Wzorcowa organizacja wojewódzkich zarządów przemysłu oraz referatów i wydziałów przemysłu w prezydiach powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz ich zakres działania.

INSTRUKCJA
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 11 października 1957 r.
w sprawie wzorcowej organizacji wojewódzkich zarządów przemysłu oraz referatów i wydziałów przemysłu w prezydiach powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz ich zakresu działania.

Na podstawie §§ 11 ust. 1 i 15 ust. 1 uchwały nr 463 Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1955 r. w sprawie organizacji i zakresu działania organów prezydiów rad narodowych w dziedzinie przemysłu (Monitor Polski Nr 69, poz. 873), zmienionej uchwałą nr 389 Rady Ministrów z dnia 25 września 1957 r. (Monitor Polski Nr 83, poz. 496), zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć przepisy niniejszej instrukcji mówią o:
1)
wojewódzkich zarządach przemysłu,
2)
referatach przemysłu w prezydiach powiatowych i miejskich rad narodowych,

to odnoszą się one również do zarządów przemysłu w prezydiach rad narodowych miast wyłączonych z województw oraz odpowiednio do referatów (oddziałów) przemysłu w prezydiach dzielnicowych rad narodowych w tych miastach.

I.

Zasady organizacji.

§  2.
1.
Na czele wojewódzkiego zarządu przemysłu stoi kierownik.
2.
Kierownik zarządza całokształtem prac wojewódzkiego zarządu przemysłu przy pomocy podległego mu zastępcy do spraw technicznych oraz kierowników komórek organizacyjnych. W uzasadnionych przypadkach można tworzyć stanowisko drugiego zastępcy kierownika wojewódzkiego zarządu przemysłu - do spraw administracyjno-handlowych.
3.
Liczbę zastępców kierownika wojewódzkiego zarządu przemysłu ustala regulamin wojewódzkiego zarządu przemysłu. Ustanowienie większej liczby zastępców niż określona w ust. 2 wymaga uprzedniej zgody Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
§  3.
1.
Wojewódzkie zarządy przemysłu dzielą się na działy i wieloosobowe lub jednoosobowe stanowiska pracy wyodrębnione w strukturze organizacyjnej.
2.
Tworzenie działów może nastąpić, gdy nasilenie pracy w ramach grupy pokrewnych zagadnień wymaga zasadniczo co najmniej pięcioosobowej obsady. W wyjątkowych przypadkach tworzenie działów może nastąpić - bez względu na ilość zatrudnionych w nich pracowników, gdy waga zagadnień uzasadnia istnienie takiej komórki.
3.
W uzasadnionych przypadkach, gdy różnorodność zagadnień i wielkość działu tego wymaga, można tworzyć w działach stanowiska zastępców kierownika działu. Tworzenie stanowisk zastępców kierowników działów należy do kompetencji kierownika wojewódzkiego zarządu przemysłu.
§  4.
1.
Organizacja wewnętrzna wojewódzkich zarządów przemysłu, jak również ewentualne zmiany ustalane są regulaminami organizacyjnymi, nadanymi przez prezydia wojewódzkich rad narodowych.
2.
Regulaminy, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać:
1)
graficzny schemat organizacyjny z podziałem na działy i stanowiska pracy podległe bezpośrednio kierownikowi wojewódzkiego zarządu przemysłu lub jego zastępcom,
2)
szczegółowy zakres działania komórek organizacyjnych wykazanych w schematach graficznych,
3)
określenie kompetencji kierownika, zastępcy(ów) kierownika wojewódzkiego zarządu przemysłu i kierowników wewnętrznych komórek organizacyjnych.
3.
Odpisy wydanych aktów w zakresie nadania regulaminów organizacyjnych oraz dokonywane w nich zmiany powinny być każdorazowo przesyłane do wiadomości Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła (Departament Organizacyjno-Administracyjny).
§  5.
1.
Strukturę organizacji wewnętrznej wojewódzkiego zarządu przemysłu przedstawia wzorcowy graficzny schemat organizacyjny stanowiący załącznik do niniejszej instrukcji.
2.
Schemat organizacyjny, o którym mowa w ust. 1, i dostosowany do niego zakres czynności ma charakter wzorcowy, a zatem nie wyklucza wprowadzania zmian w zakresie komórek organizacyjnych i ich czynnościach uzasadnionych miejscowymi warunkami i potrzebami przemysłu terenowego.

II.

Ramowy zakres działania komórek organizacyjnych wojewódzkich zarządów przemysłu.

§  6.
Kierownikowi wojewódzkiego zarządu przemysłu podlegają bezpośrednio:
1)
dział administracji przemysłowej

Do zakresu działania działu administracji przemysłowej należą sprawy nadzoru i kontroli zakładów rzemieślniczych i przemysłowych; wynikające z funkcji wojewódzkiej władzy przemysłowej w stosunku do rzemiosła, przemysłu nie uspołecznionego i zakładów spółdzielczych; wydawania uprawnień przemysłowych zastrzeżonych dla wojewódzkiej władzy przemysłowej; sprawy zakładów pod przymusowym zarządem państwowym; przymusowego wykupu maszyn i urządzeń; oddziaływania w ramach posiadanych uprawnień na kierunki rozwoju przedsiębiorczości indywidualnej.

