Uzyskiwanie tytułu starszego felczera.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 28 czerwca 1958 r.
w sprawie uzyskiwania tytułu starszego felczera.

Na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o zawodzie felczera (Dz. U. z 1950 r. Nr 36, poz. 336 i z 1954 r. Nr 57, poz. 284) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wydziały zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) organizują dla osób ubiegających się o tytuł starszego felczera kursy dokształcające.
2.
Kursy dokształcające są kursami II stopnia z oderwaniem od pracy w rozumieniu przepisów zarządzenia nr 160 Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1954 r. w sprawie zasad organizowania, prowadzenia i finansowania kursowego doszkalania zawodowego (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-67, poz. 849, z 1955 r. Nr 36, poz. 351, z 1956 r. Nr 79, poz. 957 i z 1958 r. Nr 11, poz. 67).
§  2.
1.
Felczer ubiegający się o tytuł starszego felczera powinien złożyć podanie o dopuszczenie na kurs dokształcający do wydziału zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), właściwego ze względu na miejsce zatrudnienia.
2.
Felczerzy zatrudnieni w służbie zdrowia Ministerstw: Spraw Wewnętrznych, Komunikacji oraz Sprawiedliwości składają podania do tych ministerstw, a zatrudnieni w służbie zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej - do dowództwa okręgu wojskowego, właściwego ze względu na miejsce pracy felczera.
§  3.
1.
Felczerzy ubiegający się o tytuł starszego felczera, a posiadający w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia wymagany 3-letni staż pracy, są obowiązani złożyć podanie o dopuszczenie na kurs dokształcający w ciągu jednego miesiąca od dnia wejścia w życie zarządzenia.
2.
Felczerzy, którzy kończą 3-letni staż pracy w czasie późniejszym niż określony w ust. 1, mają prawo składać podania o dopuszczenie na kurs dokształcający nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia ukończenia wymaganego stażu pracy.
§  4.
Do podania, o którym mowa w § 2, należy dołączyć:
1)
dowód posiadania uprawnień zawodowych felczera;
2)
zaświadczenie właściwego wydziału zdrowia prezydium powiatowej rady narodowej (miejskiej, dzielnicowej rady narodowej stanowiącej powiat miejski), stwierdzające wykonywanie zawodu felczera przez okres ponad trzy lata;
3)
opinię o pracy zawodowej wydaną przez kierownika zakładu pracy.
§  5.
Ministerstwa: Komunikacji, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz dowództwa okręgów wojskowych po sprawdzeniu, czy złożone podania odpowiadają wymaganiom określonym w § 3, oraz po ich zaopiniowaniu przesyłają je do właściwych wydziałów zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  6.
1.
Wydziały zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) ustalają w porozumieniu z zarządami okręgowymi Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia kolejność przyjęcia kandydatów na kurs dokształcający.
2.
Pierwszeństwo w przyjmowaniu na kurs dokształcający przysługuje kandydatom, którzy posiadają długoletni staż pracy, zatrudnieni są na wsi lub w zakładach leczniczo-zapobiegawczych przy przemysłowych zakładach pracy oraz wykazują się osiągnięciami w pracy zawodowej.
3.
O terminie i miejscu rozpoczęcia kursu dokształcającego kandydaci powinni być zawiadomieni nie później niż na miesiąc przed rozpoczęciem kursu.
§  7.
Kurs dokształcający trwa 2 miesiące (50 dni roboczych - 6 godzin dziennie) oraz obejmuje teoretyczne i praktyczne przygotowanie w zakresie następujących przedmiotów:
1)
farmakologia i receptura - 35 godzin
2)
higiena pracy i higiena szkolna - 30 "
3)
pierwsza pomoc w nagłych wypadkach - 30 "
4)
zasady opieki profilaktycznej nad dziećmi - 20 "
5)
choroby zakaźne - 35 "
6)
organizacja służby zdrowia i ustawodawstwo sanitarne - 10 "
7)
aseptyka i zabiegi felczerskie - 40 "
8)
statystyka i sprawozdawczość - 10 "
9)
zagadnienia terenowej obrony przeciwlotniczej - 5 "
10)
zajęcia seminaryjne i repetycje:
a)
choroby skórne i weneryczne - 20 "
b)
choroby wewnętrzne - 30 "
c)
chirurgia i urologia - 30 "
d)
krwiodawstwo - 5 "
§  8.
1.
Kandydaci przyjęci na kurs dokształcający obowiązani są brać udział we wszystkich zajęciach teoretycznych i praktycznych przewidzianych w § 7.
2.
Kurs nie może być zaliczony kandydatowi w razie niebrania przez niego udziału w zajęciach przez czas dłuższy niż 15 dni.
§  9.
Kandydaci, którzy przedstawią zaświadczenie o ukończeniu szkolenia specjalistycznego, są zwolnieni od obowiązku odbycia szkolenia na kursie dokształcającym w zakresie przedmiotów objętych szkoleniem specjalistycznym.
§  10.
1.
Dowodem ukończenia kursu dokształcającego jest zaświadczenie wydane przez kierownika kursu. Wzór zaświadczenia ustala Ministerstwo Zdrowia.
2.
Zaświadczenie określone w ust. 1 wydaje się osobom, które w dostatecznym stopniu opanowały przedmioty objęte programem kursu dokształcającego.
§  11.
1.
Poziom wiadomości kandydatów sprawdzają wykładowcy przedmiotów objętych programem kursu dokształcającego w obecności kierownika kursu.
2.
Przepis § 9 stosuje się odpowiednio.
3.
Przy sprawdzaniu poziomu wiadomości może być obecny przedstawiciel zarządu okręgowego Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia.
§  12.
1.
W razie stwierdzenia, że kandydat nie wykazał dostatecznego poziomu wiadomości z jednego lub dwóch przedmiotów, kierownik kursu na wniosek wykładowcy wyznacza kandydatowi ponowny termin sprawdzenia wiadomości z tych przedmiotów.
2.
Termin, o którym mowa w ust. 1, nie może być krótszy niż 2 miesiące.
§  13.
Kandydat, który nie wykazał dostatecznego poziomu wiadomości z więcej niż dwóch przedmiotów bądź w czasie powtórnego ich sprawdzania, ma prawo ubiegać się o ponowne przyjęcie na kurs dokształcający. Prawo to przysługuje felczerowi tylko jeden raz.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024