Opracowywanie programów miejskiego budownictwa mieszkaniowego na okresy 3-letnie.

UCHWAŁA NR 246
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 lipca 1957 r.
w sprawie opracowywania programów miejskiego budownictwa mieszkaniowego na okresy 3-letnie.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Począwszy od 1958 r. należy sporządzać programy miejskiego budownictwa mieszkaniowego na okresy 3-letnie zwane dalej "programem".
2.
W latach następnych należy sporządzać corocznie kolejny program budownictwa. Program ten zawierać będzie nowe zadania na rok trzeci, a w zakresie dwóch lat poprzedniego programu jedynie takie zmiany, które uzgodnione zostały z wykonawcą, oraz uzupełnienia wynikające z nowych dodatkowych możliwości materiałowych i finansowych.
3.
Pierwszy rok każdego programu stanowi podstawę do opracowania rocznego planu inwestycyjnego budownictwa mieszkaniowego i innych zadań objętych narodowym planem gospodarczym, dotyczących przyrostu zasobów mieszkaniowych.
4.
Program stanowi podstawę do dokonania odpowiednich przygotowań, zwłaszcza zabezpieczenia wykonawstwa budowlano-montażowego i zaopatrzenia materiałowego i uzbrojenia terenów budowlanych. Zapas przygotowanych terenów budowlanych powinien odpowiadać potrzebom budownictwa ujętego w programie.
5.
Program budownictwa powinien obejmować:
a)
zadania rzeczowe i nakłady finansowe na budownictwo mieszkaniowe wraz z niezbędnymi urządzeniami towarzyszącymi (usługowymi, komunalnymi i socjalnymi), realizowane w ramach terenowych planów inwestycyjnych,
b)
zadania rzeczowe i nakłady finansowe na budownictwo mieszkaniowe realizowane w ramach centralnych resortowych planów inwestycyjnych i inwestycji pozalimitowych,
c)
środki kredytowe państwowe przeznaczone na pomoc Państwa dla budownictwa ze środków własnych ludności, przewidywaną wysokość tych środków oraz przewidywane efekty tego budownictwa.
§  2.
Programem budownictwa nie należy obejmować inwestycji mieszkaniowych realizowanych w ramach planu inwestycyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na wyłączonych terenach wojskowych.
§  3.
Program budownictwa opracują dla obszaru powiatu, miasta stanowiącego powiat lub miasta wyłączonego z województwa prezydia właściwych rad narodowych na podstawie ustaleń i danych, o których mowa w §§ 4 i 5. W miastach wyłączonych z województw mogą być opracowywane programy dla obszaru poszczególnych dzielnic.
§  4.
1.
Rada Ministrów ustala wysokość nakładów finansowych na realizację programów budownictwa na terenie poszczególnych województw i miast wyłączonych z województw z podziałem określonym w § 1 ust. 5.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych ustalają wysokość nakładów finansowych na realizację programów budownictwa w powiatach i miastach stanowiących powiaty w ramach nakładów określonych przez Radę Ministrów na cele wymienione w § 1 ust. 5 lit. a) i c).
§  5.
Właściwi ministrowie opierając się na ustaleniach dokonanych przez Radę Ministrów na podstawie § 4 ust. 1 określają zadania rzeczowe i wysokość nakładów finansowych na budownictwo mieszkaniowe, o którym mowa w § 1 ust. 5 lit. b), realizowane przez podległych inwestorów. Inwestorzy obowiązani są zgłaszać prezydiom właściwych rad narodowych wszelkie dane niezbędne do opracowywania programów budownictwa.
§  6.
Terminy i tryb przygotowania programów budownictwa określi instrukcja Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, z tym że pierwsze programy budownictwa powinny być sporządzone w 1957 r. na lata 1958, 1959 i 1960.
§  7.
Ministrowie Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Gospodarki Komunalnej i Finansów po porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów określą tryb i formy dokonywania przez przedsiębiorstwa budowlano-montażowe rozliczeń z inwestorami w zakresie wykonania rocznych zadań rzeczowych i finansowych objętych programami. Wyżej wspomniany tryb rozliczeń zastosowany zostanie po raz pierwszy w odniesieniu do wykonania zadań objętych pierwszym programem trzyletnim.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, zainteresowanym ministrom oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  9.
Traci moc § 1 uchwały nr 79 Prezydium Rządu z dnia 29 stycznia 1955 r. w sprawie zapewnienia środków uprzemysłowienia w zakresie budownictwa mieszkaniowego.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024