Rozdział mieszkań uzyskanych z budownictwa osiedlowego realizowanego przez dyrekcje budowy osiedli robotniczych oraz z budownictwa rozproszonego, którego inwestorem bezpośrednim są prezydia rad narodowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 14 maja 1957 r.
w sprawie rozdziału mieszkań uzyskanych z budownictwa osiedlowego realizowanego przez dyrekcje budowy osiedli robotniczych oraz z budownictwa rozproszonego, którego inwestorem bezpośrednim są prezydia rad narodowych.

Na podstawie § 2 uchwały nr 126 Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1957 r. o zmianie uchwały nr 456 Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1951 r. o rozdziale i wykorzystaniu mieszkań pracowniczych i służbowych (Monitor Polski Nr A-68, poz. 887) i ustaleniu zasad rozdziału mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 28, poz. 192), w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Mieszkania uzyskane z budownictwa osiedlowego realizowanego przez dyrekcje budowy osiedli robotniczych oraz z budownictwa rozproszonego, którego inwestorem bezpośrednim są prezydia rad narodowych rozdzielane są na zasadach zawartych w instrukcji, stanowiącej załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE ROZDZIAŁU MIESZKAŃ UZYSKANYCH Z BUDOWNICTWA OSIEDLOWEGO REALIZOWANEGO PRZEZ DYREKCJE BUDOWY OSIEDLI ROBOTNICZYCH ORAZ Z BUDOWNICTWA ROZPROSZONEGO, KTÓREGO INWESTOREM BEZPOŚREDNIM SĄ PREZYDIA RAD NARODOWYCH

1.
Mieszkania uzyskane z budownictwa osiedlowego realizowanego przez dyrekcje budowy osiedli robotniczych i przeznaczone do dyspozycji poszczególnych prezydiów rad narodowych - z wyjątkiem m. st. Warszawy - rozdzielane są na podstawie rocznych rozdzielników mieszkań, zatwierdzonych uchwałą prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
Roczny rozdzielnik mieszkań zawiera pozycje określające ilość izb przeznaczonych na zaspokojenie poszczególnych kategorii potrzeb mieszkaniowych, wynikających z sytuacji mieszkaniowej i gospodarczej danej miejscowości oraz z zasad polityki lokalowej, realizowanych w skali ogólnokrajowej.
3.
Projekt rocznego rozdzielnika mieszkań sporządzają prezydia miejskich (powiatowych) rad narodowych na podstawie zadań rzeczowych planu inwestycyjnego budownictwa osiedlowego na dany rok kalendarzowy, ustalonych przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej, zmniejszonych o ilość mieszkań zastrzeżonych do dyspozycji resortów: obrony narodowej, spraw wewnętrznych oraz dla górnictwa węglowego.
4.
Prezydia miejskich (powiatowych) rad narodowych powołują komisje do opracowania projektu rozdzielnika w składzie:
a)
resortowo właściwy członek prezydium rady narodowej jako przewodniczący komisji,
b)
członkowie komisji gospodarki komunalnej i mieszkaniowej wyznaczeni przez jej przewodniczącego,
c)
przedstawiciele wojewódzkiej komisji porozumiewawczej związków zawodowych,
d)
przedstawiciele dyrekcji większych kluczowych zakładów przemysłowych, wskazanych przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.

Do współpracy z komisją prezydia rad narodowych mogą zapraszać przedstawicieli zarządów okręgowych zainteresowanych związków zawodowych.

