Prowadzenie przez uspołecznione zakłady pracy ewidencji danych dotyczących stosunku pracowników do powszechnego obowiązku wojskowego (pomocniczej służby wojskowej kobiet).

ZARZĄDZENIE NR 154
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 czerwca 1956 r.
w sprawie prowadzenia przez uspołecznione zakłady pracy ewidencji danych dotyczących stosunku pracowników do powszechnego obowiązku wojskowego (pomocniczej służby wojskowej kobiet).

W celu wykonania obowiązków wynikających z art. 71 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 6, poz. 46, z 1951 r. Nr 4, poz. 25, Nr 22, poz. 172, z 1953 r. Nr 27, poz. 104 i z 1955 r Nr 6, poz. 37) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy obowiązani są posiadać ewidencję danych dotyczących stosunku wszystkich pracowników (mężczyzn i kobiet) zatrudnionych w tych zakładach do powszechnego obowiązku wojskowego (pomocniczej służby wojskowej kobiet).
2.
Ewidencję danych, o których mowa w ust. 1, prowadzą i utrzymują w stanie stałej aktualności komórki kadrowe. W zakładach pracy, w których komórki kadrowe nie są tworzone, prowadzenie tej ewidencji należy do pracownika prowadzącego sprawy osobowe (referenta kadr lub do kierownika zakładu pracy).
§  2.
W celu wykonania obowiązku wymienionego w § 1 ust. 1 odnotowuje się w kartach ewidencji personalnej pracowników, a jeżeli w danym zakładzie nie prowadzi się tych kart - w ankietach personalnych następujące dane:
1)
stosunek do powszechnego obowiązku wojskowego (pomocniczej służby wojskowej kobiet),
2)
stopień wojskowy i numer specjalności wojskowej,
3)
przynależność ewidencyjna do wojskowej komendy rejonowej.
§  3.
1.
Wszystkich adnotacji wymienionych w § 2 należy dokonywać na podstawie wojskowych dokumentów osobistych. Dokumentów tych nie wolno zatrzymywać.
2.
Za wojskowe dokumenty osobiste należy uważać:
1)
zaświadczenie o zgłoszeniu się do pierwszej rejestracji,
2)
zaświadczenie o zgłoszeniu się do drugiej rejestracji,
3)
wojskowe zaświadczenie dla poborowych - wzór nr 24,
4)
książeczkę wojskową,
5)
legitymację wojskową oficera rezerwy,
6)
legitymację wojskową osoby objętej ewidencją oficerską,
7)
zaświadczenie wojskowe o zwolnieniu od obowiązkowej służby wojskowej - wzór nr 8,
8)
zaświadczenie wojskowo-rejestracyjne - wzór nr 14a.
§  4.
1.
Kierownicy zakładów pracy informują pracowników podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu o obowiązku niezwłocznego zgłaszania komórkom kadrowym (§ 1) wszelkich zmian zachodzących w ich stosunku do powszechnego obowiązku wojskowego (pomocniczej służby wojskowej kobiet).
2.
Komórki kadrowe (§ 1) obowiązane są do odnotowywania danych wymienionych w § 2 w przypadku każdorazowej zmiany w stosunku pracownika do powszechnego obowiązku wojskowego (pomocniczej służby wojskowej kobiet).
3.
Kierownicy zakładów pracy obowiązani są do sprawdzania co najmniej raz w roku aktualności wojskowych dokumentów osobistych pracowników.
§  5.
1.
Odnotowania danych o stosunku pracowników do powszechnego obowiązku wojskowego (pomocniczej służby wojskowej kobiet) dokonuje się w formie jednego z następujących określeń:
1)
przedpoborowy, poborowy,
2)
szeregowiec, podoficer, oficer, generał (admirał) rezerwy,
3)
objęty ewidencją oficerską,
4)
zwolniony od powszechnego obowiązku wojskowego,
5)
przeznaczona do pomocniczej służby wojskowej kobiet,
6)
podoficer, oficer pomocniczej służby wojskowej,
7)
nie podlega pomocniczej służbie wojskowej kobiet.
2.
Wyjaśnienie określeń wymienionych w ust. 1 pkt 1-7 zawiera załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  6.
W razie nieposiadania przez pracownika wojskowego dokumentu osobistego lub posiadania niewłaściwego dokumentu kierownik zakładu pracy powinien niezwłocznie zawiadomić o tym wojskową komendę rejonową właściwą ze względu na miejsce zamieszkania pracownika.
§  7.
Wszystkie zakłady pracy uzupełnią do dnia 31 grudnia 1956 r. ewidencję personalną zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia.
§  8.
Zarządzenie nie dotyczy funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej. Sposób prowadzenia ewidencji tych funkcjonariuszy określi zarządzenie Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
§  9.
Traci moc przepis § 9 ust. 2 instrukcji w sprawie metod i organizacji pracy komórek kadrowych w administracji państwowej ogólnej i gospodarczej, wprowadzonej zarządzeniem nr 183 Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1955 r.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

