Rozszerzenie zakresu działania Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta w Krakowie.

UCHWAŁA NR 109
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 marca 1956 r.
w sprawie rozszerzenia zakresu działania Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta w Krakowie.

W celu zapewnienia odpowiednich warunków do należytego wypełniania przez Dzielnicową Radę Narodową Nowa Huta w Krakowie jej zadań - na podstawie art. 8 ust. 1, art. 13 ust. 3, art. 20, 23 i 38 ust. 3 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) - Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zakres działania Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta w Krakowie powinien obejmować całokształt spraw gospodarki i administracji miejskiej na obszarze dzielnicy Nowa Huta.
2.
W szczególności zakresem działania Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta należy objąć sprawy:
1)
gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
2)
budownictwa,
3)
komunikacji drogowej,
4)
przemysłu drobnego i rzemiosła,
5)
handlu,
6)
rolnictwa,
7)
oświaty i kultury,
8)
ochrony zdrowia,
9)
kultury fizycznej,
10)
zatrudnienia,
11)
pomocy społecznej,
12)
administracji spraw wewnętrznych,
13)
finansów oraz wymiaru i poboru podatków,
14)
planowania gospodarczego i statystyki.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie naruszają przepisów § 9 ust. 2 pkt 1-4 uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 17 marca 1951 r. - Instrukcja nr 15 w sprawie podziału większych miast na dzielnice oraz zakresu działania dzielnicowych rad narodowych i ich organów (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-43, poz. 543 i z 1954 r. Nr 118, poz. 1664).
4.
Szczegółowy zakres działania Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta określi Miejska Rada Narodowa w Krakowie za zgodą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie.
§  2.
Wojewódzka komisja planowania gospodarczego oraz inne komórki organizacyjne Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie przy ustalaniu dla m. Krakowa ramowych zadań objętych planem gospodarczym obowiązane są wyodrębnić zadania dla dzielnicy Nowa Huta.
§  3.
Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta stanowią: przewodniczący, 2 zastępców przewodniczącego, sekretarz oraz członkowie w liczbie nie przekraczającej 7.
§  4.
1.
Do czasu wydania aktów prawnych w trybie określonym w § 2 pkt 1 i 5 uchwały nr 435 Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1955 r. w sprawie usprawnienia prac w zakresie organizacji i etatów w aparacie administracji państwowej i gospodarczej oraz uproszczenia trybu ich załatwiania - ustala się następującą strukturę organizacyjną Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta:

Wydziały:

Organizacyjny,

Ogólno-Gospodarczy,

Finansowy,

Gospodarki Komunalnej,

Gospodarki Mieszkaniowej,

Handlu,

Oświaty,

Kultury,

Zdrowia,

Wojskowy,

Społeczno-Administracyjny,

Kontroli Ruchu Ludności;

Referaty:

Komunikacji Drogowej,

Przemysłu,

Zatrudnienia;

stanowiska pracy:

instruktora kadrowego,

referenta rent i pomocy społecznej,

agronoma dzielnicowego,

architekta dzielnicowego.

Przy Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta działają:

Dzielnicowa Komisja Planowania Gospodarczego,

Dzielnicowy Komitet Kultury Fizycznej,

Dzielnicowa Komenda Terenowej Obrony Przeciwlotniczej,

Dzielnicowa Komenda Straży Pożarnych,

Urząd Stanu Cywilnego.

2.
Organizację wewnętrzną i zakres czynności komórek organizacyjnych Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta ustala Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Krakowie w oparciu o instrukcję ministrów w sprawie tymczasowego podziału funkcji bądź w sprawie wzorcowego schematu organizacji wewnętrznej i wzorcowego zakresu działania komórek organizacyjnych prezydium rady narodowej.
§  5.
W odniesieniu do pracowników Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta mają zastosowanie tabele stanowisk obowiązujące dla pracowników prezydiów powiatowych rad narodowych.
§  6.
Tracą moc przepisy:
1)
§§ 2-7 uchwały nr 205 Rady Ministrów z dnia 17 marca 1951 r. w sprawie utworzenia Dzielnicy Nowa Huta w m. Krakowie (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-43, poz. 544 i z 1952 r. Nr A-104, poz. 1612),
2)
§ 5 pkt 2 uchwały nr 892 Rady Ministrów z dnia 7 listopada 1955 r. w sprawie składu prezydiów wojewódzkich, powiatowych, miejskich i dzielnicowych rad narodowych oraz rad narodowych osiedli (Monitor Polski Nr 119, poz. 1574) - w zakresie unormowanym § 3 niniejszej uchwały.
§  7.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, zainteresowanym ministrom i kierownikom centralnych urzędów, Prezesowi Państwowej Komisji Etatów, Przewodniczącym Prezydiów Wojewódzkiej Rady Narodowej i Miejskiej Rady Narodowej w Krakowie.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024