5.
Kierownik komórki kwaterunkowej (komórki gospodarki komunalnej i mieszkaniowej) bierze udział w posiedzeniu komisji z głosem doradczym, jako główny referent.
6.
Komórka kwaterunkowa (komórka gospodarki komunalnej i mieszkaniowej) prezydium rady narodowej przeprowadza analizę potrzeb mieszkaniowych na podstawie posiadanych materiałów. W analizie potrzeb komórka kwaterunkowa (komórka gospodarki komunalnej i mieszkaniowej) powinna przedstawić swój punkt widzenia na sposób dokonania rozdziału mieszkań i przedłożyć swoje wnioski co do sporządzenia projektu rozdzielnika. Całość materiału, będącego przedmiotem analizy, a w szczególności wszystkie wnioski indywidualne i dezyderaty zgłoszone komórce kwaterunkowej (komórce gospodarki komunalnej i mieszkaniowej) powinny być przez nią udostępnione komisji.
7.
Komisja może żądać od komórki kwaterunkowej (komórki gospodarki komunalnej i mieszkaniowej) dodatkowych danych i wyjaśnień.
8.
Po zapoznaniu się z analizą potrzeb i z wnioskami komórki kwaterunkowej (komórki gospodarki komunalnej i mieszkaniowej) oraz z całością przedstawionego przez nią materiału komisja ustala opierając się na przepisie pkt 13 niniejszej instrukcji szczegółową hierarchię potrzeb, a następnie opracowuje projekt rocznego rozdzielnika mieszkań.
9.
Uchwały komisji zapadają większością głosów. Członkowie komisji, którzy zostaną przegłosowani, mogą wnosić do protokołu swoje umotywowane zastrzeżenia i uwagi.
10.
Przewodniczący komisji przedstawia projekt rocznego rozdzielnika mieszkań wraz z protokołem posiedzenia komisji prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej, które w formie uchwały ustala ostateczny projekt rozdzielnika i przesyła go do zatwierdzenia prezydium wojewódzkiej rady narodowej w terminie do dnia 1 lutego roku, w którym rozdzielnik ma obowiązywać. W miastach wyłączonych z województwa przewodniczący komisji, w której skład - obok osób wymienionych w pkt 4 - wchodzą również przedstawiciele prezydiów dzielnicowych rad narodowych, przekazuje projekt rocznego rozdzielnika mieszkań opracowany przez komisję wydziałowi kwaterunkowemu, który przedstawia projekt wraz z opinią własną do zatwierdzenia prezydium rady narodowej.
11.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) zatwierdza roczny rozdzielnik mieszkań w drodze uchwały i przesyła odpowiednie wyciągi z uchwały prezydiom zainteresowanych miejskich (powiatowych) rad narodowych w terminie do końca lutego roku, w którym rozdzielnik ma być realizowany. W tym samym terminie roczne rozdzielniki mieszkań przesyłane są w odpisie do Ministerstwa Gospodarki Komunalnej.
12.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może w formie uchwały dokonać zmiany rocznego rozdzielnika mieszkań na wniosek Ministra Gospodarki Komunalnej bądź też na wniosek prezydium zainteresowanej miejskiej (powiatowej) rady narodowej. Zmiana rocznego rozdzielnika mieszkań na wniosek prezydium zainteresowanej rady narodowej dopuszczalna jest jedynie w razie zaistnienia nieprzewidzianych potrzeb mieszkaniowych, spowodowanych klęskami żywiołowymi, o ile zaspokojenie tych potrzeb bez zmiany rozdzielnika nie będzie możliwe.
13.
Przy opracowywaniu analizy potrzeb przez komórkę kwaterunkową (komórkę gospodarki komunalnej i mieszkaniowej), ustalaniu szczegółowej hierarchii potrzeb (pkt 8) oraz przy sporządzaniu projektu rozdzielnika (pkt 8 i 10), jak również przy uchwalaniu rozdzielnika (pkt 11), należy mieć na uwadze rzeczywiste aktualne potrzeby danej miejscowości, wynikające z sytuacji mieszkaniowej i gospodarczej oraz zasady polityki lokalowej, uwzględniając w szczególności:
