Zasady przyjmowania i sprawdzania miesięcznych i kwartalnych sprawozdań finansowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 marca 1955 r.
w sprawie zasad przyjmowania i sprawdzania miesięcznych i kwartalnych sprawozdań finansowych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia określają zasady przyjmowania i sprawdzania sporządzanych zgodnie z instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego i Ministerstwa Finansów miesięcznych i kwartalnych sprawozdań finansowych, składanych nadrzędnym jednostkom organizacyjnym przez samodzielnie bilansujące przedsiębiorstwa i zakłady państwowe działające według zasad rozrachunku gospodarczego oraz jednostki budżetowe posiadające niektóre cechy rozrachunku gospodarczego, jak również przyjmowania i sprawdzania miesięcznych i kwartalnych zbiorczych sprawozdań finansowych składanych właściwym organom przez nadrzędne jednostki organizacyjne zobowiązane do sporządzania tych sprawozdań.
§  2.
1.
Miesięczne (kwartalne) sprawozdania finansowe:
1)
jednostek rozliczających się z budżetem centralnym, a podległych bezpośrednio ministrom (kierownikom urzędów centralnych) przyjmuje i sprawdza dyrektor (lub upoważniona przez niego osoba) tego departamentu właściwego ministerstwa (urzędu centralnego), któremu podporządkowane są sprawy rachunkowości;
2)
innych jednostek rozliczających się z budżetem centralnym przyjmuje i sprawdza kierownik (lub upoważniona przez niego osoba) nadrzędnej jednostki organizacyjnej (centralnego zarządu, zarządu przemysłu, zarządu centrali handlowej lub innej równorzędnej jednostki organizacyjnej sprawującej funkcje operatywnego nadzoru, koordynacji, kontroli i ogólnego kierownictwa); w razie gdy struktura nadrzędnej jednostki organizacyjnej jest wieloszczeblowa (ekspozytury, biura terenowe, biura branżowe itp.), wówczas sprawozdanie przyjmuje i sprawdza kierownik (lub upoważniona przez niego osoba) ekspozytury, biura terenowego, biura branżowego itp.;
3)
jednostek rozliczających się z budżetami terenowymi przyjmuje i sprawdza kierownik (lub upoważniona przez niego osoba) branżowego wydziału (oddziału, referatu) prezydium właściwej terenowo rady narodowej; w razie gdy struktura organizacyjna prezydium rady narodowej nie przewiduje wydziału (oddziału, referatu) branżowego, wówczas sprawozdania przyjmuje i sprawdza osoba upoważniona przez to prezydium. Jeżeli działalność jednostki jest kierowana, kontrolowana i nadzorowana przez powołaną w tym celu jednostkę organizacyjną (np. wojewódzki zarząd), wówczas przedstawiciel tej jednostki uczestniczy w przyjmowaniu i sprawdzaniu sprawozdania.
2.
Przyjmowanie i sprawdzanie miesięcznego (kwartalnego) sprawozdania finansowego przeprowadza się w obecności głównego (starszego) księgowego (lub upoważnionej przez niego osoby) jednostki obowiązanej do składania sprawozdania finansowego.
§  3.
W razie gdy nadrzędnej jednostce organizacyjnej podlega większa ilość jednostek zobowiązanych do składania miesięcznych (kwartalnych) sprawozdań finansowych, główny księgowy tej jednostki, w celu odpowiedniego rozłożenia w czasie prac związanych z przyjmowaniem sprawozdań, sporządzi terminarz przyjmowania i sprawdzania sprawozdań i poda go do wiadomości jednostek podległych. Terminarz ten powinien przewidywać przeprowadzenie prac związanych z przyjmowaniem i sprawdzaniem sprawozdań najpóźniej do końca czwartego dnia po upływie ustalonego obowiązującymi przepisami terminu złożenia sprawozdań. Ustalenie jednak przez jednostkę nadrzędną terminu przyjęcia i sprawdzenia sprawozdania na dzień późniejszy niż wyznaczony dla złożenia sprawozdania nie zwalnia od obowiązku przesłania sprawozdania w terminie ustalonym dla jego złożenia.
