Książeczki i legitymacje wojskowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 lipca 1956 r.
w sprawie książeczek i legitymacji wojskowych.

W wykonaniu ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 6, poz. 46, z 1951 r. Nr 4, poz. 25 i Nr 22, poz. 172, z 1953 r. Nr 27, poz. 104 oraz z 1955 r. Nr 6, poz. 37 i Nr 32, poz. 189) celem uregulowania spraw związanych z wydawaniem książeczek i legitymacji wojskowych oraz posługiwaniem się tymi dokumentami zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Książeczka wojskowa, legitymacja wojskowa oficera rezerwy i legitymacja wojskowa osoby objętej ewidencją oficerską są wojskowymi dokumentami osobistymi stwierdzającymi stosunek ich posiadaczy do powszechnego obowiązku wojskowego (obowiązku wojskowego kobiet) i posiadany stopień wojskowy.
2.
W okresach odbywania przez posiadacza książeczki wojskowej czynnej służby wojskowej książeczka wojskowa jest jego dokumentem tożsamości.
§  2.
1.
Książeczki wojskowe są wojskowymi dokumentami osobistymi przeznaczonymi dla:
1)
poborowych;
2)
przedpoborowych przyjętych do szkół oficerskich i akademii wojskowych;
3)
szeregowców i podoficerów odbywających zasadniczą służbę wojskową;
4)
szeregowców i podoficerów rezerwy;
5)
kobiet przeznaczonych do pomocniczej służby wojskowej;
6)
szeregowców i podoficerów rezerwy zwolnionych od powszechnego obowiązku wojskowego oraz kobiet zwolnionych od obowiązku wojskowego kobiet wskutek przekroczenia granicy wieku określonej w ustawie o powszechnym obowiązku wojskowym;
7)
osób wymienionych w pkt 1, 3, 4 i 5, zwolnionych od powszechnego obowiązku wojskowego (obowiązku wojskowego kobiet) wskutek uznania tych osób za zupełnie niezdolne do służby wojskowej (pomocniczej służby wojskowej).
2.
Legitymacje wojskowe są wojskowymi dokumentami osobistymi przeznaczonymi:
1)
legitymacje wojskowe oficerów rezerwy - dla:
a)
oficerów rezerwy,
b)
oficerów pomocniczej służby wojskowej,
c)
generałów rezerwy,
d)
osób wymienionych pod lit. a)-c), zwolnionych od powszechnego obowiązku wojskowego (obowiązku wojskowego kobiet);
2)
legitymacje wojskowe osób objętych ewidencją oficerską - dla szeregowców i podoficerów rezerwy oraz pomocniczej służby wojskowej, objętych ewidencją oficerską.
§  3.
1.
Wojskowe dokumenty osobiste (§1 ust. 1) wydają wojskowe komendy rejonowe, do których osoby wymienione w § 2 przynależą pod względem ewidencyjnym:
1)
podczas poboru (w czasie rejestracji kobiet);
2)
w czasie wcielania kandydatów do szkół oficerskich i akademii wojskowych;
3)
w przypadku objęcia po raz pierwszy ewidencją rezerw oficerskich oficerów i generałów rezerwy (pomocniczej służby wojskowej) oraz szeregowców i podoficerów rezerwy (pomocniczej służby wojskowej);
4)
w przypadku przeniesienia do rezerwy podoficera zwolnionego z wojskowej służby nadterminowej;
5)
w przypadku mianowania szeregowca lub podoficera rezerwy (pomocniczej służby wojskowej) objętego ewidencją oficerską - na stopień oficerski w rezerwie.
2.
Wojskowe komendy rejonowe obowiązane są ponadto wydawać nowe wojskowe dokumenty osobiste w przypadkach:
1)
zmiany nazwiska, imion, imion rodziców lub sprostowania daty bądź miejsca urodzenia;
2)
utraty wojskowego dokumentu osobistego;
3)
zniszczenia wojskowego dokumentu osobistego do tego stopnia, że wpisy lub odciski pieczęci staną się nieczytelne;
4)
obniżenia stopnia wojskowego.
§  4.
1.
Posiadacz wojskowego dokumentu osobistego jest obowiązany okazywać wydany mu wojskowy dokument osobisty na żądanie właściwych organów wojskowych i cywilnych w sprawach dotyczących obowiązku wojskowego.
2.
Szczegółowe obowiązki posiadacza wojskowego dokumentu osobistego określają wskazówki zamieszczone w wojskowym dokumencie osobistym.
§  5.
1.
Przewożenie, przenoszenie lub przesyłanie za granicę wojskowych dokumentów osobistych jest niedozwolone.
2.