a)
zapewnienie mieszkań dla osób podlegających wykwaterowaniu z domów zagrożonych,
b)
zapewnienie mieszkań dla osób podlegających przekwaterowaniu w związku z wyburzeniami domów związanymi z robotami inwestycyjnymi,
c)
zapewnienie mieszkań dla osób zajmujących lokale niezdatne do użytku, jak: piwnice, strychy, sutereny itp.,
d)
zapewnienie mieszkań dla zasłużonych weteranów ruchu rewolucyjnego,
e)
zapewnienie mieszkań na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych najważniejszych zakładów pracy, w szczególności dla pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych, oraz potrzeb mieszkaniowych zakładów budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych,
f)
zapewnienie mieszkań dla osób objętych uchwałami Rady Ministrów,
g)
zapewnienie mieszkań dla pracowników komunalnych zatrudnionych na stanowiskach pracy, wymagających stałego zamieszkiwania w obsługiwanych budynkach (dozorcy, palacze centralnego ogrzewania itp.),
h)
zapewnienie mieszkań dla osób zatrudnionych w instytucjach szczególnie ważnych dla danej miejscowości (np. dla służby zdrowia, nauczycieli), jak również dla pracowników nauki i kultury, których zamieszkiwanie w danej miejscowości jest specjalnie potrzebne,
i)
zapewnienie mieszkań dla osób podlegających eksmisji z zajmowanych dotychczas lokali na podstawie prawomocnych decyzji organów lokalowych lub wyroków sądowych, jeżeli osoby te uprawnione są do otrzymania mieszkania zastępczego,
j)
zapewnienie mieszkań dla innych osób, których zamieszkiwanie na terenie danej miejscowości prezydium rady narodowej uzna za niezbędne.
14.
Prezydia miejskich (gromadzkich, osiedli) rad narodowych w miejscowościach, w których realizowane jest budownictwo osiedlowe w ramach inwestycji, w których inwestorami są dyrekcje budowy osiedli robotniczych, albo budownictwo, którego inwestorami są prezydia rad narodowych, sporządzają kwartalne rozdzielniki przydziału mieszkań według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej instrukcji.
15.
W miejscowościach, w których realizowane jest zarówno budownictwo osiedlowe, jak i budownictwo rozproszone, kwartalne rozdzielniki przydziału mieszkań składają się z dwóch części:
1)
kwartalnego rozdzielnika przydziału mieszkań z budownictwa osiedlowego i
2)
kwartalnego rozdzielnika przydziału mieszkań z budownictwa rozproszonego.
16.
Kwartalny rozdzielnik przydziału mieszkań z budownictwa osiedlowego sporządzany jest na podstawie rocznego rozdzielnika mieszkań, zatwierdzonego przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), z tym że na I kwartał roku sporządza się rozdzielnik zaliczkowy, oparty na projekcie rocznego rozdzielnika mieszkań. Rozdzielnik na IV kwartał roku kalendarzowego stanowi rozliczenie z rozdziału dokonanego w ciągu całego roku. Rozliczenie to powinno bilansować dokładnie należności ustalone w obowiązującym rozdzielniku rocznym z faktycznie dokonanym rozdziałem.
17.
Kwartalne rozdzielniki przydziału mieszkań z budownictwa rozproszonego powinny być sporządzane zgodnie z przepisem pkt 13 i uwzględniać te kategorie potrzeb mieszkaniowych, które nie zostały w pełni uwzględnione w rocznym rozdzielniku mieszkań.
18.
Do dnia 10 miesiąca poprzedzającego początek kwartału kalendarzowego inwestorzy sporządzają według wzoru nr 2 stanowiącego załącznik do niniejszej instrukcji wykazy mieszkań przeznaczonych do dyspozycji prezydiów rad narodowych, a przewidzianych do przekazania do użytku w danym kwartale kalendarzowym. Wykazy mieszkań powinny być niezwłocznie po sporządzeniu przesłane komórkom kwaterunkowym prezydiów właściwych rad narodowych.