2)
dział ekonomiczny

Do zakresu działania działu ekonomicznego należą sprawy koordynacji całości prac planistyczno-statystycznych; opracowywania analiz ekonomicznych z całokształtu działalności wojewódzkiego zarządu przemysłu; polityki cen i rentowności przedsiębiorstw; metodologii planowania i statystyki; polityki zatrudnienia i dyscypliny płac; szkolenia wewnątrzzakładowego; kontroli wydajności i normowania pracy oraz współzawodnictwa pracy.

3)
dział organizacji

Do zakresu działania działu organizacji należą sprawy organizacji wewnętrznej i etatów dla wojewódzkiego zarządu przemysłu; organizacji przedsiębiorstw; regulaminów, instrukcji i schematów organizacyjnych; tworzenia, przejmowania i przekazywania przedsiębiorstw i zakładów; nabywania i przekazywania nieruchomości; obsługi prawnej; ewidencji przedsiębiorstw, zakładów wytwórczych i usługowych; socjalno-bytowe oraz administracyjno-gospodarcze.

4)
dział finansowo-księgowy (główny księgowy)

Do zakresu działania działu finansowo-księgowego należą sprawy nadzoru nad finansowaniem przedsiębiorstw w zakresie eksploatacji, inwestycji i kapitalnych remontów; organizacji rachunkowości; planowania finansowego; sprawozdawczości finansowej; kontrolno-rewizyjne; preliminarzy, księgowości i sprawozdawczości budżetowej wojewódzkiego zarządu przemysłu oraz wykonywania budżetu.

5)
dział zaopatrzenia i zbytu

Do zakresu działaniu działu zaopatrzenia i zbytu należą sprawy planowania zaopatrzenia materiałowo-technicznego; nadzoru nad prawidłową gospodarką materiałową i magazynową w podporządkowanych wojewódzkiemu zarządowi przemysłu przedsiębiorstwach; planowych przewozów; gospodarki środkami transportu; organizacji, planowania i regulacji zbytu; nadzoru nad prawidłowym zbytem wyrobów produkowanych przez nadzorowane przedsiębiorstwa; szkolenia służb zaopatrzenia i zbytu w przedsiębiorstwach; współpracy z komórkami technicznymi w zakresie poprawy jakości wyrobów; współpracy z centralami handlu zagranicznymi i innymi pod kątem możliwości eksportowych.

6)
stanowisko pracy do spraw aktywizacji

Do zakresu działania stanowiska pracy do spraw aktywizacji należą sprawy opracowywania i realizacji programów bieżących i perspektywicznych rozwoju gospodarczego w województwie; koordynacja zagadnień związanych z aktywizacją w zakresie środków finansowych, zaopatrzeniowych, inwestycyjnych itp. oraz udzielanie wszechstronnej pomocy jednostkom przemysłu terenowego realizującym program rozwoju gospodarczego na terenie województwa.

7)
stanowisko pracy kierownika sekretariatu głównego

Do zakresu działania kierownika sekretariatu głównego należą sprawy osobowe i kadrowe wojewódzkiego zarządu przemysłu i podporządkowanych jednostek organizacyjnych; kursowego szkolenia zawodowego; skarg i zażaleń; obsługi kancelaryjnej; informacji i odpowiedzi prasowych; koordynacji pracy biurowej wojewódzkiego zarządu przemysłu.

§  7.
Zastępcy kierownika do spraw technicznych podlegają:
1)
dział techniki i inwestycji

Do zakresu działania działu techniki i inwestycji należą sprawy planowania rozwoju techniki ze szczególnym uwzględnieniem przygotowywania do produkcji nowych asortymentów i nowoczesnej technologii; wzornictwa przemysłowego; informacji naukowo-technicznej; usprawnień techniczno-organizacyjnych; normalizacji wyrobów i wyposażenia technicznego; pomysłów racjonalizatorskich i wynalazczych; planowania inwestycji; budów i ich realizacji w zakresie właściwości inwestora naczelnego; planowania, koordynacji, nadzoru i kontroli stanu maszyn, urządzeń technicznych, aparatury, budowli ruchomych; gospodarki energetycznej, narzędziowej oraz paliwami przedsiębiorstw nadzorowanych przez wojewódzki zarząd przemysłu.

2)
dział produkcji

Do zakresu działania działu produkcji należą sprawy nadzoru techniczno-produkcyjnego w przedsiębiorstwach; planowania działalności produkcyjnej w zakresie asortymentów i usług; organizacji i koordynacji środków niezbędnych do realizacji zadań produkcyjnych; kooperacji przedsiębiorstw z uwzględnieniem jej ekonomiczności; usprawnień procesów produkcyjnych; opiniowania wszelkich projektów i wniosków mających wpływ na usprawnienie organizacji produkcji, zmniejszenie kosztów wytwarzania i lepsze wykorzystanie potencjału produkcyjnego; inicjowania produkcji eksportowej; organizacji i funkcjonowania komórek kontroli technicznej w przedsiębiorstwach oraz kontroli procesów technologicznych i jakości produkcji.

