Wytyczne w sprawie udzielania zezwoleń na spłatę kaucji związanej z najmem lokalu mieszkalnego w ratach miesięcznych i zwolnienia od obowiązku wpłacania tej kaucji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 30 czerwca 1958 r.
Wytyczne w sprawie udzielania zezwoleń na spłatę kaucji związanej z najmem lokalu mieszkalnego w ratach miesięcznych i zwolnień od obowiązku wpłacania tej kaucji.

Na podstawie § 4 ust. 4 uchwały nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne w sprawie udzielania zezwoleń na spłatę kaucji związanej z najmem lokalu mieszkalnego w ratach miesięcznych i zwolnień od obowiązku wpłacania tej kaucji, stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r.

Kierownik Ministerstwa Gospodarki Komunalnej: St. Sroka

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE W SPRAWIE UDZIELANIA ZEZWOLEŃ NA SPŁATĘ KAUCJI ZWIĄZANEJ Z NAJMEM LOKALU MIESZKALNEGO W RATACH MIESIĘCZNYCH I ZWOLNIEŃ OD OBOWIĄZKU WPŁACANIA TEJ KAUCJI

1.
Uchwała nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271) wprowadza obowiązek uiszczania kaucji od lokali mieszkalnych przez najemców, którzy otrzymują przydział mieszkania w dniu 1 lipca 1958 r. lub po tej dacie w domach wybudowanych lub odbudowanych po dniu 1 stycznia 1950 r. lub w nadbudowanych po tym dniu częściach domów starych, pozostających w zarządzie prezydiów rad narodowych lub innych jednostek państwowych. Kaucję pobiera się również od najemców lokali mieszkalnych wybudowanych przed 1 stycznia 1950 r., jeżeli lokale te zostały gruntownie odremontowane przed przydzieleniem ich nowemu najemcy. Najemcy, którzy uzyskali przydział mieszkania przed dniem wejścia w życie wymienionej uchwały, tj. przed dniem 1 lipca 1958 r., lecz objęli lokal w użytkowanie po tym dniu, obowiązani są również uiścić kaucję.
2.
Niektóre kategorie najemców zostały zwolnione od obowiązku wpłacania kaucji z mocy samej uchwały, inne kategorie najemców mogą być zwolnione przez prezydia rad narodowych od wpłaty kaucji w całości lub w części albo mogą uzyskać zezwolenie na spłatę kaucji w ratach miesięcznych zgodnie z niniejszymi wytycznymi.
3.
Z mocy uchwały zwolnieni są od wpłacania kaucji:
a)
najemcy, którzy uzyskali przydział lokalu mieszkalnego w związku ze stosunkiem pracy, o ile praca ta, ze względu na szczególny jej charakter, wymaga zajmowania lokalu w określonym budynku lub zespole budynków (np. dozorcy domowi),
b)
najemcy, którzy zmienią dotychczasowy lokal na mniejszy,
c)
cudzoziemski personel przedstawicielstw dyplomatycznych i personel urzędów konsularnych posiadający obywatelstwo kraju wysyłającego,
d)
najemcy, którzy uzyskali przydział lokalu mieszkalnego przed dniem 1 lipca 1958 r. i przed tym dniem objęli lokal,
e)
najemcy lokali w zakładowych domach mieszkalnych.
4.
Również z mocy uchwały zwolniony jest od wpłacania kaucji pracownik, który zostanie przeniesiony do pracy w innej miejscowości i któremu w miejscowości tej zostanie przydzielony lokal mieszkalny, od którego należy wpłacić kaucję. W tych przypadkach zakład pracy do którego najemca został przeniesiony, obowiązany jest kaucję tę wpłacić. Oddanie najemcy lokalu mieszkalnego w użytkowanie następuje po wpłaceniu kaucji przez zakład pracy.
5.
Sprawę kaucji od lokali mieszkalnych na terenie państwowych gospodarstw rolnych, hodowlanych, ogrodniczych, rybnych i państwowych gospodarstw leśnych normują przepisy § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 uchwały.
6.
Prawo wpłacania kaucji w ratach miesięcznych w ciągu 2 lat od przydzielenia im lokalu mieszkalnego przysługuje z mocy uchwały repatriantom. Przepis ten dotyczy repatriantów, którzy powrócili do kraju po dniu 12 kwietnia 1957 r. i znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej.
7.
Prezydium rady narodowej może stosować ulgi polegające na rozłożeniu kaucji na raty lub na zwolnieniu z kaucji w całości lub w części - kierując się następującymi wytycznymi:
a)
rozłożenie kaucji na raty lub zwolnienie najemcy od obowiązku jej wpłacenia w całości lub w części może nastąpić w przypadku, gdy najemca:

- zmienia mieszkanie wskutek klęski żywiołowej lub wskutek rozbiórki domu zarządzonej przez władzę budowlaną,

- znajduje się w ciężkich warunkach materialnych, a jedynym jego źródłem utrzymania jest renta (starcza, inwalidzka, rodzinna),

- zostaje przekwaterowany do lokalu zastępczego w trybie art. 16 dekretu o publicznej gospodarce lokalami,

b)
z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 6, kaucja może być rozłożona na raty na okres nie dłuższy nić 12 miesięcy.
8.
Prezydium właściwej rady narodowej może upoważnić podległy mu organ do spraw gospodarki mieszkaniowej do stosowania ulg z wyjątkiem przypadków, o których mowa w ust. 9.
9.
W innych przypadkach aniżeli przewidziane w poprzednich przepisach prezydium rady narodowej może w drodze uchwały rozłożyć spłatę kaucji na raty lub zwolnić najemcę od jej wpłaty w całości lub w części, jeżeli wyjątkowe warunki materialne lub rodzinne najemcy wymagają szczególnego uwzględnienia.
10.
We wszystkich przypadkach rozłożenia kaucji na raty należy zabezpieczyć terminową jej spłatę wekslami kaucyjnymi wystawionymi przez najemcę i żyrowanymi przez dwie osoby.
11.
Zwolnienie częściowe lub całkowite z wpłaty kaucji może nastąpić jedynie w przypadkach, gdy najemca nie ma możliwości korzystania z pomocy zakładowego funduszu mieszkaniowego (zakład pracy nie posiada takiego funduszu) lub innych form pomocy ze strony zakładu pracy, jak pomoc pracowniczej kasy pożyczkowo-zapomogowej. Częściowe zwolnienie nie powinno przekraczać 50% kaucji.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024