19.
W wykazach, sporządzonych na IV kwartał każdego roku kalendarzowego, inwestorzy wykazują, jaka ilość mieszkań przeznaczonych do oddania do użytku przypada na mieszkania uzyskane w wyniku przekroczenia zadań rzeczowych planu inwestycyjnego przy jednoczesnym wykonaniu zadań rzeczowych danego inwestora na terenie innych miejscowości.
20.
Prezydia miejskich (gromadzkich, osiedli) rad narodowych powołują komisje do opracowania projektów kwartalnych rozdzielników przydziału mieszkań. W skład komisji wchodzą: resortowy członek prezydium rady narodowej (przewodniczący komisji), kierownik komórki kwaterunkowej, przedstawiciele komisji gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, przedstawiciele związków zawodowych oraz zakładów pracy objętych rocznym rozdzielnikiem mieszkań, a w miastach podzielonych na dzielnice ponadto przedstawiciele prezydiów dzielnicowych rad narodowych.
21.
Kierownicy komórek kwaterunkowych (w miastach podzielonych na dzielnice - przedstawiciele prezydiów dzielnicowych rad narodowych) oraz przedstawiciele zakładów pracy objętych rozdzielnikiem przedstawiają na posiedzeniu komisji wnioski wypływające z analizy potrzeb mieszkaniowych danej miejscowości (dzielnicy bądź zakładu pracy) oraz wykaz kandydatów wytypowanych do przydziału mieszkania w pierwszej kolejności wraz z wszystkimi materiałami dotyczącymi spraw mieszkaniowych tych kandydatów. Po zbadaniu faktycznych warunków mieszkaniowych kandydatów do przydziału, komisja sporządza projekt kwartalnego rozdzielnika przydziału mieszkań i przedstawia go do zatwierdzenia prezydium właściwej miejskiej (gromadzkiej, osiedla) rady narodowej. W razie nieuwzględnienia przez komisję niektórych kandydatów zgłoszonych przez zakłady pracy, zakłady te mają prawo zgłosić innych kandydatów.
22.
Prezydia miejskich (gromadzkich, osiedli) rad narodowych zatwierdzają kwartalne rozdzielniki przydziału mieszkań w drodze uchwały, najpóźniej na 3 dni przed rozpoczęciem kwartału, w którym rozdzielnik ma być realizowany.
23.
Zmiany w ustalonym przez prezydium rady narodowej kwartalnym rozdzielniku przydziału mieszkań mogą być przeprowadzane tylko w trybie określonym dla sporządzania rozdzielników, tj. na podstawie uchwały prezydium rady narodowej. Zmiany takie mogą być przeprowadzane tylko w szczególnych przypadkach, w razie zmiany faktycznych warunków mieszkaniowych osób uwzględnionych w uchwalonym rozdzielniku, jak również w przypadkach nie przewidzianych, a wywołanych klęskami żywiołowymi itp.
24.
Jeżeli inwestor nie odda do użytku w ciągu kwartału, na który rozdzielnik został sporządzony, niektórych mieszkań objętych wykazem, o którym mowa w pkt 18, sporządzone rozdzielniki pozostają w mocy i powinny być realizowane w miarę przekazywania tych mieszkań do użytku niezależnie od realizacji rozdzielników na następny kwartał. W tym przypadku inwestorzy sporządzając wykazy na następny kwartał nie zamieszczają już w nich mieszkań, które zostały wykazane w poprzednim wykazie, a faktycznie oddane będą do użytku z opóźnieniem.
25.
Wszelkie rozdzielniki tracą moc z dniem 31 grudnia każdego roku, o ile budynki, w których znajdują się mieszkania objęte tymi rozdzielnikami, nie zostały oddane do użytku w ramach planu inwestycyjnego tegoż roku, wskutek czego przechodzą do planu inwestycyjnego roku następnego. Pozycje rozdzielnika nie zrealizowane do końca roku na skutek niewykonania w pełni zadań rzeczowych planu inwestycyjnego powinny być uwzględnione w pierwszej kolejności przy sporządzaniu rozdzielnika na rok następny. Realizacja tych pozycji powinna nastąpić w pierwszym kwartale roku następnego.
