Wydawanie dokumentów dotyczących służby wojskowej osobom stale zamieszkałym za granicą.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 sierpnia 1958 r.
w sprawie wydawania dokumentów dotyczących służby wojskowej osobom stale zamieszkałym za granicą.

W celu unormowania sprawy wydawania osobom stale zamieszkałym za granicą dokumentów dotyczących służby wojskowej w b. armiach zaborczych, w Wojsku Polskim, w oddziałach, które prowadziły walkę z hitlerowskim okupantem, oraz w polskich formacjach wojskowych za granicą, w czasie od dnia 1 września 1939 r. - zarządza się, co następuje:
§  1.
Osoby stale zamieszkałe za granicą, które odbyły służbę w b. armiach zaborczych, w Wojsku Polskim, w oddziałach, które prowadziły walkę z hitlerowskim okupantem, oraz w polskich formacjach wojskowych za granicą od dnia 1 września 1939 r., mogą uzyskać odpowiednie dokumenty dotyczące służby wojskowej, jak np. zaświadczenia o odbyciu służby wojskowej, zaświadczenia o chorobach przebytych w czasie pełnienia służby wojskowej, odpisy historii chorób oraz inne odpisy, wyciągi i fotoreprodukcje dokumentów, potrzebne do celów osobistych lub do ubiegania się w myśl obowiązujących umów międzynarodowych i innych aktów prawnych u państw obcych o przyznanie im odpowiednich świadczeń socjalnych - w trybie określonym w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
Dokumenty, o których mowa w § 1, mogą otrzymać również członkowie rodzin osób wymienionych w § 1 dla udowodnienia swoich praw do przysługujących im świadczeń zależnych od odbycia służby wojskowej przez osoby wymienione w § 1.
§  3.
Dokumenty dotyczące służby wojskowej osobom wymienionym w §§ 1 i 2 wydają urzędy konsularne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  4.
Dla uzyskania odpowiedniego dokumentu dotyczącego służby wojskowej (§ 1) zainteresowane osoby (§§ 1 i 2) powinny złożyć wniosek do właściwego urzędu konsularnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  5.
1.
Wniosek o wydanie dokumentu (§ 1) powinien zawierać:
1)
nazwisko, imię i adres osoby wnoszącej podanie,
2)
nazwisko, imię, imiona rodziców oraz datę i miejsce urodzenia osoby, której służba wojskowa ma być potwierdzona,
3)
możliwie dokładny przebieg służby wojskowej odbytej przez osobę wymienioną w pkt 2, nazwę jednostki wojskowej (szpitala), czas trwania służby (pobytu na leczeniu) oraz stopień wojskowy,
4)
określenie celu, w jakim dokument ma być wydany.
2.
Do wniosku powinny być dołączone wszelkie posiadane dokumenty dotyczące odbytej służby wojskowej przez osobę, której dokument ma dotyczyć.
§  6.
Wnioski w sprawie dokumentów dotyczących służby wojskowej osób stale zamieszkałych za granicą urzędy konsularne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przesyłają za pośrednictwem Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych do Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.
§  7.
1.
Centralne Archiwum Wojskowe w razie posiadania odpowiednich akt sporządza właściwy dokument (zaświadczenie, odpis, wyciąg), który podpisuje i zaopatruje w odcisk pieczęci urzędowej Szef Centralnego Archiwum Wojskowego.
2.
W razie niemożliwości sporządzenia odpisu lub wyciągu z powodu nieczytelności właściwego dokumentu sporządza się jego fotoreprodukcję, której zgodność z oryginałem stwierdza Szef Centralnego Archiwum Wojskowego podpisem i odciskiem pieczęci urzędowej.
§  8.
Szef Centralnego Archiwum Wojskowego przesyła sporządzone dokumenty (§ 7) do Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§  9.
W razie gdy osoba wymieniona we wniosku nie figuruje w aktach podanej jednostki wojskowej lub gdy w archiwach w kraju nie ma akt, na których podstawie można sporządzić potrzebny dokument - Szef Centralnego Archiwum Wojskowego zawiadamia o tym urząd konsularny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej za pośrednictwem Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§  10.
W sposób ustalony w §§ 7-9 Centralne Archiwum Wojskowe załatwia również korespondencję w sprawie dokumentów dotyczących służby wojskowej osób stale zamieszkałych za granicą napływającą do Centralnego Archiwum Wojskowego za pośrednictwem innych władz i urzędów lub bezpośrednio.
§  11.
Na podstawie dokumentów sporządzonych przez Centralne Archiwum Wojskowe (§ 7) lub zawiadomienia (§ 9) urząd konsularny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej:
1)
wydaje zainteresowanej osobie odpowiedni dokument albo
2)
odmawia wydania dokumentu z podaniem przyczyn odmowy.
§  12.
Traci moc zarządzenie Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych z dnia 8 lipca 1954 r. w sprawie wydawania zaświadczeń o odbyciu służby wojskowej przez osoby stale zamieszkałe za granicą (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-69, poz. 866 i z 1957 r. Nr 54, poz. 340).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024