Zasady dokonywania zmian w planie inwestycji scentralizowanych.

UCHWAŁA NR 159
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 maja 1958 r.
w sprawie zasad dokonywania zmian w planie inwestycji scentralizowanych.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zmiany w planie inwestycji scentralizowanych mogą być dokonywane w granicach ogólnego limitu inwestycyjnego zatwierdzonego przez Radę Ministrów dla danego resortu, a w zakresie planów terenowych - dla danego województwa.
2.
Zwiększenie ogólnych limitów inwestycyjnych resortu lub województwa może nastąpić jedynie na podstawie decyzji Rady Ministrów w granicach nakładów inwestycyjnych przewidzianych na dany rok w narodowym planie gospodarczym.
3.
Zwiększenie ogólnej sumy kredytów budżetowych, określonych w budżecie Państwa na sfinansowanie inwestycji scentralizowanych, następuje w trybie ustalonym w przepisach o wykonywaniu budżetu Państwa.
§  2.
1.
Inwestor może dokonywać zmian w tytułach inwestycyjnych oraz przesunięć pomiędzy poszczególnymi tytułami w granicach przydzielonego limitu inwestycyjnego oraz zatwierdzonej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla danej inwestycji. Powyższe postanowienie nie uchyla uprawnień inwestorów wynikających z § 3 uchwały nr 48 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 1957 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji limitowych (Monitor Polski Nr 12, poz. 82 i Nr 96, poz. 557).
2.
Zwiększenie limitu tytułu inwestycyjnego wymaga równoczesnego przydzielenia środków finansowych w wysokości niezbędnej dla sfinansowania zwiększonego limitu.
3.
Inwestor nie może wprowadzić do planu inwestycji scentralizowanych nowych tytułów inwestycyjnych.
§  3.
Jednostki sprawujące bezpośredni nadzór nad inwestorami objętymi planem centralnym (centralne zarządy, zjednoczenia itp.) mogą dokonywać zmian planu w granicach limitów inwestycyjnych podległych im inwestorów, nie mogą one jednak wprowadzać do planu inwestycji scentralizowanych nowych tytułów inwestycyjnych.
§  4.
1.
Ministerstwa (urzędy centralne) mogą dokonywać wszelkich zmian w resortowych planach inwestycyjnych objętych planem centralnym w granicach przydzielonego im ogólnego limitu na inwestycje scentralizowane.
2.
Zmiany limitów inwestycyjnych w planie inwestycji scentralizowanych powodujące zmiany w budżecie centralnym dokonywane są w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Włączenie do planu nowych inwestycji scentralizowanych może nastąpić pod warunkiem posiadania dla tych inwestycji co najmniej pierwszego stadium dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla całej inwestycji oraz projektu technicznego lub techniczno-roboczego dla zakresu rzeczowego przewidzianego do realizacji na dany rok, a także zapewnienia odpowiednich środków finansowych, z tym że wprowadzenie do planu nowych inwestycji "szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej", tj. których projekty wstępne zatwierdza Rada Ministrów bądź właściwi ministrowie, wymaga akceptacji Rady Ministrów.
§  5.
Zmiany w tytułach inwestycyjnych, powodujące zmiany limitów na sporządzenie dokumentacji projektowo-kosztorysowej lub limitów na roboty budowlano-montażowe, na które zawarto już umowy o wykonawstwie, mogą być dokonywane jedynie w porozumieniu z wykonawcą.
§  6.
1.
Zmiany limitów inwestycyjnych planów terenowych powodujące zmiany w budżecie terenowym przeprowadzają rady narodowe i prezydia rad narodowych zgodnie z kompetencjami, wynikającymi z przepisów o wykonywaniu budżetów terenowych.
2.
Zmiany limitów inwestycyjnych planów terenowych nie powodujące zmian w budżecie należą do kompetencji wydziałów (jednostek równorzędnych) prezydiów właściwych rad narodowych.
§  7.
1.
Zmiany limitów inwestycyjnych wynikające ze zmian organizacyjnych lub przekazywania zadań rzeczowych pomiędzy inwestorami są zmianami formalnymi.
2.
Zmiany formalne dokonywane są na podstawie zgody zainteresowanych inwestorów:
1)
w zakresie planu centralnego:
a)
przez ministra, gdy zainteresowani inwestorzy nadzorowani są przez różne jednostki podległe ministrowi, lub przez właściwą jednostkę nadrzędną, gdy zmiany są dokonywane pomiędzy podległymi jej inwestorami,
b)
przez właściwych ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów, gdy zainteresowani inwestorzy nadzorowani są przez różnych ministrów;
2)
w zakresie planu terenowego:
a)
przez prezydium właściwej rady narodowej, gdy zmiany dotyczą podległych jej inwestorów,
b)
przez prezydium rady narodowej wyższego szczebla w pozostałych przypadkach.
3.
Zmiany formalne pomiędzy planem centralnym a planami terenowymi dokonywane są na podstawie zgody właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych) i zainteresowanych prezydiów wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z Ministrem Finansów.
4.
Zmiany formalne pomiędzy województwami dokonywane są na podstawie zgody zainteresowanych prezydiów wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z Ministrem Finansów.
5.
Ministrowie oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych, przekazujący limity, obowiązani są zawiadamiać Komisję Planowania przy Radzie Ministrów o dokonywanych przesunięciach limitów pomiędzy ministerstwami (urzędami centralnymi) oraz województwami.
§  8.
1.
Upoważnia się ministrów (kierowników urzędów centralnych) - w przypadkach uzasadnionych - do przekazywania swoich uprawnień inwestorom oraz jednostkom nadzorującym tych inwestorów.
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) mogą na podstawie zasad zawartych w niniejszej uchwale wydać przepisy szczegółowe o dokonywaniu zmian w planie inwestycji scentralizowanych uwzględniające specyfikę swoich branż.
§  9.
Minister Finansów określi tryb dokonywania zmian w limitach inwestycyjnych i planach sfinansowania inwestycji.
§  10.
Traci moc uchwała nr 466 Rady Ministrów z dnia 26 lipca 1956 r. w sprawie zasad dokonywania zmian w planie inwestycyjnym (Monitor Polski Nr 64, poz. 750 i Nr 69, poz. 848).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024