Tryb ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz robót o charakterze przemysłowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO
z dnia 14 maja 1955 r.
w sprawie trybu ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz robót o charakterze przemysłowym.

Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 28 maja 1954 r. w sprawie przekazania Ministrowi Przemysłu Chemicznego uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym (Monitor Polski Nr A-65, poz. 842) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przed rozpoczęciem produkcji artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych albo robót (usług) o charakterze przemysłowym, na które nie ma ustalonych cen zbytu, przedsiębiorstwa sporządzają kalkulację wstępną zgodnie z zasadami obowiązującymi w przemyśle chemicznym i przesyłają ją w 4 egzemplarzach do bezpośrednio nadzorującego centralnego zarządu (zarządu) przemysłu.
2.
Kalkulacje wstępne artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych sporządzać należy na formularzach według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia, a kalkulacje robót - według wzoru stanowiącego załącznik nr 2. W załączeniu do formularza kalkulacji artykułów należy podać:
1)
charakterystyką techniczno-chemiczną (postać, procentowość i inne własności fizyczne i chemiczne),
2)
gatunek według normy (jeżeli norma jest ustalona),
3)
jakie zastosowanie ma produkt,
4)
dla jakich przedsiębiorstw produkt jest przeznaczony i kto będzie głównym nabywcą,
5)
czy produkt jest przewidziany na eksport,
6)
do jakiego produktu (lub półwyrobu) produkowanego w danym przemyśle lub kraju jest ten artykuł podobny lub ma podobne własności użytkowe,
7)
czy produkcja danego artykułu jest ciągła, seryjna, na zlecenie itp.,
8)
jaka jest zdolność produkcyjna (dobowa, miesięczna, roczna),
9)
czy produkcja wymaga w pierwszym okresie specjalnych nakładów ze względu na trudności technologiczne,
10)
rodzaj opakowania (z jakiego materiału jest sporządzone, pojemność itp.), jego koszt własny i czy jest ono objęte kosztem jednostkowym wykazanym w kalkulacji, czy za opakowanie dolicza się oddzielną zapłatę, czy ewentualnie zalicza się je według obowiązujących przepisów do opakowań wypożyczanych.

W formularzu robót (usług) o charakterze przemysłowym należy wskazać zamawiającego oraz podać dokładny opis roboty (usługi).