W przypadku wyjazdu za granicę osób wymienionych w § 2 osoby te zdają wojskowy dokument osobisty organowi administracji określonemu w odrębnych przepisach.
§  6.
1.
W przypadku utraty (zagubienia, kradzieży itp.) wojskowego dokumentu osobistego posiadacz tego dokumentu obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym ustnie lub pisemnie (listem poleconym) wojskową komendę rejonową, do której przynależy pod względem ewidencyjnym.
2.
Po otrzymaniu zawiadomienia o utracie wojskowego dokumentu osobistego wojskowa komenda rejonowa wydaje osobie zainteresowanej zaświadczenie według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia, stwierdzające złożenie zawiadomienia, a następnie po sprawdzeniu przytoczonych w zawiadomieniu okoliczności - nowy wojskowy dokument osobisty.
3.
W przypadku odnalezienia utraconego wojskowego dokumentu osobistego posiadacz tego dokumentu obowiązany jest natychmiast zwrócić go do wojskowej komendy rejonowej.
§  7.
W przypadku zgonu posiadacza wojskowego dokumentu osobistego stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 7 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów i Ministra Bezpieczeństwa Publicznego z dnia 15 grudnia 1952 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów dekretu o dowodach osobistych (Dz. U. Nr 49, poz. 329), z tym że wojskowy dokument osobisty zmarłego przekazuje się do właściwej wojskowej komendy rejonowej. Prowadzący meldunki przekazuje wojskowy dokument osobisty zmarłego bezpośrednio do właściwej wojskowej komendy rejonowej, a w miejscowościach podzielonych na rejony meldunkowe - za pośrednictwem prezydium właściwej miejskiej (dzielnicowej, osiedla) rady narodowej.
§  8.
1.
Dla osób wymienionych w § 2 ust. 1 wprowadza się do użytku z dniem 1 sierpnia 1956 r. nowe książeczki wojskowe.
2.
Wymianie na nowe książeczki wojskowe (ust. 1) podlegają dotychczasowe wojskowe dokumenty osobiste, wydane:
1)
poborowym oraz szeregowcom i podoficerom rezerwy urodzonym w roku 1906 i młodszym;
2)
szeregowcom i podoficerom pomocniczej służby wojskowej urodzonym w roku 1916 i młodszym;
3)
szeregowcom i podoficerom odbywającym zasadniczą służbę wojskową oraz uczniom szkół oficerskich i słuchaczom akademii wojskowych.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą szeregowców i podoficerów rezerwy (pomocniczej służby wojskowej) objętych ewidencją oficerską.
4.
Termin i sposób wymiany wojskowych dokumentów osobistych, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy.
§  9.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie dotyczą oficerów zawodowych i podoficerów nadterminowych. Tryb wydawania tym żołnierzom legitymacji wojskowych oraz inne sprawy z tym związane regulują osobne przepisy.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

..............................................................

(nazwa wojskowej komendy rejonowej)

ZAŚWIADCZENIE Nr ....

Zaświadcza się, że ..........................................., urodzony ...............................

(stopień, nazwisko i imię, imiona rodziców) (data urodzenia)

w ..................................................... zamieszkały w ..........................................

(miejsce urodzenia) (miejsce zamieszkania)

złożył w dniu .................... prośbę o wydanie nowego wojskowego dokumentu osobistego z powodu utraty ................................................................................

(wymienić nazwę wojskowego dokumentu osobistego)

wydan. ........ przez ..............................................................................................

(nazwa wojskowej komendy rejonowej)

Zaświadczenie niniejsze traci ważność po upływie 30 dni od daty wystawienia.

m.p.

......................, dnia ... 195 .... r.

Wojskowy Komendant Rejonowy

....................................................

(podpis)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024