Wydziały rent i pomocy społecznej prezydiów rad narodowych.

UCHWAŁA NR 147
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lutego 1955 r.
w sprawie wydziałów rent i pomocy społecznej prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Przemianowuje się dotychczasowe wydziały (referaty) pracy i pomocy społecznej prezydiów rad narodowych na wydziały (samodzielne stanowiska pracy) rent i pomocy społecznej.
§  2.
Ustala się następującą organizację wewnętrzną wydziałów rent i pomocy społecznej prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi):
Oddział Zakres działania
1 2
1. ogólny administracyjny Sprawy organizacyjne, budżetowo-rachunkowe i gospodarcze wydziału i samodzielnego oddziału zatrudnienia, sprawy planowania, inwestycji, remontów i zaopatrzenia materiałowego, sprawozdawczości i statystyki, osobowe i szkolenia oraz nie należące do zakresu działania innych oddziałów.
2. przyznawania rent i zaopatrzeń Sprawy wniosków o renty z powszechnego zaopatrzenia emerytalnego, o renty górnicze i inne wypłacane z tytułu pracy i postanowień przepisów specjalnych, wniosków o zaopatrzenie dla inwalidów wojskowych i ich rodzin oraz sprawy komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
3. wypłaty rent i zaopatrzeń Sprawy wypłaty i obsługi finansowej, ewidencji oraz kontroli przyznanych rent i zaopatrzeń.
4. pomocy społecznej Sprawy zakładów pomocy społecznej, pomocy pozazakładowej i gospodarstw pomocniczych.
5. wojewódzki inspektor produktywizacji inwalidów Sprawy pomocy dla inwalidów, a w szczególności sprawy szkolenia, zatrudnienia i protezowania inwalidów, nadzoru nad terenowymi organizacjami społecznymi niewidomych i głuchoniemych oraz współdziałania z zakładami pracy w zakresie zatrudnienia inwalidów.
§  3.
1.
W Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie zamiast oddziałów wymienionych w § 2 poz. 2 i 3 tworzy się:
a)
Zespół Radców i Inspektorów do Spraw Rentowych z zakresem działania obejmującym sprawy zastępstwa sądowego, przedstawicielstwa w wojewódzkich komisjach lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnieniu oraz obsługi administracyjnej tych komisji, nadzoru i instruktażu nad oddziałami przyznawania, wypłaty i ewidencji rent wymienionymi pod lit. b), współpracy z administracją i urzędami górniczymi w zakresie górniczych wniosków rentowych,
b)
oddziały:

-

przyznawania rent z zakresem działania wymienionym w § 2 poz. 2,

-

wypłaty rent z zakresem działania wymienionym w § 2 poz. 3,

-

ewidencji rent z zakresem działania wymienionym w § 6

z siedzibą w Chorzowie, Zabrzu i Tarnowskich Górach,

c)
oddziały:

-

przyznawania rent z zakresem działania wymienionym w § 2 poz. 2,

-

wypłaty rent z zakresem działania wymienionym w § 2 poz. 3

z siedzibą w Bielsku-Białej, Częstochowie, Rybniku i Sosnowcu.

2.
Zakres działania oddziałów wymienionych w ust. 1 nie obejmuje spraw zaopatrzenia dla inwalidów wojskowych i ich rodzin, z wyjątkiem Oddziału Wypłaty Rent w Sosnowcu, który załatwia sprawy wypłat tych zaopatrzeń dla terenu całego województwa stalinogrodzkiego.
3.
W przypadkach gdy oddziały obok spraw rent obejmują sprawy zaopatrzeń inwalidów wojskowych, noszą one nazwę: "rent i zaopatrzeń."
§  4.
1.
W Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu poza organizacją przewidzianą w § 2 tworzy się oddziały:
a)
przyznawania rent,
b)
wypłaty rent

z siedzibą w Wałbrzychu.

