Emisja skarbowych bonów inwestycyjnych.

UCHWAŁA Nr 156
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 kwietnia 1959 r.
w sprawie emisji skarbowych bonów inwestycyjnych.

§  1.
1.
W celu rozszerzenia korzystnych dla ludności form oszczędzania, zwłaszcza na zaspokajanie potrzeb budowlanych i mieszkaniowych, upoważnia się Ministra Finansów do wypuszczenia (emisji) skarbowych bonów inwestycyjnych.
2.
Emisja bonów inwestycyjnych będzie realizowana w seriach wypuszczanych w wysokości i w terminach ustalanych przez Ministra Finansów.
§  2.
1.
Bony inwestycyjne mogą nabywać bez ograniczenia osoby fizyczne zamieszkałe na terenie kraju.
2.
Bony inwestycyjne wydawane będą na okaziciela. Na żądanie nabywców bony inwestycyjne mogą być wydawane jako bony imienne.
§  3.
1.
W przypadku zwyżki cen materiałów budowlanych Państwo zapewnia posiadaczom bonów inwestycyjnych wypłatę premii w sposób określony w §§ 4 - 6.
2.
Wysokość premii ustalana będzie odpowiednio do różnicy między kosztem nabycia zestawu materiałów budowlanych, potrzebnych na wybudowanie 4-izbowego domu mieszkalnego o standardowym wyposażeniu, w roku emisji danej serii bonów inwestycyjnych i w roku ich wykorzystania. Koszt nabycia materiałów budowlanych obliczany będzie według państwowych cen detalicznych. Odpowiednie dane będą corocznie ustalane i publikowane.
§  4.
Wypłata premii następować będzie w przypadku, gdy posiadacz bonów realizuje je na jeden z następujących celów:
1)
zakup materiałów budowlanych od jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
opłacanie faktur za roboty budowlano-montażowe, wykonywane przez jednostki gospodarki uspołecznionej,
3)
wstępny wkład, którego wpłacenie na konto bankowe wymagane jest dla uzyskania kredytu bankowego na budowę domu jednorodzinnego lub obiektu gospodarczego,
4)
opłacenie wkładu mieszkaniowo-budowlanego z tytułu przydziału mieszkania w domu zakładowym,
5)
opłacanie wkładu budowlano-mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej,
6)
zakup mieszkań lub domów jednorodzinnych od prezydiów rad narodowych.
§  5. 1
1.
Prawo do premii ogranicza się do sumy bonów inwestycyjnych, odpowiadającej 50% wartości jednego mieszkania o powierzchni nie przekraczającej 85 m2, a w stosunku do osób budujących obiekty gospodarcze na wsi - do sumy bonów odpowiadającej 50% kosztów budowy obiektu.
2.
Dla określenia wartości jednego mieszkania i kosztów budowy obiektu gospodarczego, o których mowa w ust. 1, przyjmuje się:
1)
przy określaniu wartości jednego mieszkania - faktyczny koszt budowy, nie wyższy jednak niż koszt budowy obliczony po cenie sprzedaży 1 m2 powierzchni użytkowej przeciętnego, standardowego, nowego budynku mieszkalnego, ogłoszonej w roku wykorzystania skarbowych bonów inwestycyjnych, a ustalanej urzędowo na podstawie § 3 ust. 2 uchwały nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie zapewnienia realnej wartości wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 26, poz. 156 i Nr 70, poz. 407);
2)
przy określaniu kosztów budowy obiektu gospodarczego na wsi - faktyczny koszt budowy, nie wyższy jednak niż koszt budowy typowego obiektu gospodarczego na wsi o standardowym wyposażeniu.
3.
Upoważnia się Ministra Rolnictwa do corocznego ustalania w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz do ogłaszania kosztów budowy typowych obiektów gospodarczych na wsi o standardowym wyposażeniu - dla celów określenia sumy bonów, do której ogranicza się prawo do premii - w terminie do dnia 25 stycznia każdego roku, z tym że ustalenie i ogłoszenie tych kosztów w 1960 r. powinno nastąpić w terminie do dnia 15 grudnia 1960 r. Dokumentacja projektowo-kosztorysowa powyższych obiektów gospodarczych przechowywana będzie w Ministerstwie Rolnictwa.
4.
Obliczenia wysokości premii dokonują instytucje bankowe określone przez Ministra Finansów.
5.
Wypłata premii może nastąpić po uprzednim przedłożeniu przez posiadacza bonów dowodu stwierdzającego rozpoczęcie budowy obiektu mieszkalnego lub gospodarczego i tylko przelewem bezgotówkowym na rzecz wskazanej instytucji.
§  6.
Dla uzyskania prawa do premii, o której mowa w § 3, wymagane jest uprzednie złożenie bonów inwestycyjnych do depozytu w instytucjach bankowych określonych przez Ministra Finansów i utrzymywanie ich w tym depozycie przez okres nie krótszy niż 15 miesięcy od daty zdeponowania bonów lub 12 miesięcy od zamknięcia sprzedaży bonów danej serii, w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla posiadacza bonów.
§  7.
Bony inwestycyjne, na żądanie ich posiadaczy, będą wykupywane według ich nominalnej wartości przez Powszechną Kasę Oszczędności w każdym czasie bez wymagania uprzedzenia ze strony posiadacza.
§  8.
1.
Bony inwestycyjne będą oprocentowane w wysokości 4% w stosunku rocznym od ich wartości nominalnej.
2.
Minister Finansów może zarządzić wypłacanie odsetek w formie losowania premii pieniężnych. W tym przypadku losowanie premii odbywać się powinno raz na kwartał.
3.
Bony inwestycyjne oraz przypadające ich posiadaczom premie pieniężne wolne są od wszelkich podatków i opłat.
§  9.
Szczegółowe zasady i tryb emisji, sprzedaży i premiowania bonów inwestycyjnych oraz ich realizacji określi zarządzenie Ministra Finansów.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 28 listopada 1960 r. (M.P.60.90.406) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 grudnia 1960 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024