W kartach ewidencji personalnej lub w ankietach personalnych pracowników w rubryce "Stosunek do powszechnego obowiązku wojskowego (pomocniczej służby wojskowej kobiet)" należy wpisywać:
1)
przedpoborowy - w odniesieniu do mężczyzn podlegających obowiązkowi zgłoszenia się do I i II rejestracji (w latach kalendarzowych, w których kończą 18 lub 19 lat życia),
2)
poborowy - w odniesieniu do mężczyzn obowiązanych stawić się do poboru (w latach kalendarzowych, w których kończą 20 lat życia, i w latach następnych, aż do czasu przeniesienia do rezerwy lub zwolnienia od powszechnego obowiązku wojskowego),
3)
szeregowiec rezerwy - w odniesieniu do mężczyzn przeniesionych (zaliczonych) do rezerwy w stopniu szeregowca,
4)
podoficer rezerwy - w odniesieniu do mężczyzn przeniesionych do rezerwy w stopniu podoficerskim,
5)
oficer (generał, admirał) rezerwy - w odniesieniu do mężczyzn przeniesionych do rezerwy w stopniu oficerskim, generalskim (admiralskim),
6)
objęty ewidencją oficerską - w odniesieniu do mężczyzn posiadających legitymację osoby objętej ewidencją oficerską, a nie posiadających stopnia oficerskiego,
7)
zwolniony od powszechnego obowiązku wojskowego - w odniesieniu do szeregowców, podoficerów i oficerów, generałów (admirałów) zwolnionych od powszechnego obowiązku wojskowego wskutek przekroczenia ustawowej granicy wieku lub uznania za zupełnie niezdolnych do służby wojskowej oraz poborowych, którzy w czasie poboru zostali zwolnieni od powszechnego obowiązku wojskowego ze względu na zupełną niezdolność do służby wojskowej,
8)
przeznaczona do pomocniczej służby wojskowej kobiet - w odniesieniu do kobiet w wieku od 18 do 40 lat życia, przeznaczonych do pomocniczej służby wojskowej, które nie posiadają stopnia podoficerskiego lub oficerskiego,
9)
podoficer, oficer pomocniczej służby wojskowej - w odniesieniu do kobiet w wieku od 18 do 40 lat życia, przeznaczonych do pomocniczej służby wojskowej kobiet i posiadających stopień podoficerski lub oficerski,
10)
nie podlega pomocniczej służbie wojskowej kobiet - w odniesieniu do kobiet, które:
a)
nie osiągnęły 18 lat lub przekroczyły 40 lat życia w danym roku kalendarzowym,
b)
osiągnęły wiek 18 do 40 lat życia, lecz nie zostały przeznaczone do pomocniczej służby wojskowej kobiet,
c)
zostały zwolnione od pomocniczej służby wojskowej kobiet, zaznaczając w tym przypadku posiadany stopień wojskowy.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.54.588

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Prowadzenie przez uspołecznione zakłady pracy ewidencji danych dotyczących stosunku pracowników do powszechnego obowiązku wojskowego (pomocniczej służby wojskowej kobiet).
Data aktu: 18/06/1956
Data ogłoszenia: 28/06/1956
Data wejścia w życie: 28/06/1956