26.
Ustalony przez prezydium rady narodowej kwartalny rozdzielnik przydziału mieszkań stanowi podstawę dla komórek kwaterunkowych do wydawania przydziałów na lokale objęte rozdzielnikiem. Komórka kwaterunkowa nie ma prawa dysponowania mieszkaniami objętymi rozdzielnikiem w sposób odmienny, niż to będzie przewidziane w rozdzielniku.
27.
Przydziały kwaterunkowe powinny być wydawane osobom zainteresowanym w takim czasie, aby osoby te mogły zająć przydzielone im mieszkania niezwłocznie po oddaniu ich do użytku.
28.
Wprowadzenia osoby posiadającej przydział kwaterunkowy do przydzielonego mieszkania dokonuje jednostka sprawująca zarząd budynku, w którym przydzielone mieszkanie się znajduje.
29.
Mieszkania przeznaczone dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy wymagających stałego zamieszkiwania w miejscu pracy (np. dozorcy, palacze itp.) są mieszkaniami służbowymi.
30.
Mieszkania oddane do użytku w IV kwartale roku kalendarzowego w wyniku przekroczenia zadań rzeczowych planu inwestycyjnego (pkt 19) powinny być przydzielane poza rozdzielnikiem pracownikom budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych, którzy przyczynili się do przekroczenia planu.
31.
Nadzór nad rozdzielnictwem mieszkań, o których mowa w niniejszej instrukcji, sprawują prezydia wojewódzkich rad narodowych.
32.
Prezydia miejskich (powiatowych) rad narodowych powiadamiają prezydium wojewódzkiej rady narodowej, bezpośrednio po zakończeniu każdego kwartału kalendarzowego, o sposobie rozdziału mieszkań oraz realizacji ustalonych rozdzielników, a w razie nieoddania do użytku niektórych mieszkań objętych tymi rozdzielnikami - również o stanie zaawansowania budowy.
33.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) składają Ministrowi Gospodarki Komunalnej sprawozdania z realizacji rocznego rozdzielnika mieszkań w terminach:
a)
do 1 sierpnia za I półrocze,
b)
do 1 lutego roku następnego za rok ubiegły.
34.
Mieszkania zastrzeżone przez Prezesa Rady Ministrów do dyspozycji resortów: obrony narodowej, spraw wewnętrznych i dla górnictwa węglowego przekazywane są właściwym dysponentom bezpośrednio przez inwestora (dyrekcję budowy osiedli robotniczych), który dokonuje szczegółowej lokalizacji tych mieszkań i uzgadnia terminy oddania ich do użytku z właściwymi resortami.
35.
Prezydia rad narodowych uprawnione są do przeprowadzania kontroli przydziałów mieszkań, dokonywanych przez wszystkich dysponentów, oraz kontroli wykorzystania powierzchni tych mieszkań.

Załączniki do instrukcji w sprawie rozdziału mieszkań uzyskanych z budownictwa osiedlowego realizowanego przez dyrekcje budowy osiedli robotniczych oraz z budownictwa rozproszonego, którego inwestorem bezpośrednim są prezydia rad narodowych.

Załącznik  Nr 1

ROZDZIELNIK PLANOWEGO PRZYDZIAŁU MIESZKAŃ

na ................................ kwartał 195 ..... r.
Lp. Lokal Imię i nazwisko oraz adres osoby, która ma otrzymać przydział mieszkania Liczba członków rodziny uprawnionych do wspólnego zamieszkania z osobą wymienioną w rubryce 5 Łączny metraż przysługującej powierzchni użytkowej Krótkie uzasadnienie przydziału i ewentualne uwagi
adres ilość izb łączna powierzchnia użytkowa

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.48.296

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozdział mieszkań uzyskanych z budownictwa osiedlowego realizowanego przez dyrekcje budowy osiedli robotniczych oraz z budownictwa rozproszonego, którego inwestorem bezpośrednim są prezydia rad narodowych.
Data aktu: 14/05/1957
Data ogłoszenia: 19/06/1957
Data wejścia w życie: 01/01/1957, 19/06/1957