Zmniejszenie zużycia acetylenu rozpuszczonego.

ZARZĄDZENIE NR 229
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 września 1957 r.
w sprawie zmniejszenia zużycia acetylenu rozpuszczonego.

Nieproporcjonalny wzrost zapotrzebowania na acetylen rozpuszczony (w butlach) spowodowany jest nieoszczędną gospodarką przedsiębiorstw stosujących acetylen rozpuszczony przy pracach, przy których technicznie możliwe jest użycie wytwornic acetylenowych stałych lub przenośnych. Celem ograniczenia nadmiernego zużycia acetylenu rozpuszczonego zarządza się, co następuje:
§  1.
Zakazuje się stosowania acetylenu rozpuszczonego:
1)
w warsztatach posiadających ponad 10 stanowisk spawalniczych gazowych:
a)
z dniem 1 stycznia 1958 r., jeżeli warsztaty te mają zainstalowane wytwornice centralne lub przenośne,
b)
z dniem 1 stycznia 1959 r., jeżeli warsztaty te nie mają jeszcze zainstalowanych wytwornic stałych lub przenośnych,
2)
z dniem 1 stycznia 1958 r. w warsztatach posiadających mniej niż 10 stanowisk spawalniczych gazowych w razie możliwości zasilania tych stanowisk z wytwornic acetylenowych przenośnych,
3)
przy cięciu materiałów na złom i przy innych pracach rozbiórkowych,
4)
a)

przy pracach przygotowawczych na zapleczu budowy (bazach pomocniczych) i na placach montażu,

b)
przy pracach spawalniczych na obiektach nie wyższych niż 12 m, jeżeli obiekt poprzedzielany jest stropami lub podestami usługowymi.
§  2.
Przesunięcie terminów ustalonych w § 1 pkt 1 lit. b) i 2 dopuszczalne jest jedyne w razie niemożliwości uzyskania przydziału odpowiedniej wytwornicy acetylenowej od Biura Zbytu Gazów Technicznych, Materiałów i Sprzętu Spawalniczego w Katowicach. Niemożliwość uzyskania przydziału oraz ustalenie późniejszego terminu przydziału powinno stwierdzić wymienione Biuro.
§  3.
Stosowanie acetylenu rozpuszczonego jest dopuszczalne:
1)
przy spawaniu elementów konstrukcyjnych, rurociągów, zbiorników i przy innych pracach, przy których zużywany jest acetylen w butlach,
a)
gdy tego wymagają odpowiednie instrukcje technologiczne,
b)
gdy potrzebny jest acetylen pod wysokim ciśnieniem, a warsztaty nie dysponują odpowiednimi wytwornicami acetylenowymi, jak np. do hartowania powierzchniowego, do cięcia grubych bloków, cięcia pod wodą, zgrzewania, spawania żeliwa, metalizacji natryskowej itp.,
2)
przy pracach remontowych i rozbiórkowych prowadzonych w wysokiej temperaturze i na dużych wysokościach, jak np. przy remontach urządzeń hutniczych (wielkich pieców, stalowni, koksowni itp.) oraz w przypadkach usuwania skutków wypadków w transporcie kolejowym.
§  4.
Jeżeli jest to technicznie możliwe i ekonomicznie uzasadnione, stosować należy zamiast spawania acetylenowego spawanie elektryczne.
§  5.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Ciężkiego do:
1)
opracowania dokumentacji technicznej wytwornic stałych wysokociśnieniowych oraz rozpoczęcia produkcji:
a)
wytwornic o wydajności 16.000 litrów na godzinę, z tym że prototyp należy wyprodukować w pierwszym kwartale 1958 r., a serię pilotową - 5 sztuk - w pierwszym kwartale 1959 r.,
b)
wytwornic o wydajności 25.000 litrów na godzinę, z tym że prototyp należy wyprodukować w trzecim kwartale 1958 r., a serię pilotową - 5 sztuk - w czwartym kwartale 1959 r.,
2)
zapewnienia większej produkcji wytwornic acetylenowych i przenośnych oraz wytwornic typów wymienionych w pkt 1 w przyszłych latach w ilościach uzgodnionych z Ministrem Przemysłu Chemicznego.
§  6.
Zobowiązuje się Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy do bezzwłocznego zorganizowania w podległych mu spółdzielniach produkcji wytwornic acetylenowych w ilościach uzgodnionych z Ministrem Przemysłu Chemicznego.
§  7.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Chemicznego do produkcji karbidu handlowego właściwej jakości o granulacji 4/7, 7/15, 15/25, 25/50, 50/80 w ilościach zapewniających pełne pokrycie zapotrzebowania w kraju.
§  8.
Inwestycje związane z instalacją stałych wytwornic acetylenowych powinny być realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami z kredytów krótkoterminowych udzielanych przez banki finansujące eksploatację.
§  9.
Wykonanie niniejszego zarządzenia porucza się zainteresowanym ministrom.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życia z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024