3)
inspektor bezpieczeństwa i higieny pracy

Do zakresu działania inspektora bezpieczeństwa i higieny pracy należą sprawy ochrony życia i zdrowia załóg pracowniczych w podporządkowanych wojewódzkiemu zarządowi przemysłu jednostkach organizacyjnych.

4)
inspektor ochrony przeciwpożarowej

Do zakresu działania inspektora ochrony przeciwpożarowej należą sprawy związane z zabezpieczeniem przed wypadkami pożarów i wynikających stąd szkód oraz likwidacją zaistniałych wypadków.

III.

Organizacja i ramowy zakres działania komórek przemysłu w prezydiach rad narodowych niższych stopni.

§  8.
Wydziały przemysłu w prezydiach miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców dzielą się na:
1)
oddział administracyjny

Do zakresu działania oddziału administracyjnego należą sprawy administracji przemysłowej na terenie miasta w zakresie ustalonym odrębnymi przepisami dla organów administracji przemysłowej I instancji w dziedzinie rzemiosła i przemysłu prywatnego oraz jednostek spółdzielczych; tworzenia, łączenia, przejmowania i przekazywania przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego; sprawy nieruchomości i pomieszczeń dla wytwórczych i usługowych przedsiębiorstw (zakładów) państwowego przemysłu terenowego i rzemiosła; zakładów pod przymusowym zarządem państwowym; ewidencji nieczynnych maszyn i urządzeń.

2)
oddział ekonomiczny

Do zakresu działania oddziału ekonomicznego należą sprawy rozwoju i rozmieszczenia sieci przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego, jego zakładów wytwórczych i usługowych; wykorzystania surowców miejscowych i wtórnych oraz pełnego wykorzystania miejscowej siły roboczej; planowania gospodarczego potrzeb ludności w dziedzinie usług; kontroli państwowych i rzemieślniczych zakładów usługowych; nadzoru nad przedsiębiorstwami przemysłu terenowego w ramach zleconych przez prezydium rady narodowej; współdziałania z oddziałami administracyjnymi w zakresie sprawowanego przez nie nadzoru nad rzemiosłem i przemysłem prywatnym w celu zapewnienia właściwych kierunków rozwoju przedsiębiorczości indywidualnej odpowiednio do potrzeb terenu.

§  9.
1.
Do zakresu działania referatów przemysłu w prezydiach miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty, liczących poniżej 100 tysięcy mieszkańców, w prezydiach dzielnicowych rad narodowych miast wyłączonych z województw oraz w prezydiach powiatowych rad narodowych należą sprawy administracji przemysłowej na terenie powiatu (miasta, dzielnicy) w zakresie ustalonym odrębnymi przepisami dla organów administracji przemysłowej I instancji w dziedzinie rzemiosła i przemysłu prywatnego oraz jednostek spółdzielczych; tworzenia, łączenia, przejmowania i przekazywania przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego; nieruchomości i pomieszczeń dla wytwórczych i usługowych przedsiębiorstw (zakładów) państwowego przemysłu terenowego i rzemiosła; zakładów pod przymusowym zarządem państwowym; ewidencji nieczynnych maszyn i urządzeń; rozwoju i rozmieszczenia sieci przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego, jego zakładów wytwórczych i usługowych; wykorzystania surowców miejscowych i wtórnych oraz pełnego wykorzystania miejscowej siły roboczej; planowania gospodarczego potrzeb ludności w dziedzinie usług; kontroli państwowych i rzemieślniczych zakładów usługowych; współdziałania w zakresie sprawowanego nadzoru nad rzemiosłem i przemysłem prywatnym w celu zapewnienia właściwych kierunków rozwoju przedsiębiorczości indywidualnej odpowiednio do potrzeb terenu; nadzoru nad przedsiębiorstwami przemysłu terenowego w ramach zleconych przez prezydium rady narodowej.
2.
Zakres działania referatów (wydziałów) przemysłu w prezydiach powiatowych (miejskich) rad narodowych uchwalają prezydia wojewódzkich rad narodowych na wniosek prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych. Zakres działania referatów (oddziałów) przemysłu w prezydiach dzielnicowych rad narodowych miast wyłączonych z województw określają prezydia właściwych miejskich rad narodowych - w ramach ust. 1.

IV.

Postanowienia końcowe.

§  10.
Traci moc instrukcja Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 6 sierpnia 1955 r. w sprawie tymczasowej wzorcowej organizacji i zakresu działania wojewódzkich zarządów przemysłu oraz referatów i wydziałów przemysłu w prezydiach powiatowych (miejskich) rad narodowych (Monitor Polski Nr 76, poz. 933).
§  11.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1957 r.

ZAŁĄCZNIK 

Wzorcowy schemat organizacyjny wojewódzkiego zarządu przemysłu

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.92.544

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Wzorcowa organizacja wojewódzkich zarządów przemysłu oraz referatów i wydziałów przemysłu w prezydiach powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz ich zakres działania.
Data aktu: 11/10/1957
Data ogłoszenia: 30/11/1957
Data wejścia w życie: 01/10/1957, 30/11/1957