu w kolorze czarnym; otok aksamitny w kolorze munduru;
2)
czapka zimowa (uszanka) typu wojskowego, z sukna i imitacji futra w kolorze munduru, z orłem państwowym i odznaką, wykonanymi jak w pkt 1;
3)
kurtka z jednym rzędem guzików o średnicy 20 mm bez znaków (cztery guziki w rzędzie); u góry i u dołu po bokach po dwie kieszenie; guziki przy kieszeniach koloru srebrnego, o średnicy 15 mm bez znaków; na kołnierzu kurtki patki z aksamitu koloru zielonego w kształcie rombu o bokach 3,5 cm z odznaką określoną w pkt 1;
4)
spodnie kroju cywilnego o szerokości u dołu około 26 cm, bez mankietów, dwie kieszenie boczne, jedna tylna z prawej strony;
5)
płaszcz zimowy, cały na podszewce, z jednym rzędem guzików o średnicy 20 mm bez znaków (6 guzików w rzędzie); zapinany na 5 guzików, a w czasie zimna na 6 guzików; w tyle dragon, przytwierdzony w stanie guzikami o średnicy 20 mm; u dołu z tyłu płaszcza rozcięcie; po obu bokach płaszcza po jednej kieszeni; w podszewce płaszcza z przodu na wysokości piersi dwie kieszenie; na kołnierzu płaszcza patki, jak u kurtki;
6)
koszula popelinowa koloru stalowego;
7)
krawat koloru szarego.
§  2.
Umundurowanie kobiet na stanowiskach inspektorów kwarantanny roślin pełniących funkcje w punktach granicznych powinno być następujące:
1)
furażerka typu wojskowego z orłem państwowym po środku; z boku po lewej stronie odznaka; orzeł i odznaka wykonane według opisu zawartego w § 1 pkt 1;
2)
kurtka, płaszcz, koszula i krawat - jak dla mężczyzn;
3)
spódnica gładka z kontrafałdą z przodu i z ukrytym zapięciem na lewym boku, o długości 17 cm poniżej kolan.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Biura rachunkowe będą miały dodatkowe i trudne obowiązki

Już od 31 lipca biura rachunkowe muszą sprawdzać transakcje swoich klientów i te podejrzane zgłaszać do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Nowe obowiązki wynikają z przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Problem w tym, że nie są one zbyt precyzyjnie określone – a trzeba wdrożyć wiele szczegółowych procedur. Za ich brak grożą milionowe kary.

Krzysztof Koślicki 30.07.2021
Ruszył pilotaż opasek telemedycznych

Do przychodni rodzinnych we wrześniu trafią teleopaski medyczne. Ma z nich skorzystać co najmniej tysiąc pacjentów. Wybiorą ich lekarze spośród tych, którzy przebywali w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem lub u których rentgen wykrył zmiany świadczące o kontakcie z wirusem. Taka opaska zwykle mierzy puls, przebyte kroki i temperaturę, a dane przekazuje do platformy cyfrowej.

Jolanta Ojczyk 21.07.2021
Karta lokalizacji podróżnego w końcu elektroniczna, ale niedoskonała

Osoby przylatujące do Polski z zagranicy muszą wypełniać kartę lokalizacji podróżnego. Podane w niej dane są podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny lub zwolnienia z niej. Dotychczas były one w formie papierowej. Po ponad roku pandemii Główny Inspektorat Sanitarny w końcu przygotował KLP online. Będzie ona dostępna od soboty 17 lipca. Niestety na stronie, gdzie można wypełnić KLP, brak jest aktualnych danych o wymaganiach dla podróżnych w związku z Covid-19.

Jolanta Ojczyk 17.07.2021
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zyskał status państwowego

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny za sprawą rozporządzenia prezesa Rady Ministrów zmienił nazwę i status. Obecnie jest to już Państwowy Instytut Badawczy, z nowymi zadaniami i większym finansowaniem. Będzie on prowadził kompleksowe badania epidemiologiczne, laboratoryjne ośrodki referencyjne oraz laboratorium bezpieczeństwa żywności.

Jolanta Ojczyk 13.07.2021
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Nowe przepisy mają zapewnić kompleksową regulację kwestii związanych z tworzeniem, organizacją i funkcjonowaniem takich kół. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Katarzyna Kubicka-Żach 05.07.2021
Ustawa podpisana - minister finansów przejmie prokuratorskie depozyty

Depozyty uzyskane w związku z postępowaniami prowadzonymi lub nadzorowanymi przez prokuraturę oraz związane z bieżącym funkcjonowaniem powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury nie będą przechowywane na rachunkach poszczególnych jednostek prokuratury tylko na rachunkach depozytowych ministra finansów, prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Krzysztof Sobczak 05.07.2021
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.87.460

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wzory umundurowania inspektorów kwarantanny roślin pełniących funkcje w punktach granicznych.
Data aktu: 29/09/1959
Data ogłoszenia: 22/10/1959
Data wejścia w życie: 22/10/1959