2.
Zakres działania oddziałów wymienionych w ust. 1 obejmuje sprawy wymienione w § 2 poz. 2 i 3 z wyjątkiem spraw zaopatrzeń dla inwalidów wojskowych i ich rodzin.
§  5.
W Prezydiach Wojewódzkich Rad Narodowych w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Koszalinie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Stalinogrodzie, Warszawie, Wrocławiu oraz w Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy tworzy się oddziały przyznawania zaopatrzeń inwalidów wojskowych z zakresem działania obejmującym sprawy wniosków o zaopatrzenie inwalidów wojskowych i ich rodzin.
§  6.
W Prezydiach Wojewódzkich Rad Narodowych w Bydgoszczy, Krakowie, Opolu, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie oraz w Prezydiach Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi tworzy się poza organizacją przewidzianą w § 2 oddział ewidencji rent i zaopatrzeń z zakresem działania obejmującym sprawy rejestracji i ewidencji wniosków o renty i zaopatrzenia. W pozostałych prezydiach wojewódzkich rad narodowych zakres działania tych oddziałów włącza się do zakresu działania oddziałów przyznawania rent i zaopatrzeń.
§  7.
Na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów może łączyć dotychczasowe lub powoływać nowe oddziały.
§  8.
1.
Pracownicy b. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy przechodzą do pracy w wydziałach rent i pomocy społecznej prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) otrzymują wynagrodzenie według zasad obowiązujących w b. Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych z zaszeregowaniem według tabeli stanowisk podanej w załączniku.
2.
Pozostali pracownicy wydziału rent i pomocy społecznej prezydiów rad narodowych (oraz powiatowi, miejscy, dzielnicowi referenci rent i pomocy społecznej) otrzymują wynagrodzenie według zasad obowiązujących w administracji państwowej.
§  9.
1.
Pracownicy oddziałów przyznawania, wypłaty i ewidencji rent i zaopatrzeń mogą otrzymywać ponadto indywidualne premie uzależnione od stopnia wydajności pracy określonej na podstawie norm pracy i terminowego wykonania zadań.
2.
Zasady premiowania oraz szczegółowe normy pracy określi zarządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych.
§  10.
1.
W zakresie uregulowanym niniejszą uchwałą zmienia się przepisy:
a)
uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 654 z późniejszymi zmianami),
b)
uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 3 w sprawie tworzenia wydziałów i referatów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 655 z późniejszymi zmianami),
c)
uchwały Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1950 r. - Instrukcja nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-8, poz. 76 z późniejszymi zmianami).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 1 marca 1955 r.

Prezes Rady Ministrów: J. Cyrankiewicz

ZAŁĄCZNIK

do uchwały nr 147 Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1955 r. (poz. 192).

TABELA STANOWISK PRACOWNIKÓW B. ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH ZATRUDNIONYCH W WYDZIAŁACH RENT I POMOCY SPOŁECZNEJ PREZYDIÓW WOJEWÓDZKICH RAD NARODOWYCH (RAD NARODOWYCH M. ST. WARSZAWY I M. ŁODZI)
Lp. Stanowisko Grupa Dodatki
funkcyjne służbowe
1 Kierownik wydziału 3-1 493-454
2 Zastępca kierownika wydziału 4-2 454-378-265
3 Kierownik oddziału, starszy inspektor, starszy radca 6-4 265-189 152
4 Starszy instruktor, inspektor 7-5 189 152-114
5 Starszy likwidator, starszy kontroler 7-5 189 152-114
6 Instruktor 7-5 152-114-76
7 Starszy referent, starszy księgowy 7-5 114-76
8 Referent, księgowy, likwidator, kontroler, starszy rejestrator, starszy adremista 8-6 76
8a Starsza maszynistka 8-6
9 Pomocnik referenta, starszy kancelista, starszy archiwista, pracownik rachunkowy, adremista, maszynistka 9-7
10 Kancelista-rejestrator, archiwista, praktykant rachunkowy, starszy woźny, informator 11-9
11 Woźny 11-10

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024