§  4.
W celu poprawienia stanu sprawozdawczości jednostek podległych, w szczególności zaś urealnienia tej sprawozdawczości, przyjmujący miesięczne sprawozdania finansowe powinien co najmniej sprawdzić, czy:
1)
złożono wypełnione w należyty sposób wszystkie obowiązujące daną jednostką wzory sprawozdawcze;
2)
sprawozdania nie zawierają błędów arytmetycznych;
3)
poszczególne sprawozdania są ze sobą w należyty sposób powiązane liczbowo;
4)
sprawozdanie opracowane zostało w oparciu o zapisy księgowe doprowadzone do ostatniego dnia miesiąca sprawozdawczego włącznie;
5)
stan gotówki w kasie, czeków i weksli obcych, papierów wartościowych, sald rozrachunków z tytułu podatków, rozliczań z tytułu dotacji z budżetu oraz wpłat do budżetu, środków pieniężnych na rachunku rozliczeniowym oraz na innych rachunkach bankowych, jak również zobowiązań z tytułu kredytów obrotowych, ustalony został w drodze inwentaryzacji przeprowadzonej na koniec miesiąca sprawozdawczego - stosownie do § 21 ust. 1 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 20 lutego 1953 r. w sprawie inwentaryzacji oraz sporządzania i zatwierdzania sprawozdań finansowych (Monitor Polski Nr A-29, poz. 359).
§  5.
1.
Przy przyjmowaniu kwartalnego sprawozdania finansowego należy oprócz sprawdzenia tego sprawozdania co najmniej w zakresie ustalonym w § 4 - zbadać wyrywkowo, czy:
1)
dane sprawozdawcze zgodne są z danymi zawartymi w zestawieniu obrotów i sald kont syntetycznych i analitycznych;
2)
dane zawarte w zestawieniu obrotów i sald zgodne są z danymi poszczególnych kont syntetycznych;
3)
kwartalne sprawozdanie finansowe opracowane zostało w oparciu o zapisy księgowe doprowadzone do ostatniego dnia kwartału sprawozdawczego włącznie;
4)
zgodne są obroty na kontach syntetycznych z obrotami odpowiadających im kont analitycznych;
5)
stan należności i zobowiązań regulowanych w trybie inkasa bankowego (faktury w inkasie), sald rozrachunków wewnętrzno-branżowych oraz sald wszelkich innych rozrachunków i rozliczeń międzyokresowych ustalony został w drodze inwentaryzacji przeprowadzonej na koniec kwartału sprawozdawczego; powyższe dotyczy także innych pozycji sprawozdawczych, których stan ustalony został w kwartale sprawozdawczym w drodze inwentaryzacji - stosownie do § 21 ust. 1 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 20 lutego 1953 r. w sprawie inwentaryzacji oraz sporządzania i zatwierdzania sprawozdań finansowych (Monitor Polski Nr A-29, poz. 359);
6)
dokonano rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych, jak również odzwierciedlono to rozliczenie w przyjmowanym sprawozdaniu;
7)
prowadzona jest prawidłowo księga remanentów (w razie jeśli jednostka sprawozdawcza prowadzi uproszczoną ewidencję zapasów materiałów, towarów i wyrobów).
2.
Przyjmujący kwartalne sprawozdanie finansowe powinien przed określonym terminem jego złożenia każdorazowo wskazać, jakie konta syntetyczne i analityczne oraz jakie dokumenty należy złożyć do wglądu wraz ze sprawozdaniem finansowym za dany kwartał.
3.
Badanie zgodności obrotów na poszczególnych kontach syntetycznych i analitycznych (ust. 1 pkt 4) należy rozłożyć w czasie w ten sposób, aby obroty wszystkich kont syntetycznych były sprawdzone z obrotami kont analitycznych przynajmniej raz na rok.