3.
Formularz, na którym sporządzona została kalkulacja, podpisują: dyrektor, główny księgowy i naczelny inżynier.
§  2.
Nadzorujący centralny zarząd (zarząd) przemysłu po otrzymaniu kalkulacji (§ 1 ust. 1) przeprowadzi jej analizę i po wprowadzeniu ewentualnych poprawek (czerwonym atramentem) w ciągu 8 dni od dnia otrzymania przesyła 3 egzemplarze do Centralnego Zarządu Zbytu.
§  3.
1.
Centralny Zarząd Zbytu opracowuje w terminie 5 dni od daty otrzymania z centralnego zarządu przemysłu poprawionej kalkulacji wniosek o ustalenie ceny zbytu i przesyła go wraz z 1 egzemplarzem kalkulacji i wymienionymi w § 1 ust. 2 załącznikami do Komisji do Opiniowania Cen Zbytu i Cen Fabrycznych w Resorcie Ministra Przemysłu Chemicznego, zwanej dalej "komisją resortową".
2.
Komisja resortowa obowiązana jest w terminie 5 dni od daty otrzymania zaopiniować wniosek i zwrócić go wraz z kalkulacją Centralnemu Zarządowi Zbytu, podając wysokość proponowanej ceny.
3.
Centralny Zarząd Zbytu uzgadnia niezwłocznie proponowaną przez komisję resortową cenę:
1)
z ministerstwem, któremu podlegają główni nabywcy - jeżeli cena dotyczy artykułu produkowanego dla nabywców określonych resortów, oraz
2)
z jednostką organizacyjną zbytu lub handlu będącą głównym dystrybutorem - jeżeli cena dotyczy artykułu objętego dystrybucją dokonywaną przez jednostki organizacyjne handlowe lub zbytu podległe innym ministrom.
4.
Uzgodnienie ceny następuje w drodze przesłania jednostkom, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 2, wniosku, w którym należy podać w sposób szczegółowy dane określone w § 1 ust. 2 pkt 1, 2 i 10, proponowaną cenę oraz koszt własny wynikający z kalkulacji. Przesyłając wniosek należy poinformować ministerstwo, któremu podlegają główni nabywcy, oraz głównego dystrybutora, że niezgłoszenie zastrzeżenia w terminie 12 dni od daty otrzymania wniosku uznaje się za dowód zaakceptowania proponowanej ceny.
5.
W razie zaakceptowania przez jednostki określone w ust. 3 proponowanej przez komisję resortową ceny Centralny Zarząd Zbytu opracowuje projekt decyzji o ustaleniu ceny i przedkłada go Ministrowi Przemysłu Chemicznego lub osobie upoważnionej przez Ministra do ustalania cen, jeżeli dotyczy ona artykułu, na który cenę zgodnie z przekazanymi uprawnieniami ustala Minister Przemysłu Chemicznego.
6.
W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń przez jednostki określone w ust. 3 Centralny Zarząd Zbytu kieruje sprawę do ponownego rozpatrzenia przez komisję resortową. Jeżeli komisja resortowa z zastrzeżeniami się nie godzi, Centralny Zarząd Zbytu przedkłada akta sprawy wraz z opinią zainteresowanych Ministrowi Przemysłu Chemicznego lub osobie, którą Minister upoważnił do ustalenia cen. Minister lub osoba przez niego upoważniona albo wydaje decyzję o ustaleniu ceny zgodnie z wnioskiem jednostek, o których mowa w ust. 3, albo też kieruje sprawę do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Kosztów i Polityki Cen), zawiadamiając o tym jednostki, które zgłosiły zastrzeżenia.
§  4.
W przypadku gdy ceny zostały ustalone wyłącznie w oparciu o koszt własny, centralne zarządy (zarządy) przemysłu przesyłają po upływie 3 miesięcy a nie później niż przed upływem 6 miesięcy kalkulacje wynikowe Centralnemu Zarządowi Zbytu. Ewentualna zmiana ceny zbytu na podstawie kalkulacji wynikowej przeprowadzona zostaje w trybie określonym w § 3. Decyzja o zmianie ceny nie może być wydana po upływie 7 miesięcy od dnia wydania pierwszej decyzji o ustaleniu ceny.
§  5.
Wnioski o ustalenie cen robót (usług) typowych o charakterze przemysłowym centralne zarządy (zarządy) przemysłu składają komisji resortowej. Komisja resortowa po przeanalizowaniu wniosku przedkłada Ministrowi Przemysłu Chemicznego projekt decyzji o ustaleniu ceny.
§  6.
Odpisy decyzji Ministra Przemysłu Chemicznego o ustaleniu ceny Centralny Zarząd Zbytu przesyła:
1)
Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Kosztów i Polityki Cen),
2)
Departamentowi Planowania Ministerstwa Przemysłu Chemicznego,
3)
Departamentowi Finansowemu Ministerstwa Przemysłu Chemicznego,
4)
właściwemu centralnemu zarządowi (zarządowi) przemysłu,
5)
branżowemu biuru zbytu,
6)
właściwej centrali zbytu, gdy dystrybutorem jest centrala zbytu podległa innemu ministrowi.

W odpisach decyzji przesyłanych Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Kosztów i Polityki Cen) powinny być podane kryteria, na których podstawie zostały ustalone ceny.

§  7.
Centralny Zarząd Zbytu prowadzi rejestr ustalonych cen.
§  8.
Określony w §§ 1-3 tryb postępowania stosuje się odpowiednio w przypadkach, gdy cena ustalona być powinna decyzją Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, z tą zmianą, że w przypadku określonym w § 3 ust. 5 zamiast projektu decyzji o ustaleniu ceny Centralny Zarząd Zbytu składa projekt wniosku w sprawie ustalenia ceny Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Kosztów i Polityki Cen).
§  9.
Zarządzenie niniejsze nie narusza przepisów zarządzenia Ministra Przemysłu Chemicznego z dnia 29 maja 1954 r. w sprawie trybu ustalania cen na produkty nietypowe i usługi nietypowe wykonywane przez przedsiębiorstwa podległe nadzorowi Ministra Przemysłu Chemicznego (Monitor Polski Nr A-60, poz. 801).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

KALKULACJA WSTĘPNA KOSZTÓW PRODUKCJI WYROBU ....................
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

KALKULACJA WSTĘPNA USŁUG PRZEMYSŁOWYCH

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024