Zamiana gruntów na działki budowlane przeznaczone na indywidualne budownictwo mieszkaniowe.

OKÓLNIK
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 30 sierpnia 1958 r.
w sprawie zamiany gruntów na działki budowlane przeznaczone na indywidualne budownictwo mieszkaniowe.

W celu umożliwienia właścicielom gruntów położonych poza terenami wydzielonymi na indywidualne budownictwo mieszkaniowe uzyskania działki budowlanej w drodze zamiany ustala się, co następuje:
§  1.
Osoby fizyczne będące właścicielami gruntów położonych poza terenami wydzielonymi na indywidualne budownictwo mieszkaniowe mogą zamieniać te grunty na działki budowlane położone w granicach terenów wyznaczonych na indywidualne budownictwo mieszkaniowe.
§  2.
1.
Osoby wymienione w § 1 składają wniosek o zamianę gruntu do prezydium rady narodowej, na której terenie położona jest działka budowlana podlegająca zamianie.
2.
Do wniosku o zamianę gruntu należy dołączyć:
1)
dowód własności gruntu zgłoszonego do zamiany (wyciąg z księgi wieczystej, wypis notarialnego aktu kupna-sprzedaży lub inny dokument stwierdzający własność),
2)
dowód, że grunt nie jest obciążony długami,
3)
szkic sytuacyjny gruntu zgłoszonego do zamiany,
4)
zobowiązanie wnioskodawcy do wybudowania domu jednorodzinnego na działce budowlanej uzyskanej z zamiany w terminie oznaczonym w decyzji o zamianie.

Ponadto wnioskodawca może we wniosku wskazać działkę budowlaną, którą chciałby otrzymać w drodze zamiany.

§  3.
1.
Organy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej określonej w § 2 zarządzą w ciągu 4 tygodni po otrzymaniu wniosku oszacowanie gruntu zgłoszonego do zamiany. Oszacowanie następuje w trybie określonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad ustalania ceny domów mieszkalnych i gruntów budowlanych sprzedawanych przez Państwo, sposobu spłaty należności, sposobu zaliczania na pokrycie ceny nakładów poczynionych przez nabywcę oraz kategorii osób korzystających z pierwszeństwa przy nabywaniu domów i gruntów (Dz. U. z 1957 r. Nr 44, poz. 204 oraz z 1958 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 35, poz. 157).
2.
Przy ustalaniu wartości gruntu zaoferowanego do zamiany przez osoby wymienione w § 1 należy stosować następujące zasady:
1)
wartość gruntu budowlanego w mieście lub osiedlu podlegającego podatkowi od nieruchomości określa się w wysokości 5-10% przeciętnych kosztów wybudowania w danej miejscowości domu jednorodzinnego,
2)
wartość gruntu rolnego (ornego, warzywniczego, sadowniczego, łąk, pastwisk itp.) powinna być określona tak, aby odpowiadała cenom ustalanym za grunty rolne przeznaczone do sprzedaży z zapasów Państwowego Funduszu Ziemi,
3)
wartość gruntu leśnego określa się jak wartość gruntu rolnego (pkt 2) z doliczeniem wartości użytkowej drzewostanu.
§  4.
Jeżeli wartość gruntu zgłoszonego do zamiany jest niższa od wartości działki budowlanej oszacowanej na zasadach i w trybie rozporządzenia Rady Ministrów, o którym mowa w § 3 ust. 1, prezydium rady narodowej (§ 2) można dokonać zamiany za odpowiednią dopłatą.
§  5.
1.
Jeżeli wartość gruntu zgłoszonego do zamiany przekracza znacznie wartość działki budowlanej, a podziału gruntu można dokonać bez naruszenia jego przeznaczenia gospodarczego i możliwości racjonalnego użytkowania, zamianą można objąć część gruntu.
2.
Prezydium rady narodowej może objąć zamianą za odpowiednią dopłatą całość gruntu zgłoszonego do zamiany, jeśli grunt ten przewidziany jest w planie urbanistycznym pod zabudowę lub przeznaczony na inne niezbędne potrzeby wymagające zagospodarowania całości gruntu. Ustalenie dopłaty następuje na podstawie szacunku dokonanego na zasadach określonych w § 3 ust. 2.,
§  6.
O zamianie decyduje prezydium rady narodowej określonej w § 2 w drodze uchwały powziętej w trybie przewidzianym w § 10 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 12 sierpnia 1957 r. w sprawie trybu dokonywania sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i innych nieruchomości (Dz. U. Nr 44, poz. 206).
§  7.
Decyzja o zamianie powinna zawierać:
1)
oznaczenie gruntu przejmowanego przez Państwo oraz działki budowlanej odstępowanej wnioskodawcy,
2)
ustalenie wartości szacunkowej gruntu do zamiany i działki budowlanej,
3)
dokładne oznaczenie osoby, której odstępuje się działkę budowlaną,
4)
oznaczenie nadwyżki wartości działki budowlanej oraz sposobu i terminu spłaty tej nadwyżki lub oznaczenie nadwyżki wartości gruntu zgłoszonego do zamiany przez wnioskodawcę oraz sposób i terminy spłaty tej nadwyżki,
5)
termin zabudowy (rozpoczęcia i zakończenia budowy) działki budowlanej.

Termin zakończenia budowy, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, nie może przekraczać dwóch lat i może być z ważnych przyczyn przedłużony przez prezydium rady narodowej na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

§  8.
1.
Decyzja prezydium rady narodowej stanowi podstawę do zawarcia umowy zamiany.
2.
Umowę zawiera właściwy organ w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej określonej w § 2. Do ważności umowy wymagana jest forma aktu notarialnego, który stanowi podstawę wpisu w księdze wieczystej.
§  9.
Okólnik wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024