§  6.
W przypadku gdy przyjmujący sprawozdania finansowe (miesięczne, kwartalne) stwierdzi, iż zawiera ono błędy, uchybienia lub nieprawidłowości - jest on obowiązany odmówić przyjęcia tego sprawozdania i zażądać dokonania w wyznaczonym terminie niezbędnych poprawek i uzupełnień. Należy wówczas sporządzić protokół uchybień, zawierający następujące dane:
1)
nazwę nadrzędnej jednostki organizacyjnej oraz imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby, która poleciła dokonanie poprawek;
2)
nazwę jednostki sprawozdawczej zobowiązanej do dokonania poprawek oraz imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby, która przyjęła polecenie dokonania poprawek;
3)
wyszczególnienie stwierdzonych uchybień;
4)
termin wyznaczony do dokonania poprawek i uzupełnień;
5)
datę sporządzenia protokołu;
6)
podpisy osób wymienionych w pkt 1 i 2.
§  7.
Przyjęcie miesięcznego (kwartalnego) sprawozdania finansowego powinno być dokonywane protokolarnie. Protokół powinien zawierać co najmniej następujące dane:
1)
nazwą nadrzędnej jednostki organizacyjnej oraz imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby dokonującej przyjęcia sprawozdania;
2)
nazwę jednostki sprawozdawczej oraz imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby dokonującej złożenia sprawozdania;
3)
jakiego okresu dotyczy przyjmowane (składane) sprawozdanie;
4)
wykaz złożonych wzorów sprawozdawczych, jak również innych materiałów do nich dołączonych;
5)
datę sporządzenia protokołu;
6)
podpisy osób wymienionych w pkt 1 i 2.
§  8.
Protokoły, o których mowa w §§ 6 i 7, należy sporządzać w dwu egzemplarzach, z których jeden pozostaje w nadrzędnej jednostce organizacyjnej, drugi zaś - doręczony być powinien jednostce składającej sprawozdanie.
§  9.
Miesięczne (kwartalne) zbiorcze sprawozdania finansowe:
1)
nadrzędnych jednostek organizacyjnych dokonujących rozliczeń z budżetem centralnym (centralnych zarządów, zarządów przemysłu, zjednoczeń, zarządów central handlowych) przyjmuje dyrektor (lub upoważniona przez niego osoba) tego departamentu właściwego rzeczowo ministerstwa (urzędu centralnego), któremu podporządkowane są sprawy rachunkowości;
2)
nadrzędnych jednostek organizacyjnych dokonujących rozliczeń z budżetami terenowymi (wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego i innych zarządów terenowych) przyjmuje prezydium właściwej terenowo wojewódzkiej rady narodowej przy współudziale przedstawiciela właściwego rzeczowo centralnego zarządu;
3)
ekspozytur, biur terenowych, biur branżowych itp. przyjmuje kierownik (lub upoważniona przez niego osoba) jednostki organizacyjnej, której bezpośrednio podlegają.
§  10.
Przyjmujący miesięczne (kwartalne) zbiorcze sprawozdanie finansowe powinien zbadać, czy:
1)
miesięczne (kwartalne) zbiorcze sprawozdanie finansowe sporządzone zostało zgodnie z obowiązującymi przepisami na podstawie sprawdzonych sprawozdań:
a)
jednostek samodzielnie bilansujących,
b)
jednostek utrzymywanych z narzutów,
c)
zarządu centralnego,
d)
wyodrębnionej księgowości w zakresie scentralizowanej amortyzacji na inwestycje i scentralizowanej rezerwy awaryjnej;
2)
rozliczenia z budżetem uwidocznione w zbiorczym sprawozdaniu odpowiadają stanowi faktycznemu.
§  11.
Do trybu przyjmowania miesięcznych (kwartalnych) zbiorczych sprawozdań finansowych mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 2 ust. 2 oraz §§ 3-4 i 6-8 niniejszego zarządzenia.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024